ΚΥΠΡΟΣ

Νίκη και επεισόδια για ΑΠΟΕΛ, "τρίποντο" κι η Ομόνοια

AP PHOTO/PETROS KARADJIAS

Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε επεισοδιακά τον Ερμή εκτός έδρας, με σύρραξη παικτών και προπονητών στο τέλος του αγώνα. Νίκη και για την Ομόνοια κόντρα στην ΕΝΠ.

Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να φύγει με "διπλό" κόντρα στον Ερμή, στην… πρεμιέρα του στο πρωτάθλημα, έστω κι αν αυτή σημειώθηκε στην 3η αγωνιστική. Το 1-0 του δίνει τρεις βαθμούς αλλά μόνο αυτούς θα πρέπει να κρατήσει από το παιχνίδι. Με ένα γκολ-πέναλτι του Νούνο Μοράις στο 24', η ομάδα του Μπρούνο Μπαλταζάρ πήρε τη νίκη στο "Αμμόχωστος", κόντρα σε έναν Ερμή που, ιδιαίτερα στο 2ο ημίχρονο, βάση απόδοσης θα μπορούσε για περισσότερα πράγματα από την ήττα.

Το παιχνίδι στιγματίστηκε από τα σοβαρά επεισόδια ανάμεσα σε ποδοσφαιριστές και προπονητές από το 82' και στα επόμενα επτά λεπτά που ακολούθησαν. Αποτέλεσμα αυτών των διαπληκτισμών ήταν η αποβολή των δύο προπονητών Κώστα Καϊάφα και Μπλαταζάρ κι η αποβολή του Σεκού Κεϊτά.

Η σύνθεση του ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Ενσούε (33' Μιλάνοφ), Εφραίμ (72' Ντελατόρε), Σόουζα (60' Γκέντσογλου), Γκουτσανετζάντ, Αλ Τάμαρι, Ζαχίντ, Μοράις, Βούρος, Ιωάννου, Καρλάο

Η Ομόνοια κατάφερε και πήρε το ζητούμενο απέναντι στην ΕΝΠ, επικρατώντας με 1-0 χάρη σε γκολ του Ματ Ντάρμπισαϊαρ στο 25' της αναμέτρησης. Οι "πράσινοι", ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, αν και κινδύνεψαν σε 3-4 περιπτώσεις. Αλλαγμένη προς το καλύτερο η ΕΝΠ, σε σύγκριση με το παιχνίδι κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα, δεν κατάφερε να κλέψει τον βαθμό από το ΓΣΠ.

Η σύνθεση της Ομόνοιας: Τομάς, Βύντρα, Σοάρες, Ζαίλσον (90+3' Μανρίκε), Γκόμεθ, Μόντες, Πρτσε, Λόπεθ, Ραμίρες (61' Εντρένα), Ντάρμπισιρ, Ζίβετς (89' Λόρα)

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου 2018

Δόξα - Αλκή 4-0 (39' Χατζηβασίλης, 77', 88' Σαντίκ, 90+2' Παπαφώτης)

Απόλλων - Πάφος 5-1 (7', 60' Γιούστε, 11' Περέιρα, 44' Σαρδινέρο, 77' Σελάγια / 80' Νέμετς)

Νέα Σαλαμίνα - ΑΕΚ 1-1 (64' Ονουέγκμπου / 21' Τολμές)