ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΣΠΑΛ - Ίντερ 1-2: Μόνοι τρίτοι με Ικάρντι οι "νερατζούρι"

Inter forward Mauro Icardi celebrates after he scored his side's first goal during the Champions League, group B soccer match between Inter Milan and Tottenham Hotspur, at the Milan San Siro Stadium, Italy, Tuesday, Sept. 18, 2018. (AP Photo/Antonio Calanni) AP PHOTO/ANTONIO CALANNI

Τα δύο γκολ του Μάουρο Ικάρντι έδωσαν στην Ίντερ την εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της ΣΠΑΛ, αλλά και την αναρρίχηση στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Serie A. Τέταρτη διαδοχική νίκη για τους "νερατζούρι". (VIDEO)

Η Ίντερ επιβεβαίωσε την αγωνιστική της άνοδο, καθώς πανηγύρισε την τέταρτη διαδοχική της νίκη. Οι "νερατζούρι" πέρασαν από το "Paolo Mazza", καθώς επικράτησαν 2-1 της ΣΠΑΛ.

Ο Μάουρο Ικάρντι άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Μιλάνου στο 14ο λεπτό, αλλά ο Αλμπέρτο Παλόσκι ισοφάρισε σε 1-1 για τους γηπεδούχους στο 72ο.

Η χαρά στη Φεράρα κράτησε μόνο έξι λεπτά, καθώς ο Αργεντινός επιθετικός σκόραρε για δεύτερο φορά στο 78' κι έδωσε τη νίκη στην Ίντερ, η οποία ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Serie A.

ΣΠΑΛ: Γκομίς, Λατσάρι, Τσιόνεκ, Τζουρού, Φελίπε, Φαρές, Βαλότι (79' Έβερτον Λουίζ), Σιαταρέλα, Μισιρόλι (83' Μοντσίνι), Αντενούτσι 66' Παλόσκι), Πετάνια.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Βρσάλκο, Σκρίνιαρ, Μιράντα, Ασαμόα, Μπόρχα Βαλέρο (77' Λαουτάρο Μαρτίνες), Βεσίνο, Περίσιτς, Κεϊτά (67' Πολιτάνο), Ναϊνγκολάν, Ικάρντι (81' Γκαλιαρντίνι).

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 8ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 5 Οκτωβρίου

Τορίνο - Φροζινόνε 3-2 (20' Ρινκόν, 46' Μπαζέλι, 71' Μπερενγκέρ / 58' Γκολντανίγκα, 64' Τσάνο)