LA LIGA

Οκτάρα η Μπαρτσελόνα στη "νεοφώτιστη" Ουέσκα

AP PHOTO/ERIC ALONSO

Η Ουέσκα... τόλμησε να προηγηθεί στο "Καμπ Νόου" και η Μπαρτσελόνα τη "φιλοδώρησε" με οκτώ γκολ. Από δύο τέρματα οι Λιονέλ Μέσι και Λουίς Σουάρες.

Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Ουέσκα μόλις στο 3ο λεπτό, ωστόσο... εκνευρίστηκε και ο πίνακας στο "Καμπ Νόου" έγραφε το θριαμβευτικό σκορ 8-2 μετά από 90 λεπτά. Οι Καταλανοί ήταν αμείλικτοι και είχαν ως πρωταγωνιστές τους Λιονέλ Μέσι και Λουίς Σουάρες, που σκόραραν, έβγαζαν ασίστ και σμπαράλιαζαν την άμυνα των "νεοφώτιστων'.

Οι Καταλανοί ήταν η μοναδική ομάδα που δεν είδε δεχθεί γκολ στην κατηγορία μέχρι στιγμής, ωστόσο ο Χουάν Ερνάντες φρόντισε να αλλάξει αυτό μόλις στο 3ο λεπτό της συνάντησης. Ο Λιονέλ Μέσι, μετά από μία ντρίμπλα... σήμα κατατεθέν στην οποία ο αντίπαλός του σωριάστηκε στο έδαφος, ισοφάρισε σε 1-1 στο 16', ενώ λίγο αργότερα ο Χόρχε Πουλίδο σκόραρε σε λάθος εστία κι έβαλε μπροστά τους "μπλαουγκράνα". Ο Τζόρδι Άλμπα έδωσε έτοιμο γκολ στον Σουάρες λίγο αργότερα, όμως, ο Άλεξ Γκαγιάρ έκανε το 3-2 λίγο αργότερα.

Μέσα σε ένα τέταρτο στο 2ο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα σκόραρε τρεις φορές. Ο Ουσμάν Ντεμπελέ, ο Ίβαν Ράκιτιτς και ο Μέσι (μετά από φοβερή ασίστ του Φιλίπε Κοουτίνιο) έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας τους, ενώ ο Άλμπα έκανε το 7-2 στο 81 μετά από ασίστ του Μέσι. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σουάρες με πέναλτι στις καθυστερήσεις, την εκτέλεση του οποίου του την προσέφερε ο Μέσι.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (4-3-3): Τερ Στέγκεν, Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτιτί (65' Λενγκλέ), Άλμπα, Ράκιτιτς (71' Βιδάλ), Μπουσκέτς (76' Αρτούρ), Κοουτίνιο, Μέσι, Σουάρες, Ντεμπελέ

ΟΥΕΣΚΑ (4-4-2): Βέρνερ, Μιραμόν, Πουλίδο, Ετσέιτα, Λουιζίνιο, Γκαγιάρ (65' Σεμέντο), Μούστο, Μελέρο, Γκόμεθ, Λόνγκο (58' Γκιουρλέρ), Ερνάντες (72' Άβιλα)

Το ντέρμπι του... ήλιου μεταξύ Λεβάντε και Βαλένθια έληξε ισόπαλο 2-2, με τις "νυχτερίδες" να παραμένουν πολύ χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα. Το παιχνίδι άρχισε πολύ θεαματικά για τους φιλάθλους, αφού στο 13' ο Ρόχερ Μαρτί άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και τρία λεπτά αργότερα ο Ντενίς Τσέρισεβ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Η Λεβάντε είχε το πάνω χέρι στο 1ο ημίχρονο και ο Μαρτί σκόραρε εκ νέου για το 2-1. Στο 2ο μέρος, όμως, ο Ντάνι Παρέχο ισοφάρισε με πέναλτ ιστο 52' και η Λεβάντε έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω δεύτερης κίτρινη κάρτας του Κόκε, όμως η Βαλένθια δεν κατάφερε να αξιοποιήσει αυτό το πλεονέκτημα, παρότι είχε δύο δοκάρια με τον Κεβίν Γκαμεϊρό.

ΛΕΒΑΝΤΕ (4-4-2): Όιερ, Κόκε, Ποστίγο (46' Ρομπέρ), Τσέμα, Τόνιο, Μοράλες, Πρτσιτς (65' Χασόν), Καμπάνια, Μπάρντι, Μπόατενγκ (69' Ντουαμένα), Μαρτί

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (4-4-2): Νέτο, Πιτσίνι, Παουλίστα, Ντιακαμπί, Γκαγιά, Σολέρ (82' Μίνα), Παρέχο, Βας, Τσερίσεβ (70' Τόρες), Ροντρίγκο, Γκαμεϊρό (68' Μπατσουαγί)

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Παρασκευή 31 Αυγούστου 2018

Χετάφε - Βαγιαδολίδ 0-0

Έιμπαρ - Ρεάλ Σοθιεδάδ 2-1 (26' Καρδόνα, 90+1' Σάρλες / 15' πέν. Ζοζέ)

Βιγιαρεάλ - Ζιρόνα 0-1 (54' Στουάνι)

Σάββατο 1 Σεπτεμβρίου 2018

Ράγιο Βαγεκάνο - Αθλέτικ Μπιλμπάο αναβολή

Θέλτα - Ατλέτικο 2-0 (46' Γκόμες, 51' Άσπας)

Ρεάλ - Λεγανές 4-1 (17' Μπέιλ, 48', 61' Μπενζεμά, 66' πέν. Ράμος / 24' πέν. Καρίγιο)

Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου 2018

Λεβάντε - Βαλένθια 2-2 (13', 33' Μαρτί / 16' Τσερίσεβ, 52' πέν. Παρέχο)

Αλαβές - Εσπανιόλ 2-1 (57' Μπαστόν, 59' Σομπρίνο / 42' πέν. Μπαπτιστάο)

Μπαρτσελόνα - Ουέσκα 8-2 (16', 61' Μέσι, 24' αυτ. Πουλίδο, 39', 90+3' πέν. Σουάρες, 48' Ντεμπελέ, 52' Ράκιτιτς, 81' Άλμπα / 3' Ερνάντες, 42' Γκαγιάρ)

Μπέτις - Σεβίλλη 1-0 (80' Χοακίν)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

ΑΛΑΒΕΣ (4-4-2): Πατσέκο, Μαρτίν, Λαγκάρντια, Μαριπάν, Ντουάρτε, Γκόμεθ, Γουακάσο, Γκαρθία, Χόνι, Μπαστόν, Σομπρίνο

ΕΣΠΑΝΙΟΛ (4-3-3): Ντι. Λόπεθ, Χ. Λόπεθ (78' Πέρες), Ντα. Λόπεθ, Ερμόσο, Βιλά, Γκρανέρο (67' Μελένδο), Ρόκα (83' Πιάτι), Νταρντέρ, Μπαπτιστάο, Ιγκλέσιας, Γκαρθία

Photo credits: AP Photo/Eric Alonso