ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Οι Έλληνες σκοράρουν

Πέτυχαν γκολ οι Μήτρογλου, Γκέκας, Δώνης, Βύντρα, Φετφατζίδης και Γεμιστός, έβαλε ο γκολάρα ο Λυκογιάννης, ενώ ο Βέργος σκόραρε για 3η φορά στα τελευταία δύο ματς της Ρεάλ ΙΙ. Άτυχος ο Καρνέζης, έτοιμος αντικαταστάτης στην Εθνική ο Λάμπρου! (videos)

Οι Έλληνες συνεχίζουν να σκοράρουν στο εξωτερικό και μάλιστα όχι μόνο οι επιθετικοί, με τον Μπάμπη Λυκογιάννη να "κλέβει την παράσταση" με καταπληκτικό τέρμα που πέτυχε για τη Στουρμ Γκρατς σε βάρος της Ραπίντ Βιέννης.

Για δεύτερη σερί εβδομάδα όμως σκόραρε ο Νίκος Βέργος με την Ρεάλ Μαδρίτης, της χάρισε δεύτερη σερί νίκη (1-0) και έχει 3 γκολ στα τελευταία δύο ματς.

Ο Φάνης Γκέκας σκόραρε στην Σεβάστεια με... ριμπάουντ από εκτέλεση πέναλτι το απόγευμα της Δευτέρας, ενώ ο Τάσος Δώνης πέτυχε το δεύτερο τέρμα του στο γαλλικό πρωτάθλημα και γλίτωσε τη Νις από την ήττα.

Τη Δευτέρα, ο Κώστας Μήτρογλου επέστρεψε στα γκολ μετά από δύο αγώνες και έφτασε στα 14 στο πρωτάθλημα, παραμένοντας σε εκπληκτική φόρμα τους τελευταίους μήνες.

Στο ασιατικό Champions League σκόραρε ο Γιάννης Φετφατζίδης, ο Λουκάς Βύντρα σκόραρε για δεύτερη φορά με την Ομόνοια, ενώ ο Γιώργος Γεμιστός πέτυχε το πρώτο του γκολ στο Μαυροβούνιο!

Ο Ορέστης Καρνέζης τραυματίστηκε, έτσι δεν θα είναι για δεύτερη σερί χρονιά ο μόνος παίκτης της Serie A που δεν θα έχει χάσει λεπτό.

Ο Μίχαελ Σκίμπε πάντως έχει έτοιμο αντικαταστάτη για την εθνική Ελλάδος στο ματς με το Βέλγιο την 25η Μαρτίου, καθώς ο Κώστας Λάμπρου κάνει εξαιρετική χρονιά στην Ολλανδία, δεν έχει χάσει λεπτό με την Βίλεμ και για 9η φορά φέτος κράτησε το "μηδέν". Το αν ο Γερμανός θα τον καλέσει στην αποστολή... είναι άλλο θέμα.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός 18άδας

Θάνος Πέτσος (Φούλαμ / Championship): Εκτός 18άδας

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Μπήκε στο 78ο λεπτό στην ήττα από την Μπάρτον Άλμπιον (1-0)

Γαλλία

Τάσος Δώνης (Νις): Μπήκε στο ματς με την Καέν στο 63', στο 71' μείωσε ο Μπαλοτέλι και στο 77' ο Έλληνας ισοφάρισε 2-2 (τελικό) με αριστερό σουτ από το ύψος του πέναλτι. Αυτό είναι το δεύτερο γκολ του Δώνη στο γαλλικό πρωτάθλημα

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ο Μήτρογλου με ένα καταπληκτικό πλασέ σημείωσε το 2-0 στο Μπενφίκα - Μπελενένσες, ενώ έβγαλε την ασίστ για το 4-0 του Ζόνας στις καθυστερήσεις

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Ο Σάμαρης ήταν ξανά βασικός και έβγαλε το 90λεπτο στην εντός έδρας νίκη 4-0 επί της Μπελενένσες

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Ήταν βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς και έκανε την ασίστ για την ανατροπή (83') στην εκτός έδρας με 2-1 επί της Σετούμπαλ

Το γκολ του Μήτρογλου

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγκανές): Για πέμπτη φορά βασικός και τέταρτη σερί! Έπαιξε 90 λεπτά, νέα επιτυχία για την ομάδα η ισοπαλία (1-1) στην έδρα της Σεβίλλης

Παναγιώτης Κονέ (Γρανάδα): Εκτός 18άδας

Γιώργος Σαμαράς (Σαραγόσα / Segunda División): Έμεινε στον πάγκο

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ / Segunda B): Ήταν βασικός και με δικό του γκολ η Ρεάλ ΙΙ νίκησε 1-0 την Θαμούδιο. Σκόραρε για πέμπτη φορά στο πρωτάθλημα και για δεύτερο σερί ματς, καθώς την προηγούμενη εβδομάδα είχε μάλιστα πετύχει δύο γκολ

Το γκολ του Βέργου...

