ΓΑΛΛΙΑ

Νις - Παρί 0-3: Δεύτερη σερί νίκη με τριάρα

PSG's Kylian Mbappe, right, is congratulated by teammates after scoring the opening goal during the French League One soccer match between Nice and Paris Saint-Germain at the Allianz Riviera stadium in Nice, France, Sunday, September 20, 2020. (AP Photo/Daniel Cole) AP

Η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε τη δεύτερη της νίκη στην Ligue 1 επικρατώντας με 3-0 στην έδρα της Νις χάρη στα γκολ των Εμπαπέ (38'), Ντι Μαρία (45+1') και Μαρκίνιος (66').

Την δεύτερη της σερί νίκη στη Ligue 1 πανηγύρισε η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία έφτασε τους έξι πόντους. Αυτή τη φορά η επικράτηση ήρθε με πιο εύκολο τρόπο, αφού οι Παριζιάνοι κέρδισαν την Νις στην έδρα της με 3-0.

Στο 35ο λεπτό η Παρί Σεν Ζερμέν κέρδισε πέναλτι. Ο Εμπαπέ πάτησε στην αντίπαλη περιοχή και ανετράπη από τον Τουράμ. Ο 21χρονος Γάλλος δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα γράφοντας το 0-1.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Εμπαπέ έκανε μία τρομερή ατομική προσπάθεια, πλάσαρε πάνω στον Μπενίτες, ο οποίος δεν μπλόκαρε με επιτυχία, με αποτέλεσμα να ακολουθεί ο Ντι Μαρία, ο οποίος έκανε το 0-2.

Στο 66' ήταν σειρά του Μαρκίνιος να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Ο Ντι Μαρία εκτέλεσε ένα φάουλ από τα δεξιά και ο 26χρονος Βραζιλιάνος σηκώθηκε για να σκοράρει με το κεφάλι. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Νις (Βιεϊρά): Μπενίτες, Λοτομπά (Εντογιέ), Ντάντε, Πελμάρντ, Ατάλ (65' Ντανίλιουκ), Λις-Μελού, Σνάιντερλιν, Τουράμ (58' Σιλβέστρε), Καμαρά, Γκουρί, Λόπες (73' Γκεσάντ)

Παρί (Τούχελ): Νάβας, Φλορέντζι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ (83' Νταγμπά), Μπάκερ, Βεράτι, Ντράξλερ, Γκέιγ (23' Ερέρα), Εμπαπέ (79' Σαράμπια), Ικάρντι, Ντι Μαρία (79' Φαντιγκά)