ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Άουγκσμπουργκ - Βόλφσμπουργκ 2-3: Οι "λύκοι" πίκραναν στο 89' τον Σταφυλίδη

Augsburg's Kostas Stafylidis , left, Hamburg's Nicolai Mueller, center, and Augsburg's Christoph Janker challenge for the ball during the German Bundesliga soccer match between Hamburger SV and FC Augsburg, in Hamburg, Germany, Saturday, Dec, 10, 2016. (Axel Heimken/dpa via AP) AP

Ο Κώστας Σταφυλίδης έκανε την πρώτη του εμφάνιση την τρέχουσα σεζόν με τη φανέλα της Άουγκσμπουργκ (έπαιξε μετά από 13 μήνες), η οποία γνώρισε την εντός έδρας ήττα (2-3) από τη Βόλφσμπουργκ. Τρίτο διαδοχικό τρίποντο για τους "λύκους" που πλησιάζουν στην τετράδα, στο 89' το νικητήριο γκολ. (VIDEOS)

Επιστροφή στις ήττες για την Άουγκσμπουργκ, η οποία έτσι κι αλλιώς έχει να πανηγυρίσει νίκη από τον... Οκτώβριο. Οι γηπεδούχοι υποδέχθηκαν στην "WWK Arena" τη Βόλφσμπουργκ με τον 25χρονο αριστερό μπακ, Κώστα Σταφυλίδη, ν' αγωνίζεται για πρώτη φορά την τρέχουσα σεζόν (ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμό σε μεγάλο κομμάτι του πρώτου μισού).

Μάλιστα, βρέθηκαν να χάνουν 0-2 από τους "λύκους" στο πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των Γκιβαλογκί (33') και Ουίλιαμ (41'). Ο Κεντίρα μείωσε τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (49') κι ο Κόρδοβα στο 58ο λεπτό - είχε περάσει στο ματς στην ανάπαυλα στη θέση του Γκρέγκοριτς - ισοφάρισε σε 2-2.

Κι ενώ όλα έδειχναν... ισοπαλία, η τελευταία λέξη ανήκε στον Γκέρχαρτ. Στο 89ο λεπτό νίκησε τον Λούτε κι έδωσε στη Βόλφσμπουργκ την τρίτη διαδοχική της νίκη. Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην πέμπτη θέση και πλησιάζουν ολοένα και περισσότερα στην πρώτη τετράδα της Bundesliga.

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓK: Λούτε, Σμιντ, Γουβελέουβ, Ντάνσο, Σταφυλίδης (83' Φράμπεργκερ), Κεντίρα, Μπάιερ, Κου Για-Κίολ, Γκρέγκοριτς (46' Κόρδοβα), Ρίχτερ (46' Χαν), Φινμπόγκασον.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Καστέελς, Ουίλιαμ, Νόχε, Μπρουκς, Ίτερ, Γκέρχαρτ, Γκιβαλογκί, Άρνολντ (65' Ρετσμπετσάι), Μεχμέντι (83' Στέφεν), Γκίντσεκ (90'+3' Ουντοκάι), Βέρχορστ.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 17ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 21/12

Ντόρτμουντ - Γκλάντμπαχ 2-1 (42' Σάντσο, 54' Ρόις)

Σάββατο 22/12

Ανόβερο - Φορτούνα 0-1 (90'+2' Φινκ)

Λειψία - Βέρντερ 3-2 (22' Κλόστερμαν, 44' Βέρνερ, 87' Μπρούμα / 67' Κρούζε, 77' Σάρτζεντ)

Λεβερκούζεν - Χέρτα 3-1 (6' Φόλαντ, 23', 49' Χάβερτς / 26' Τορουναριγκά)

Νυρεμβέργη - Φράιμπουργκ 0-1 (19' Γκίλντε)

Στουτγκάρδη - Σάλκε 1-3 (76' Γκονσάλες / 10' Σκρζίμπσκι, 70' Σανέ, 78' Κουτούτσου)

Άιντραχτ - Μπάγερν 0-3 (35' 79' Ριμπερί, 89' Ραφίνια)

Κυριακή 23/12

Άουγκσμπουργκ - Βόλφσμπουργκ 2-3 (49' Κεντίρα, 59' Κόρδοβα / 33' Γκιβαλογκί, 41' Ουίλιαμ, 90' Γκέρχαρτ)

Χόφενχαϊμ - Μάιντς (19:00)