Στα δύο μοιράστηκε το χρυσό
Κι όμως! Το χρυσό μετάλλιο στην κατάβαση γυναικών στο αλπικό σκι μοιράστηκε στα δύο, αφού η Τίνα Μάζε και η Ντομινίκ Γκίσιν σημείωσαν ακριβώς τον ίδιο χρόνο με ακρίβεια εκατοστού του δευτερολέπτου. (φωτογραφίες)
Ιστορία έγραψαν η Σλοβένα Τίνα Μάζε και η Ελβετή Ντομινίκ Γκίσιν, καθώς μοιράστηκαν το χρυσό μετάλλιο στην κατάβαση γυναικών στο αλπικό σκι, στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Σότσι. Αμφότερες έκαναν χρόνο 1:41.57. Μιλάμε δηλαδή για ακρίβεια εκατοστού του δευτερολέπτου!
![Στα δύο μοιράστηκε το χρυσό](https://www.sport24.gr/img/3419/8230458/674000/o/480/0/tina-maze-ohne-hoeschen.jpg)
Είμαι πολύ χαρούμενη που θα μοιραστώ το χρυσό με την Τίνα. Είναι υπέροχη κοπέλα και μία από τις καλύτερες αθλήτριες στο άθλημά μας", δήλωσε η Γκίσιν, ενώ η όμορφη Σλοβένα είπε: " Ίσως αρκεί ένα δάχτυλο ή ένα χέρι για να αλλάξει το χρώμα του μεταλλίου".
Αυτή είναι η 8η φορά σε Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες, αλλά μόλις η πρώτη στο αλπικό σκι, που το χρυσό μετάλλιο καταλήγει σε δύο αθλητές. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε μία άλλη Ελβετή, η Λάρα Γκουτ, με 1:41.67.
![Στα δύο μοιράστηκε το χρυσό](https://www.sport24.gr/img/2977/8230457/658000/o/480/0/dominique-gisin.jpg)
* Στην πρώτη φωτογραφία η Μάζε και στη δεύτερη η Γκίσιν από παλαιότερες φωτογραφίσεις τους.