CHAMPIONS LEAGUE

Παρί Σ.Ζ. - Μάντσεστερ Γ.: Το ποστάρισμα της UEFA με αναφορές... 1999!

Η UEFA, με αφορμή τη μεγάλη πρόκριση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, θυμήθηκε την μεγαλειώδη ανατροπή με τη Μπάγερν Μονάχου στον τελικό της Βαρκελώνης το 1999.

Ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ με δικό του γκολ στις καθυστερήσεις χάρισε στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το Champions League του 1999 στον ανεπανάληπτο τελικό με αντίπαλο τη Μπάγερν Μονάχου στο "Καμπ Νόου" της Βαρκελώνης.

Πλέον, ως προπονητής της ομάδας, έμελλε να ζήσει μια μεγάλη στιγμή, όταν στις καθυστερήσεις ο Ράσφορντ νίκησε τον Μπουφόν από την άσπρη βούλα του πέναλτι και χάρισε στη Γιουνάιτεντ τη νίκη με 1-3 κόντρα στην Παρί, ανατρέποντας το 0-2 του πρώτου αγώνα.

Η UEFA, λοιπόν, έκανε τον προφανή συνειρμό με αφορμή την πρόκριση των "κόκκινων διαβόλων" στα προημιτελικά του Champions League, ενθυμούμενη τον άθλο 20 χρόνια πριν κόντρα στους Βαυαρούς...