ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Σαν να μην πέρασε μια μέρα για τον Ντοστ και τη Σπόρτινγκ

AP PHOTO/ARMANDO FRANCA

Με δύο γκολ του περσινού και προπέρσινου αρχισκόρερ της, η Σπόρτινγκ νίκησε εκτός έδρας τη Μορεϊρένσε, στην πρεμιέρα της Primeira Liga.

Μπορεί να έφυγε... ξυλοκοπημένος από τη Σπόρτινγκ στο τέλος της περσινής σεζόν και να έψαχνε ομάδα, ωστόσο όταν άλλαξαν τα δεδομένα στον σύλλογο, ο Μπας Ντοστ επέστρεψε με... βασιλικές τιμές ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο. Με δύο τέρματά του, η ομάδα της Λισαβόνας πέρασε νικηφόρα με 3-1 από την έδρα της Μορεϊρένσε στην πρεμιέρα της Primeira Liga.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με τον Εριμπέρτο Ταβάρες, όμως ο Μπρούνο Φερνάντες, ακόμα ένας παίκτης που διέκοψε το συμβόλαιό του και αποχώρησε, όμως επέστρεψε μετά από την αλλαγή προέδρου στον σύλλογο, ισοφάρισε στο 16'.

Σκυτάλη στα γκολ πήρε ο Ντοστ στο τελευταίο τέταρτο, κάνοντας το 2-1 με πέναλτι στο 74' και γράφοντας το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.

Η σύνθεση της Σπόρτινγκ (4-2-3-1): Σαλέν, Ριστόβσκι, Κοάτες, Ματιέ, Ζέφερσον, Πέτροβιτς, Μπατάγλια, Νανί (70' Ραφίνια), Φερνάντες, Ακούνια (70' Καμπράλ), Ντοστ

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Παρασκευή 10 Αυγούστου 2018

Μπενφίκα - Γκιμαράες 3-2 (10', 30', 38' Πίζι / 76' Αντρέ, 81' Σέλις)

Σάββατο 11 Αυγούστου 2018

Σετούμπαλ - Άβες 2-0 (3' Κοστίνια, 61' Κάντις)

Τοντέλα - Μπελενένσες 0-1 (54' Φρέντι)

Πόρτο - Σάβες 5-0 (14', 20' Αμπουμπακάρ, 45' Μπραχιμί, 71' Κορόνα, 88' Μουαντιλματζί)

Κυριακή 12 Αυγούστου 2018

Μαρίτιμο - Σάντα Κλάρα 1-0 (90+7' πέν. Πίνιο)

Φεϊρένσε - Ρίο Άβε 2-0 (20' Σίλβα, 33' Εντίνιο)

Μορεϊρένσε - Σπόρτινγκ 1-3 (6' Ταβάρες / 16' Φερνάντες, 74' πέν., 90+2' Ντοστ)

Μπράγκα - Νασιονάλ Μαδέιρα 4-2 (4', 32' Σόουζα, 48', 72' Όρτα / 23' πέν., 37' Ρότσες)