ΓΑΛΛΙΑ

Ligue 1: Φουλ για Champions League η Ρεν

Rennes' Joris Gnagnon, left, and Rennes' Gerzino Nyamsi celebrate at the end of the the Europa League Group E soccer match between Rennes and Lazio, at the Roazhon Park stadium in Rennes, France, Thursday, Dec. 12, 2019. Rennes won 2-0. (AP Photo/David Vincent) AP

Η Ρεν πέρασε από την Τουλούζη και δεν αφήνει την τρίτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League. Έχασε την ευκαιρία και έδαφος η Μονακό, 1-1 με τη Ρεμς.

Μπορεί το πρωτάθλημα να έχει κλειδώσει στην Παρί Σεν-Ζερμέν, η δεύτερη θέση που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Champions League να οδηγείται στη Μαρσέιγ, αλλά και η τρίτη θέση βρίσκει φαβορί για παραλήπτη.

Η Ρεν πέρασε από την Τουλούζη με τα γκολ των Μπουριζό και Μαουασά και δεν αφήνει με τίποτα την τρίτη θέση, η οποία οδηγεί στα προκριματικά της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης της επόμενης σεζόν.

Έδαφος έχασε η Μονακό, η οποία προηγήθηκε με γκολ του Ουισάμ Μπεν Γεντέ, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση από τον Ασάν Καμαρά στο 58ο λεπτό κι έμεινε στο 1-1 με τη Ρεμς. Η Μετς πέρασε από την έδρα της Αμιάν με το γκολ του Μπουλαγιά στο 26'.

Με το ίδιο σκορ (0-1) πέρασε και η Ανζέ από την έδρα της Μπρεστ με το γκολ του Μπαοκέν στο 43ο λεπτό. Η Μονπελιέ δεν συνάντησε αντίσταση από τη Στρασμπούρ και τη συνέτριψε με 3-0. Παραμένει μέσα στο κόλπο για τις ευρωπαϊκές θέσεις και ειδικά γι' αυτή που οδηγεί στο Europa League.