ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Εσπανιόλ - Μπαρτσελόνα 0-4: Πάρτι με γκολάρες η παρέα του Μέσι

Ντέρμπι στα χαρτιά ήταν το Εσπανιόλ - Μπαρτσελόνα μιας και οι "μπλαουγκράνα" διέλυσαν τους συμπολίτες τους με 4-0. Δύο γκολ ο Μέσι, από ένα οι Ντεμπελέ και Σουάρες. Ισόπαλη με την Βαλένθια σε 1-1 ήρθε η 2η Σεβίλλη (VIDEOS).

Ό,τι ήθελε έκανε η Μπαρτσελόνα την Εσπανιόλ και την νίκησε με 4-0 στο σπίτι της. Οι άγριες διαθέσεις των ποδοσφαιριστών του Ερνέστο Βαλβέρδε φάνηκαν από το 17' της αναμέτρησης με πρωταγωνιστή τον ηγέτη των "μπλαουγκράνα", Λιονέλ Μέσι.

Ο Αργεντινός σούπερ σταρ ανέλαβε την εκτέλεση φάουλ της ομάδας του και με σούπερ χτύπημα έγραψε το 1-0.

Στο 26' ο Μέσι από σκόρερ έγινε δημιουργός, καθώς μονομάχησε με τους αντίπαλους, βγήκε νικητής και μοίρασε τη μπάλα στον Ντεμπελέ. Σε εκείνο το σημείο ο Γάλλος ξεδίπλωσε το ταλέντο του και έκανε το 2-0 με όμορφο πλάσε...

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ήταν η σειρά του Σουάρες να σκοράρει. Ο Ουρουγουανός πήρε την πάσα από τον Ντεμπελέ, πάτησε στην περιοχή του Λόπες και λίγο πριν η μπάλα καταλήξει άουτ κατάφερε με το αριστερό να τη στείλει κάτω από τα πόδια του κίπερ των γηπεδούχων.

Όσον αφορά το τέταρτο γκολ της ομάδας του Βαλβέρδε κι αυτό αποτέλεσε προσωπική υπόθεση του Μέσι. Ο Αργεντινός με νέο μαεστρικό χτύπημα φάουλ, από τα 27 μέτρα, άφησε τον Λόπες να δει τι "έφαγε" στο 65' από τα ριπλέι μετά το ματς.

Πλέον, η Μπαρτσελόνα βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 31 βαθμούς και ακολουθεί η Σεβίλλη με 28 που ήρθε ισόπαλη με την Βαλένθια με σκορ 1-1. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Ανδαλουσιανοί ενώ προηγούνταν από το 55' με τέρμα του Σαράμπια, ισοφαρίστηκαν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Ντιακαμπί.

Στα υπόλοιπα ματς της 15ης αγωνιστικής της La Liga, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε της Αλαβές με 3-0 (25' Κάλινιτς, 82' Γκριεζμάν, 87' Ροδρίγο). Η Βιγιαρεάλ έχασε στην έδρα της από την Θέλτα με 2-3.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Ντιέγκο Λόπεθ, Χάβι Λόπεθ, Νταβίντ Λόπεθ, Ντουάρτε, Ντίντακ Βιλά, Βίκτορ Σάντσες, Ρόκα, Νταρντέρ (76' Γκρανέρο), Ερνάν Πέρες (59' Μπαπτιστάο), Μπόρχα Ιγκλέσιας, Μελέντο (65' Σέρχιο Γκαρσία)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα, Ράκιτιτς (82' Ντένις Σουάρες), Μπουσκέτς, Βιδάλ, Μέσι, Σουάρες (79' Μουνίρ Ελ Χανταντί), Ντεμπελέ (68' Κουτίνιο)