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός για 26η φορά στην 26η αγωνιστική, για 9η φορά δεν δέχτηκε γκολ και η Βίλεμ νίκησε 2-0 την Τσβόλε

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Έχει επιστρέψει στην 2η ομάδα, έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη με την Εξέλσιορ (0-2)

Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Ο Αναστασίου τον έβαλε στο ματς στο 81', η Ρόντα νίκησε 3-1 την Χρόνινχεν

Βίλεμ - Τσβόλε 2-0

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Ήταν τιμωρημένος

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Δεν είχε χάσει λεπτό πέρσι, δεν είχε χάσει λεπτό φέτος, αλλά στο ματς με την Πεσκάρα αντικαταστάθηκε στο 79' από τον Σκουφέτ λόγω τραυματισμού. Δεν είχε δεχτεί γκολ, ο Σκουφέτ δέχτηκε στο 83' (1-3)

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξε σε όλο το ματς στην Φλωρεντία. Η Φιορεντίνα νίκησε 1-0 με γκολ στο 92'

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Επέστρεψε από τιμωρία, ήταν στην 11άδα και έπαιξε μέχρι το 72' στην εκτός έδρας νίκη με την Σασουόλο

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι / Serie B): Δεν ήταν βασικός, αλλά μπήκε στο 37' στην εντός έδρας νίκη επί της Φροζινόνε

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Εκτός αποστολής

Πεσκάρα - Ουντινέζε 1-3

Φιορεντίνα - Κάλιαρι 1-0

Σασουόλο - Μπολόνια 0-1

Γερμανία

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Ήταν στην 11άδα για 20ή φορά, έπαιξε σε όλο το ματς για 17η φορά, αλλά η ομάδα του ηττήθηκε στην έδρα της Σάλκε (3-0)

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Εκτός 18άδας λόγω τραυματισμού

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Για 7η φορά στην 11άδα, έπαιξε 90άλεπτο για 6η φορά και το Αμβούργο πήρε σπουδαία νίκη επί της Γκλάντμπαχ με ανατροπή (2-1)

Χάρης Μαυρίας (Καρσλρούη / 2. Bundesliga): Μπήκε στο 82ο λεπτό στην ήττα από την Ερτσγκέμπιργκε Άουε (1-0)

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Ήταν στην 11άδα, έπαιξε μέχρι το 75'

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς / 2. Bundesliga): Εκτός 18άδας

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Για πρώτη φορά φέτος έπαιξε με την πρώτη ομάδα ο 19άχρονος επιθετικός, μπαίνοντας στο 60ό λεπτό στο 1-1 με την Στουτγκάρδη (Παρασκευή). Την Κυριακή έπαιξε και κόντρα στην Σάλκε στο U19

Σάλκε - Άουγκσμπουργκ 3-0

Αμβούργο - Γκλάντμπαχ 2-1

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Νοκ-άουτ με σοβαρότατο τραυματισμό, χάνει όλη τη σεζόν

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Νοκ-άουτ με σοβαρότατο τραυματισμό, χάνει όλη τη σεζόν

Σωτήρης Νίνης (Μέχελεν): Εκτός 18άδας

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Στην 11άδα για 30ή φορά στην 30ή αγωνιστική, έπαιξε 28η φορά σε όλο το ματς στο 0-0 στην Σαρλερουά

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Βασικός για όγδοο σερί ματς, η Κόρτραϊκ έχασε (0-2) που έπρεπε να νικήσει για να μείνει στη κατηγορία

Δημήτρης Γούτας (Κόρτραϊκ): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς

Κόρτραϊκ - Μουσκρόν 0-2

Λόκερεν - Σαρλερουά 0-0

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά για 6η φορά στην ήττα από την Φενέρμπαχτσε (2-3)

Φάνης Γκέκας (Σίβασπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός και πέτυχε το δεύτερο γκολ του στο πρωτάθλημα με την Σίβασπορ (έχει και ένα στο κύπελλο). Άνοιξε το σκορ στο 45'+1 με... ριμπάουντ σε δική του εκτέλεση πέναλτι που απέκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας (τελικό 1-1)

Το γκολ του Γκέκα...

