ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ρόμα - Σαμπντόρια 4-1: Ξέσπασαν με Ελ Σαραουί οι "τζαλορόσι"

Roma forward Stephan El Shaarawy jumps in celebration after scoring his side's third goal during a Serie A soccer match between Roma and Sampdoria, at the Rome Olympic stadium, Sunday, Nov. 11, 2018. (AP Photo/Alessandra Tarantino) AP

Η Ρόμα υποδέχθηκε τη Σαμπντόρια στο "Olimpico" και τη συνέτριψε με 4-1 χάρη σε δύο γκολ του Στεφάν Ελ Σαραουί. "Ανάσα" για την Έμπολι με τη νίκη κόντρα στην Ουντινέζε. Μηδένισε... η Κιέβο.

Άφησε πίσω τα τρία ματς χωρίς νίκη - ήττα στη Ρώμη από τη ΣΠΑΛ, ισοπαλία σε Νάπολη και Φλωρεντία - κι επέστρεψε στις νίκες. Με εντυπωσιακό, μάλιστα, τρόπο! Η Ρόμα συνέτριψε στο "Olimpico" τη Σαμπντόρια.

Ο Ζουάν Ζεζούς άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό, ο Σικ διεύρυνε το προβάδισμα σε 2-0 στο 59ο. Ο Ελ Σαραουί έκανε το 3-0 για τους "τζαλορόσι" στο 72', ο Ντεφρέλ μείωσε στο 89', αλλά και πάλι ο Ελ Σαραουί σκόραρε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, τέταρτο της ομάδας του και διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Η Έμπολι νίκησε στην έδρα της την Ουντινέζε, την "έπιασε" στους 9 βαθμούς, στη μάχη που γίνεται για την παραμονή στη Serie A.

Η Κιέβο, η οποία τόσο καιρό ήταν στο -1 λόγω τιμωρίας, πήρε βαθμό με την Μπολόνια στη Βερόνα και... μηδένισε το κοντέρ.

ΡΟΜΑ: Όλσεν, Φλορέντσι, Μανωλάς, Ζουάν Ζεζούς, Κολάροβ, Ενζονζί, Κριστάντε, Κλάιφερτ (81' Ουντέρ), Πελεγκρίνι (78' Τζανιόλο), Ελ Σαραουί, Σικ (59' Τζέκο).

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Αουντέρο, Μπερεζίνσκι, Άντερσεν, Κόλεϊ, Μούρου, Βιέιρα, Πρατ (46' Γιάνκτο), Λινέτι (69' Σάλα), Ραμίρες (80' Κοβνάτσκι), Καπράρι, Ντεφρέλ.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 12ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 9 Νοεμβρίου

Φροζινόνε - Φιορεντίνα 1-1 (89' Πιναμόντι / 47' Μπενάσι)

Σάββατο 10 Νοεμβρίου

Τορίνο - Πάρμα 1-2 (37' Μπαζέλι / 9' Ζερβινιό, 25' Ινγκλέζε)

SPAL - Κάλιαρι 2-2 (3' Πετάνια, 71' Αντενούτσι / 73' Παβολέτι, 76' Ιονίτα)

Τζένοα - Νάπολι 1-2 (20' Κουαμέ / 62' Φαμπιάν Ρουίς, 87' αυτ. Μπιράσκι)

Κυριακή 11 Νοεμβρίου

Αταλάντα - Ίντερ 4-1 (9' Χάτεμπουρ, 62' Μαντσίνι, 88' Τζιμσίτι, 90'+4' Πάπου Γκόμες / 47' Ικάρντι)

Κιέβο - Μπολόνια 2-2 (20' πεν. Μετζορίνι, 45' Όμπι / 5' Σανταντέρ, 56' Ορζολίνι)

Ρόμα - Σαμπντόρια 4-1 (19' Ζουάν Ζεζούς, 59' Σικ, 72', 90'+3' Ελ Σαραουί / 89' Ντεφρέλ)

Έμπολι - Ουντινέζε 2-1 (41' Ζάιτς, 51' Καπούτο / 81' Πουσέτο)

Σασουόλο - Λάτσιο (19:00)

Μίλαν - Γιουβέντους (21:30)