ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Άλκμααρ - Χάιντουκ 5-0: Οι Ολλανδοί θριάμβευσαν στον τελικό και σήκωσαν το UEFA Youth League

PRINT SCREEN

Η Άλκμααρ ήταν κάτι παραπάνω από εντυπωσιακή στον τελικό του UEFA Youth League απέναντι στην Χάιντουκ και με τέσσερα γκολ στο τελευταίο 20λεπτο έφτασε σε έναν υπερήφανο θρίαμβο με 5-0, που της χάρισε δικαιωματικά το βαρύτιμο τρόπαιο.

Το τρόπαιο του UEFA Youth League για πρώτη φορά στην ιστορία της πανηγυρίζει από την Δευτέρα (24/4) η Άλκμααρ. Η ολλανδική ομάδα, η οποία απέκλεισε στα ημιτελικά την Σπόρτινγκ (στα πέναλτι) συγκρούστηκε με την Χάιντουκ που είχε ξεπεράσει στον προηγούμενο γύρο το εμπόδιο της Μίλαν και το φινάλε την βρήκε να πανηγυρίζει μία τεράστια νίκη με 5-0.

Η AZ ηταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και αυτό το αποδεικνύουν οι οκτώ τελικές της προσπάθειες, εκ των οποίων οι επτά εντός εστίας, με την ποδοσφαιρική δικαιοσύνη να απονέμεται στο 45" όταν μπήκε μπροστά στο σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αντάι.

Ωστόσο, η έκρηξη των Ολλανδών ήρθε στο δεύτερο μέρος όταν και σκόρπισε τους Κροάτες στους πέντε ανέμους. Ο Ποκού φρόντισε να κλειδώσει τη νίκη και το τρόπαιο με τα δύο γκολ του στο 70ο και στο 76ο λεπτό ενώ κατόπιν πήρε τη σκυτάλη ο Μέερντινκ που σκόραρε δις στο 79' και στο 87', για να φτάσει τα 9 γκολ στη φετινή διοργάνωση και να ρίξει την απαραίτητη χρυσόσκονη στο λαμπρό τρόπαιο που κοσμεί πλέον την τροπαιοθήκη των Ολλανδών.