Αλάνιασπορ - Φενέρμπαχτσε 2-3

Σκωτία

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Χαρτς - Χάμιλτον 4-0 και με τους 4 Έλληνες να παίζουν βασικοί και για όλο το ματς

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Χαρτς - Χάμιλτον 4-0 και με τους 4 Έλληνες να παίζουν βασικοί και για όλο το ματς

Αλέξανδρος Τζιόλης (Χαρτς): Χαρτς - Χάμιλτον 4-0 και με τους 4 Έλληνες να παίζουν βασικοί και για όλο το ματς

Τάσος Αυλωνίτης (Χαρτς): Χαρτς - Χάμιλτον 4-0 και με τους 4 Έλληνες να παίζουν βασικοί και για όλο το ματς

Χαρτς - Χάμιλτον 4-0

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός για 25η φορά στην 25η αγωνιστική, έπαιξε σε όλο το ματς και πέτυχε το τρίτο του γκολ στο πρωτάθλημα, στην σπουδαία νίκη με 2-1 επί της Ραπίντ Βιέννης. Έκανε το 2-0 στο 64' με καταπληκτικό μακρινό σουτ

Η γκολάρα του Λυκογιάννη...

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Μπήκε στο ματς στο 56' λόγω αποβολής του Κίρεφ ο 17άχρονος τερματοφύλακας, η ομάδα του ηττήθηκε εκτός έδρας από την Πίριν (4-0)

Δανία

Κώστας Τσιμίκας (Έσμπιεργκ): Βασικός και στην τέταρτη αγωνιστική, έπαιξε μέχρι το 67' στην εκτός έδρας ήττα από την Κοπεγχάγη

Γιώργος Κατσικάς (Έσμπιεργκ): Και αυτός βασικός, έπαιξε και την τέταρτη φορά σε όλο το ματς

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Έπαιξε 90 λεπτά στο ματς κυπέλλου με την VPS (νίκη με 2-0)

Γιώργος Κατίδης (Γιάρο / Ykkönen): Το πρωτάθλημα ξεκινά στις 6/5

Χάρης Χαντζόπουλος (Γιάρο / Ykkönen): Το πρωτάθλημα ξεκινά στις 6/5

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): Εκτός αποστολής στο ματς κυπέλλου με την Τρέλεμποργκ

Ρουμανία

Κώστας Ρουγκάλας (Τάργκου Μούρες): Έκτη συμμετοχή, ξανά βασικός, στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Γκαζ Μετάν Μέντιας

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Για 15η φορά βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς με την Ριέκα (1-1)

Χάιντουκ Σπλιτ - Ριέκα 1-1

Βοσνία

Δημήτρης Τόσκας (Ζελιέζνιτσαρ): Εκτός 18άδας

Σλοβενία

Φάνης Τζανδάρης (Κόπερ): Εκτός 18άδας

Σλοβακία

Τάσος Δημητριάδης (Ζέμπλιν): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς στην εκτός έδρας ήττα από την Τρέντσιν (4-1)

Λιθουανία

Ανέστης Καρακώστας (Ζάλγκιρις Κάουνας): Ντεμπούτο για τον 25άχρονο μέσο, ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς με στην εντός έδρας ήττα από την Ατλάντας (0-1)

Μαυροβούνιο

Γιώργος Γεμιστός (Λόβτσεν): Στην 4η εμφάνισή του ο 22άχρονος επιθετικός πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Λόβτσεν στην εντός έδρας νίκη με την Μπόκελ

Κάντε κλικ ΕΔΩ και δείτε το γκολ του Γεμιστού (1:15)

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ήταν βασικός στο ματς του ασιατικού Champions League με την Αλ-Αΐν, έπαιξε μέχρι το 77' και πέτυχε το πρώτο του γκολ στην διοργάνωση, κάνοντας το 2-1 στο 50' (τελικό 2-2)

Κύπρος

Ο Φώτης Παπουλής έπαιξε 90 λεπτά για τον Απόλλωνα στο 1-1 με την ΑΕΛ, ο Γιαννιώτας έπαιξε 75' λεπτά για το ΑΠΟΕΛ στο 1-0 επί της Ανόρθωσης, για την οποία έμεινε στον πάγκο ο Γιαννούλης.

Ο Μαραγκουδάκης σκόραρε για τον Άρη, για τον οποίο ήταν στην 11άδα και ο Γιαννακόπουλος στο 3-0 επί της Νέας Σαλαμίνας, στην 11άδα της οποίας ήταν οι Σκοπελίτης και Τσαμπούρης.

Ταραλίδης και Σάλιακας ήταν βασικοί για την Καρμιώτισσα στο 5-3 επί του Εθνικού, ενώ Βύντρα και Σοϊλέδης ήταν στην 11άδα για την Ομόνοια στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την ΑΕΚ, με τον πρώτο μάλιστα να διαμορφώνει το τελικό 1-1 με το δεύτερο γκολ του στην Κύπρο.

ΑΕΚ - Ομόνοια 1-1

Νέα Σαλαμίνα - Άρης 0-3

Ανόρθωση - ΑΠΟΕΛ 0-1

Καρμιώτισσα - Εθνικός 5-3