SUPER LEAGUE 2

ΑΕΛ - Νίκη Βόλου 1-0: Στη δεύτερη θέση με Μαυριά οι "βυσσινί"

Οι παίκτες της ΑΕΛ πανηγυρίζουν το γκολ του Μαυρία κόντρα στη Νίκη Βόλου στη Super League 2 INTIME

Ο Δημήτρης Μαυριάς χάρισε ένα σημαντικό τρίποντο στην ΑΕΛ στη 14η αγωνιστική της Super League απέναντι στη Νίκη Βόλου, με τους βυσσινί να επικρατούν 1-0 και να ανεβαίνουν στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα του Α' ομίλου.

Την τρίτη διαδοχική της νίκη σημείωσε η ΑΕΛ το απόγευμα της Κυριακής (16/1) απέναντι στη Νίκη Βόλου, με τους γηπεδούχους να παίρνουν ένα πολύτιμο τρίποντο που τους ανέβασε στη δεύτερη θέση στην κατάταξη του Α' ομίλου της Super League 2, με τον Δημήτρη Μαυριά να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

Η Νίκη Βόλου έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα στο σκορ όταν στο 25ο λεπτό του αγώνα ο Ροχάνο εκτέλεσε το πέναλτι και είδε τον Θεοδωρόπουλο να αποκρούει σε κόρνερ. Οι βυσσινί ωστόσο, ήταν εκείνη που προηγήθηκαν χάρη στο σουτ του Μαυριά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να κάνουν και το 2-0 με τον Γκοτζαμανίδη, ο οποίος στο 65' έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μπάγιτς. Η ομάδα της Μαγνησίας δεν μπόρεσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, με την αναμέτρησης να λήγει 1-0.

ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος, Μαϊδανός, Ηλιάδης, Γκοτζαμανίδης, Παπαγεωργίου, Κολομπίνο, Μαυριάς (76′ Γλυνός), Όγκμποε, Γιάκος, Ακούνια.

Νίκη Βόλου: Μπάγιτς, Τσιμπούκας (54′ Βλαχομήτρος), Ανδρέου, Αλιατίδης (66′ Γρομητσάρης), Πάνος, Κάσσος, Τσουκαλάς, Κυριακίδης, Μέτσε (54′ Βασιλείου), Γκαρσία, Ροχάνο (54′ Τζιώρας).