LA LIGA

Βιγιαρεάλ - Σεβίλλη 2-2: Ευρωπαϊκοί βαθμοί

Villareal's Vicente Iborra watches the play during the Spanish La Liga soccer match between FC Barcelona and Villarreal CF at the Camp Nou stadium in Barcelona, Spain, Tuesday, Sep. 24, 2019. (AP Photo/Joan Monfort) AP

Η Βιγιαρεάλ προηγήθηκε δυο φορές, η Σεβίλλη ισοφάρισε ισάριθμες και αμφότερες πήραν από ένα βαθμό (2-2) που τις φέρνει πιο κοντά στα ευρωπαϊκά εισιτήρια του Europa και Champions League αντίστοιχα.

Ισοπαλία στο Θεράμικα ανάμεσα στη Βιγιαρεάλ και τη Σεβίλλη καθώς η αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 31ης αγωνιστικής είχε τέσσερα γκολ - τα δυο των Ανδαλουσιάνων ήταν πανέμορφα - αλλά όχι νικητή.

Η Βιγιαρεάλ μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο κι άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό με τον Πάκο Αλκάθερ να νικά από κοντά τον Τόμας Βάτσλικ αξιοποιώντας το ριμπάουντ από την απόκρουση του Τσέχου στην κεφαλιά του Ζαμπό.

Οι νερβιονένσες βρήκαν την απάντηση στο 39 λεπτό από τον αριστερό τους μπακ. Ο Εσκουδέρο με ένα εξαιρετικό σουτ από μακρινή απόσταση έστειλε τον Ασένχο να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα της εστίας που υπερασπίστηκε.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι πήγαν στ' αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα. Η κεφαλιά του Πάου Τόρες από εκτέλεση κόρνερ του Σάντι Καθόρλα έκανε το 2-1 στο τέταρτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου.

Οι Ανδαλουσιάνοι έφυγαν με το βαθμό με εξαιρετικό σουτ με το αριστερό από τον Ελ Χαντάντι στο 63ο λεπτό.

Ο βαθμός φέρνει τις δυο ομάδες πιο κοντά στο στόχο τους. Στην εξασφάλιση των ευρωπαϊκών εισιτηρίων του Champions League και Europa League.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ (Χάβι Καγιέχα): Ασένχο, Μάριο Γκασπάρ, Ραούλ Αλμπιόλ, Πάου Τόρες, Μορένο, Τσουκουέζε (72' Οντιβέρος), Ζαμπό, Ιμπόρα (88' Μπρούνο), Καθόρλα (57' Μόι Γκόμεθ), Αλκάθερ (88' Μπάκα), Μορένο (72' Τριγκέρος).

ΣΕΒΙΛΛΗ (Τζούλεν Λοπετέγκι): Βάτσλικ, Κουντέ, Γκόμεθ (46' Χεσούς Νάβας), Ντιέγκο Κάρλος, Εσκουδέρο, Χορδάν (62' Βάσκες), Φερνάντο, Μπανέγα, Ελ Νεσίρι (81' Ντε Γιονγκ), Σούσο (46' Οκάμπος), Ρόνι Λόπες.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 31ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Δευτέρα 22 Ιουνίου

Βιγιαρεάλ - Σεβίλλη 2-2 (18' Αλκάθερ, 45+4' Πάου Τόρες / 39' Εσκουδέρο, 63' Ελ Χαντάντι)

Λεγκανές - Γρανάδα (23:00)