Το όνομα του Γιώργου Λυγγερίδη θα δοθεί σε πάρκο της Θεσσαλονίκης
Ένα πάρκο στην περιοχή της Χαριλάου θα μετανομαστεί σε "πάρκο Αρχιφύλακα Γιώργου Λυγγερίδη", μετά από αίτημα που κατέθεσε η Ένωση Αστυνομικών Υπάλληλων Θεσσαλονίκης (για μετονομασία δρόμου στο όνομά του). Το σχετικό αίτημα θα συζητηθεί τις προσεχείς ημέρες στο δημοτικό συμβούλιο του δήμου Θεσσαλονίκης.
Ο 31χρονος αστυνομικός Γιώργος Λυγγερίδης έχασε τη ζωή του στα επεισόδια στον Ρέντη από ναυτική φωτοβολίδα που δέχθηκε και μετά από πολυήμερη μάχη που έδωσε στη ΜΕΘ να μείνει στη ζωή.
Η Ένωση Αστυνομικών Υπαλλήλων Θεσσαλονίκης είχε ζητήσει να μετονομαστεί μια οδός σε "Υπαρχιφύλακα Γιώργου Λυγγερίδη", για να τιμηθεί ο αστυνομικός που έχασε τη ζωή του, ωστόσο τελικά "προκρίνεται" η επιλογή να μετονομαστεί ένα πάρκο στην περιοχή της Χαριλάου σε" Πάρκο Υπαρχιφύλακα Γιώργου Λυγγερίδη". Το θέμα θα τεθεί στο δημοτικό συμβούλιο του δήμου Θεσσαλονίκης στις 31 Ιανουαρίου.