ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Αγγλία - Αυστραλία 1-0: Νίκη με σβηστές μηχανές και ρεζέρβες στο "Γουέμπλεϊ"

Οι παίκτες της Αγγλίας πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Αυστραλία σε φιλικό παιχνίδι στο "Γουέμπλεϊ", Λονδίνο | Παρασκευή 13 Οκτωβρίου 2023 © 2023/DAVID CLIFF/AP IMAGES

Η Αγγλία παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές όμως έκαμψε με 1-0 την αντίσταση της Αυστραλίας σε φιλική αναμέτρηση στο "Γουέμπλεϊ".

Η Αγγλία επέστρεψε στις νίκες έστω και σε φιλικό επίπεδο χάρη στο 1-0 επί της Αυστραλίας στο "Γουέμπλεϊ", στο πλαίσιο του ρεπό της από τον 3ο όμιλο των προκριματικών στο Euro 2024.

Σκόρερ του αγώνα ήταν ο Όλι Γουότκινς στην επιστροφή του στην εθνική ομάδα, στέλνοντας από τη γραμμή στην εστία το σουτ του Τζακ Γκρίλις στο 57ο λεπτό.

Ο επιθετικός της Άστον Βίλα είχε δοκάρι νωρίτερα, παίζοντας μόνος του στην επίθεση, σε ένα 4-2-3-1 του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ στο οποίο αγωνίστηκαν αρκετοί αναπληρωματικοί.

Δοκάρι είχαν κι οι Αυστραλοί πάντως, με κεφαλιά του Κόνορ Μέτκαλφ στα τελευταία λεπτά.

Τον αγώνα διηύθηνε η Στεφανί Φραπάρ, που έγινε η πρώτη γυναίκα διαιτητής που σφυρίζει αγώνα εθνικών ομάδων ανδρών στο ιστορικό γήπεδο.

Τα φιλικά της ημέρας

• Ιαπωνία - Καναδάς 4-1 (2', 49' Τανάκα, 39' αυτ. Ντέιβις, 42' Νακαμούρα / 89' Χόιλετ)
  • Νότια Κορέα - Τυνησία 4-0 (55', 57' Κ. Ι. Λι, 66' αυτ. Μεριά, 90+1' Ο. Τ. Χουάνγκ)
  • Βιετνάμ - Ουζμπεκιστάν 0-2 (25' Ουρούνοβ, 67' Αλικούλοβ)
  • Ισημερινή Γουινέα - Μπουρκίνα Φάσο 0-0
  • Αγκόλα - Μοζαμβίκη 1-1 (85' Ντάλα / 70' Κατάμο)
  • Μαλαισία - Ινδία 4-2 (7' Κουλς, 20' πέν. Χάναπι, 42' Χαλίμ, 61' Κόρμπιν Ονγκ / 13' Ναορέμ, 51' Τσέτρι)
  • Ιράκ - Κατάρ 5-6 πέν., 0-0 κ.α.
  • Νότια Αφρική - Εσουατίνι 0-0
  • Γουινέα - Γουινέα Μπιζάου 1-0 (72' Γκιλαβογκί)
  • Σαουδική Αραβία - Νιγηρία 2-2 (60' Αλ Φαράτζ, 90+10' Κανό / 73' αυτ. Αλ Αμρί, 81' Ιχεανάτσο)
  • Ιορδανία - Ιράν 0-2 (6' Αζμούν, 28' Ταρεμί)
  • Νέα Ζηλανδία - Λαϊκή Δημοκρατία Κονγκό 1-1 (90+1' πέν. Γουντ / 46' Μπακαμπού)
  • Αγγλία - Αυστραλία 1-0 (57' Γουότκινς)
  • Μάλι - Ουγκάντα 1-0 (74' Σιναγιοκό)
TAGS ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΕΘΝΙΚΗ ΑΓΓΛΙΑΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΕΘΝΙΚΗ ΑΓΓΛΙΑΣ ΕΘΝΙΚΗ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