ΓΑΛΛΙΑ

Κύπελλο Γαλλίας: Στα προημιτελικά μέσω Νίκαιας η Λιόν

Lyon's Moussa Dembele celebrates after scoring his side's second goal during the French League One soccer match between Lyon and Toulouse in Decines, outside Lyon, central France, Sunday, Jan. 26, 2020. (AP Photo/Laurent Cipriani) AP

Η Λιόν πήρε τη νίκη (1-2) στην Allianz Riviera της Νίκαιας και την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χουσάμ Αουάρ στο 90+3'!

Στους 8 του Κυπέλλου Γαλλίας η Λιόν, η οποία νίκησε 2-1 εκτός έδρας τη Νις και καλείται ν' αντιμετωπίσει τη Μαρσέιγ στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι γκον άνοιξαν το σκορ με τον Μουσά Ντεμπελέ με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου στο ματς, ωστόσο δέχθηκαν την ισοφάριση από τον Ουνά στο 88ο λεπτό. Κατάφερε όμως η Λιόν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χουσάμ Αουάρ να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου.

Στους 8 της διοργάνωσης η Παρί Σεν-Ζερμέν δοκιμάζεται από την Ντιζόν, ενώ Σεντ-Ετιέν και Ρεν έχουν εύκολο έργο καθώς αντιμετωπίζουν τις Επινάλ και Μπελφόρ.