PREMIER LEAGUE

Σωτήρας Στάριτζ για Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν κακή, αλλά ένα άγγιγμα του Στάριτζ αρκούσε να της χαρίσει τη νίκη με 2-1 στην πρεμιέρα με την Σαουθάμπτον (videos)

Με νίκη ξεκίνησε την Premier League η Λίβερπουλ, καθώς επικράτησε με 2-1 της Σαουθάμπτον, η οποία πάντως άξιζε κάτι καλύτερο στο "Άνφιλντ".

Οι "κόκκινοι" ήταν ανώτεροι στο πρώτο 30άλεπτο, άνοιξαν το σκορ στο 23' με τον Ραχίμ Στέρλινγκ, αλλά από και πέρα οι "Άγιοι" ήταν καλύτεροι.

Δημιούργησαν ευκαιρίες και τελικά ισοφάρισαν στο 56' με τον Κλάιν από κοντά, έπειτα από εξαιρετική πάσα με "τακουνάκι" από τον Ντούσαν Τάντιτς.

Ακολούθησαν δύο ακόμη σπουδαίες ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους, αλλά το γκολ ήρθε για την Λίβερπουλ, με τον Στάριτζ να μην έχει κάνει τίποτα σε όλο το ματς και στο 79' απλά άγγιξε την μπάλα στην μικρή περιοχή και σκόραρε μετά την κεφαλιά-πάσα του Στέρλινγκ.

Και στα τελευταία λεπτά η Σαουθάμπτον ήταν η πιο απειλητική και έχασε μία μεγάλη ευκαιρία, με τον Μινιολέ να σώζει και πάλι (ακολούθησε οριζόντιο δοκάρι), για κάνει άστοχη κεφαλιά ο Λονγκ, ο οποίος κόστισε 15.000.000 ευρώ.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Μανκίγιο, Σκρτελ, Λόβρεν, Γκλεν Τζόνσον, Λούκας Λέιβα (63' Τζο Άλεν), Τζέραρντ, Χέντερσον, Στέρλινγκ, Κοουτίνιο (76' Λάμπερτ), Στάριτζ.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Φόρστερ, Κλάιν, Ζόζε Φόντε, Γιοσίντα, Μπέρτραντ, Σνιντερλέν, Στίβεν Ντέιβις (82' Ίσγκροουβ), Ουανιάμα, Γουάρντ-Πρόουζ, Τάντιτς (74' Λονγκ), Γκρατσιάνο Πελέ.

***για τη νίκη της Μάντσεστερ Σίτι στην έδρα της Νιούκαστλ διαβάστε ΕΔΩ

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σουόνσι 1-2 (53' Ρούνεϊ / 28' Κι, 72' Σίγκουρντσον)

Λέστερ - Έβερτον 2-2 (22' Ουγιόα, 86' Γουντ / 20' ΜακΓκίντι, 45' Νέισμιθ)

ΚΠΡ - Χαλ 0-1 (52' Τσέστερ)

Στόουκ - Άστον Βίλα 0-1 (50' Βάιμαν)

Γουέστ Μπρομ - Σάντερλαντ 2-2 (42' πέν. και 74' Μπεραϊνό / 5' Κάτερμολ, 85' Σεμπάστιαν Λάρσον)

Γουέστ Χαμ - Τότεναμ 0-1 (93' Ντάιερ)

Άρσεναλ - Κρίσταλ Πάλας 2-1 (45'+1 Κοσιελνί, 91' Ράμσεϊ / 35' Χάνγκελαντ)