ΓΑΛΛΙΑ

Coupe de France: Στα ημιτελικά με Ντι Μαρία η Παρί Σεν-Ζερμέν

PSG's Angel Di Maria celebrates after scoring his side's second goal during the French League One soccer match between Paris Saint Germain and Montpellier at the Parc des Princes stadium in Paris, France, Wednesday, Feb. 20, 2019. (AP Photo/Francois Mori) AP

H Παρί Σεν-Ζερμέν νίκησε 3-0 την Ντιζόν στο "Παρκ ντε Πρενς" χάρη σε δύο γκολ του Ντι Μαρία κι ένα του Μενιέ, έτσι προκρίθηκε στα ημιτελικά του Coupe de France, το οποίο έχει κατακτήσει τέσσερις διαδοχικές φορές.

Έχει κατακτήσει τα τέσσερα τελευταία γαλλικά Κύπελλα (Coupe de France), θέλει να φθάσει και στον πέμπτο διαδοχικό τίτλο. Η Παρί Σεν-Ζερμέν υποδέχθηκε στο "Παρκ ντε Πρενς" την Ντιζόν και τη νίκησε 3-0.

Για την ομάδα της γαλλικής πρωτεύουσας "καθάρισε" ο Άνχελ Ντι Μαρία. Ο 31χρονος Αργεντινός διεθνής άνοιξε το σκορ οκτώ λεπτά μετά την έναρξη του ματς, ενώ διεύρυνε το προβάδισμα με τον ίδιον ύστερα από είκοσι λεπτά (28'). Το τελικό αποτέλεσμα (3-0) διαμόρφωσε ο Τομά Μενιέ στο 77ο λεπτό.

Έτσι προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Τα δύο επόμενα εισιτήρια θα σφραγιστούν την Τετάρτη (27/2) με τις Ρεν και Λιόν να είναι φαβορί κόντρα σε Ορλεάν και Καέν, ενώ τελευταίο στις 6 Μαρτίου με τη Ναντ να φιλοξενείται από τη Βιτρέ.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ-ΖΕΡΜΕΝ: Μπουφόν, Μενιέ, Κέρερ, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπέμπ, Μπερνάτ, Βεράτι, Παρέδες (82' Νταγκμπά), Ντι Μαρία (82' Ντιαμπί), Ντράξλερ (82' Ενκουνκού), Σούπο-Μότιν.

ΝΤΙΖΟN: Ρούναρσον, Σαφίκ, Κουλιμπαλί, Λοτοά, Αγκέρντ, Χανταντί, Μπαλμόν, Σλιτί (77' Κεϊτά), Αμφαλιτανό, Κβον Τσανγκ-Χουν (68' Σαμαριτανό), Ταβάρες (78' Σαΐντ).