ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ράγιο Βαγιεκάνο - Εσπανιόλ 2-2: Συναρπαστικό ματς στη Μαδρίτη με VAR πρωταγωνιστή

Σ' ένα συναρπαστικό ματς στη Μαδρίτη, η Ράγιο Βαγιεκάνο αναδείχθηκε ισόπαλη με την Εσπανιόλ σε 2-2. Βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού και μ' ένα ματς λιγότερο η γηπεδούχος ομάδα που πήρε σημαντική βοήθεια από το VAR.

Με το VAR να... επεμβαίνει στις καθυστερήσεις του δευτέρου ημιχρόνου, Ράγιο Βαγιεκάνο και Εσπανιόλ έμειναν στο 2-2 στο πρώτο ματς της 7ης αγωνιστικής της La Liga.

Συγκεκριμένα, ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε πέναλτι σε ανατροπή του Χερνάν Πέρες υπέρ της Εσπανιόλ, η οποία όμως έγινε εκτός περιοχής.

Συμβουλεύομενος το VAR, ο ρέφερι πήρε πίσω την απόφασή του και το σκορ έμεινε ανεπηρέαστο μέχρι τέλους.

Όσον αφορά τη διακύμανση της αναμέτρησης, η Ράγιο προηγήθηκε μόλις στο 6' με τον "κίλερ" της στην επίθεση, Ραούλ Ντε Τομάς.

Ωστόσο, η Εσπανιόλ κατάφερε την ανατροπή στο 19' και το 45+1' με τέρματα των Μπόρχα Ιγκλέσιας και Γκρανέρο αντίστοιχα.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Κακουτά στο 47'. Με το "Χ" η Ράγιο έφτασε τους 5 βαθμούς, έναν πίσω από Λεβάντε, Λεγανές και Ουέσκα που βρίσκονται στη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι 5η με 11 βαθμούς.