Πρώτο βαθμό με δέκα παίκτες η Μονακό

Η Μονακό υποδέχθηκε τη Νιμ και πανηγύρισε τον πρώτο της βαθμό (2-2) στο γαλλικό πρωτάθλημα. Προηγήθηκαν με τους νέους, Σλιμανί και Μπεν Γεντέ, οι Μονεγάσκοι, στο 82ο λεπτό ήλθε η ισοφάριση.

Μετά τις τριάρες από τη Λιόν εντός στην πρεμιέρα και τη Μετς εκτός για τη δεύτερη αγωνιστική της Ligue 1, ήλθε η ώρα για τον πρώτο βαθμό στη Μονακό.

Οι Μονεγάσκοι άνοιξαν το σκορ με τον Αλγερινό επιθετικό και θερινό μεταγραφικό απόκτημα, Ισλάμ Σλιμανί στο 39ο λεπτό. Ο Λεονάρντο Ζαρντίμ είδε το έτερο απόκτημα του καλοκαιριού, Ουισάμ Μπεν Γεντέρ να διευρύνει το προβάδισμα στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Όλα άλλαξαν στο 55ο λεπτό, όταν ο Ζέμερσον αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα κι αποβλήθηκε. Η Νιμ έφθασε στην ισοφάριση στο 70' με τον Ρομέν Φιλιποτό, ο οποίος έφθασε κοντά στον Άρη τον Ιούλιο και τελικά στην ισοφάριση στο 82ο λεπτό με τον Ντένκεϊ.

Η ουσία είναι ότι η Μονακό παραμένει χωρίς νίκη μετά από τρία ματς και ο προβληματισμός της περυσινής σεζόν πλανάται ακόμη πάνω από το Πριγκιπάτο.