ΓΑΛΛΙΑ

Μπρεστ - Μαρσέιγ 2-3: Με άγχος και με το δεξί

Munich's Joshua Kimmich, rear, and Marseille's Jordan Amavi battle for the ball during the friendly soccer match between FC Bayern Munich and Olympique Marseille at the FC Bayern junior performance centre, Munich, Germany, Friday July 31, 2020. (Matthias Balk/dpa via AP) AP

Η Μαρσέιγ αγχώθηκε στα τελευταία λεπτά του ματς του Φρανσί Λε-Μπλε, αλλά νίκησε 3-2 την Μπρεστ και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Ο προπονητής της Μαρσέιγ, Αντρέ Βίλας-Μπόας είχε πει στη συνέντευξη Τύπου για το ματς με την Μπρεστ σχετικά με την πιθανότητα των phoceens να κατακτήσουν τον τίτλο: "Αδύνατον".

Μετά τη σούπερ περυσινή σεζόν - μέχρι να τεθεί πρόωρο τέλος σε αυτή λόγω κορονοϊού - δεν ξέρει κάποιος τι να περιμένει από την ομάδα της Μασσαλίας. Αγχώθηκε στα τελευταία λεπτά του ματς του Φρανσί Λε-Μπλε, αλλά νίκησε 3-2 την Μπρεστ και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Κι όμως η Μαρσέιγ όχι μόνο άνοιξε το σκορ με τον Τοβέν στο 20ό λεπτό, αλλά ύστερα από επτά λεπτά (27') διεύρυνε το προβάδισμά της με τον Τσάλετα-Τσαρ. Ο Φεβρ μείωσε για τους γηπεδούχους στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου ημιχρόνου, ο Κροάτης αμυντικός με το δεύτερο γκολ του έκανε το 1-3 στο 80', αλλά στη Μαρσέιγ πρέπει πάντα να... υποφέρουν.

Ο Σαρμπονιέ μείωσε στο 89ο λεπτό, εφιάλτες περικύκλωσαν τη Μαρσέιγ, αλλά κράτησε το σκορ (αποδείχθηκε τελικό) και τη νίκη.

ΜΠΡΕΣΤ: Λαρσονέρ, Πιέρ-Γκαμπριέλ, Ντουβέμ, Μπαάλ, Περό, Ντιαλό (85' Εμπόκ), Μπελκεμπλά (85' Μανιετί), Ονορά (72' Λε Ντουαρόν), Σαρμπονιέ, Φεβρ (79' Ταβάρες), Καρντονά (79' Φοσιριέ).

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Σάκαϊ, Μπαλέρντι, Τσάλετα-Τσαρ, Στρόοτμαν (72' Ρονζιέ), Καμαρά, Σανσόν (79' Γκέιγ), Τοβέν, Μπενεντέτο (80' Ζερμέν), Ράντονιτς (62' Άκε).