FOOTBALL LEAGUE

Αναγ. Καρδίτσας- ΟΦΗ 2-1

Η Αναγέννηση Καρδίτσας με γκολ των Ντοριβάλ και Αθανασιάδη, έκανε την ανατροπή επικρατώντας με 2-1 του ΟΦΗ για την 19η αγωνιστική της Football League πετυχαίνοντας την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της

Μεγάλη βαθμολογική ανάσα πήρε η Αναγέννηση Καρδίτσας στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής της Football League. Η ΑΣΑ με γκολ των Ντοριβάλ και Αθανασιάδη έκανε την ανατροπή, επικρατώντας με 2-1 του ΟΦΗ και έφτασε στους 17 βαθμούς, πλησιάζοντας στον έναν βαθμό τον Ιωνικό.

Από την άλλη ο ΟΦΗ, παρότι προηγήθηκε με το γκολ του Αγρίτη, δεν κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του και παρέμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 33 βαθμούς.

Η Αναγέννηση ήταν λίγο πιο δραστήρια στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο ΟΦΗ, ήταν αυτός που κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Στο 23', ο Γιακούμπου πήρε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έδωσε ωραία στον Αγρίτη και ο τελευταίος με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 0-1 για τον ΟΦΗ.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Αναγέννηση πέρασε την αντεπίθεση, ούτως ώστε να φτάσει στην ισοφάριση και το κατάφερε δέκα λεπτά αργότερα. Στο 33' μετά από πλασαριστή εκτέλεση φάουλ, ο Ντοριβάλ με ένα δυνατό σουτ από τα 30 μέτρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βεζυρίδη για να κάνει το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, πάλι η Αναγέννηση μπήκε πιο δυνατά και στο 71' με ωραία κεφαλιά του Αθανασιάδη, κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή στην αναμέτρηση κάνοντας το 2-1

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο ΟΦΗ πίεσε για την ισοφάριση, αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει την ροή του αγώνα και η ΑΣΑ πανηγύρισε το σπουδαίο "τρίποντο" που της δίνει ελπίδες για την παραμονή στην κατηγορία.

Ο διαιτητής του αγώνα Καλογερόπουλος (Αθηνών), έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Αθανασιάδη, Πίτκα, Κουτρομάνο, Βλόνταρτσικ, Κάλαϊτζιτς και Μανούσο.

Αναγέννηση Καρδίτσας: Πίτκας, Μελαμπιανάκης, Λουίζ Κάρλος, Μπαντάς, Κουτρομάνος, Μπουντούρης (75' Χατζηρίζος), Αθανασιάδης (87' Ροντρίγκο), Ραονέ, Ντοριβάλ (89' Σενόνε), Βούκοβιτς, Μπιτέλης.

ΟΦΗ: Βεζυρίδης, Γαλανόπουλος (75' Μανούσος), Κιάσσος, Μπερτίν, Πίτσος (83' Ζορμπάς), Μπούρμπος, Κάλαϊτζιτς, Ρούσεφ, Γιακούμπου, Αγρίτης, Βλόνταρτσικ.