ΓΑΛΛΙΑ

Σεντ-Ετιέν για Europa League!

Saint-Etienne's Romain Hamouma celebrates after he scored a goal against Lyon during their French League One soccer match in Saint-Etienne, central France, Sunday, Jan. 20, 2019. (AP Photo/Laurent Cipriani) AP

H Σέντ-Ετιέν νίκησε 2-1 τη Νιμ, εκμεταλλεύτηκε την γκέλα της Μαρσέιγ, την προσπέρασε και σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση, η οποία οδηγεί στους ομίλους του Europa League της επόμενης σεζόν.

Το Σάββατο (30/3) η Μαρσέιγ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Ανζέ στο "Βελοντρόμ", έδωσε την ευκαιρία στη Σεντ-Ετιέν και οι "βερ" δεν την έχασαν.

Υποδέχθηκαν τη Νιμ στο "Ζοφρουά Γκισάρ", αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις δύο λεπτά μετά από την έναρξη του ματς από γκολ του Μπομπισόν. Η Σεντ-Ετιέν ισοφάρισε στο 24ο λεπτό με τον Καμπελά.

Ο Μπέριτς στο 81ο λεπτό έδωσε τη νίκη (2-1) στη Σεντ-Ετιέν, η οποία προσπέρασε την ομάδα της Μασσαλίας και σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση, η οποία οδηγεί στους ομίλους του Europa League της επόμενης σεζόν.

ΣΕΝΤ-ΕΤΙΕΝ: Ρουφιέ, Ντεμπισί, Σούμποτιτς, Κολοτζετζάκ, Πολομά, Αΐτ Μπενασέ (66' Βάντα), Εμβιλά, Νορντέν (74' Ντιονί), Καμπελά, Αμουμά (83' Γκεζαλί), Μπέριτς.

ΝΙΜ: Μπερναρντονί, Πακιέ, Μπριανκόν, Λιμποΐ, Μαουασά (42' Μιγκέλ), Μπομπισόν, Σαβανιέ, Φερί (86' Τιούμπ), Μπουανγκά, Μποζόκ (72' Γκιγιόμ), Ριπάρ.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 29 Μαρτίου

Ρεν - Λιόν 0-1 (86' Τεριέ)

Σάββατο 30 Μαρτίου

Μαρσέιγ - Ανζέ 2-2 (4' 16' Μπαλοτέλι / 36' πεν. 77' πεν. Μανγκανί)

Κυριακή 31 Μαρτίου

Μονακό - Καέν 0-1 (23' Κριβελί)

Ντιζόν - Νις 0-1 (60' Μελού)

Αμιάν - Μπορντό 0-0

Ναντ - Λιλ 2-3 (55' Εϊσερίκ, 57' Κουλιμπαλί / 62' Ραφαέλ Λεάο, 68' πεν. Πεπέ, 69' Μπαμπά)

Τουλούζ - Παρί Σεν Ζερμέν 0-1 (74' Εμπαπέ)