ΙΣΠΑΝΙΑ

Αμορεμπιέτα - Θέλτα 2-4: Ο Δουβίκας σκόραρε δις και έστειλε τους Γαλιθιάνους στους "16" του Copa del Rey

Ο Τάσος Δουβίκας πανηγυρίζει με τους συμπαίκτες του το γκολ που πέτυχε στο Αμορεμπιέτα - Θέλτα PRINT SCREEN

Με ήρωα και πρωταγωνιστή τον Τάσο Δουβίκα, που σκόραρε δις, η Θέλτα επιβλήθηκε 4-2 της Αμορεμπιέτα και προκρίθηκε στους "16" του Copa del Rey.

Νίκη/πρόκριση πανηγύρισε το μεσημέρι της Κυριακής (7/1) η Θέλτα, η οποία επικράτησε εκτός έδρας 2-4 της Αμορεμπιέτα, ομάδας της δεύτερης κατηγορίας της Ισπανίας, εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή της στους "16" του Copa del Rey.

Ο Τάσος Δουβίκας ήταν ο ήρωας για τους Γαλιθιάνους, καθώς σκόραρε τα δύο τελευταία γκολ της ομάδας του στο 52' και το 75', στέλνοντάς την στο επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ισπανίας.

Η Θέλτα προηγήθηκε με τον Ροντρίγκες μόλις στο 6ο λεπτό του αγώνα, όμως οι γηπεδούχοι μέσα σε πέντε λεπτά με δύο γκολ στο 30' και το 35' γύρισαν το ματς με 1-0.

Με την έναρξη του 2ου μέρους, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2 με τον Ζαΐλσον και λίγο αργότερα ο Έλληνας επιθετικός σκόραρε δις. Αρχικά, με κεφαλιά έγραψε το 2-3 στο 52' και στο 75' με πλασέ πέτυχε το τέταρτο γκολ της ομάδας του.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 32

• Λούγκο - Ατλέτικο 1-3 (39' Αντονέτι - 2' Κορέα, 66', 74' Ντεπάι)
  • Εσπανιόλ - Χετάφε 0-1 (87' Μίγια)
  • Έλτσε - Χιρόνα 0-2 (37' Μπλιντ, 67' Κόουτο)
  • Ουέσκα - Ράγιο 0-2 (118' Βαλεντίν, 122' Παλαθόν)
  • Αλαβές - Μπέτις 1-0 (57' Μπεναβίδες)
  • Αραντίνα - Ρεάλ 1-3 (90+4' Καμπράλ - 54' πεν. Χοσέλου, 55' Ντίαθ, 90+1' Ροντρίγκο)
  • Αμορεμπιέτα - Θέλτα 2-4 (30' Τζαουρέχι, 35' Ροντρίγκεθ / 6' Ροντρίγκεθ, 49' Ζαΐλσον, 52', 75' Δουβίκας)
  • Μπούργκος - Μαγιόρκα 0-3 (63' Γκονσάλες, 74' Λάριν, 81' Πρατς)
  • 07/01 17:00 Καστεγιόν - Οσασούνα
  • 07/01 17:00 Φερόλ - Σεβίλλη
  • 07/01 19:00 Ουνιονίστας ντε Σαλαμάνκα - Βιγιαρεάλ
  • 07/01 20:00 Έιμπαρ - Αθλέτικ
  • 07/01 20:00: Καρταγένα - Βαλένθια
  • 07/01 22:00 Μάλαγα - Σοσιεδάδ
  • 07/01 22:00 Μπαρμπάστρο - Μπαρτσελόνα