Ζαλγκίρις-Μπάμπεργκ 90-81

Σε ένα βράδυ που όλα τα ματς ήταν "καυτά" και είχαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, η Ζαλγκίρις επικράτησε με 90-81 της Μπάμπεργκ σε ένα παιχνίδι μάλλον αδιάφορο (vid)

Τη νίκη γοήτρου πήρε η Ζαλγκίρις με αντίπαλο την Μπάμπεργκ, καθώς επικράτησε με 90-81 και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της με ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα.

Από την άλλη, η γερμανική Μπάμπεργκ προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να πετύχει την πρώτη της νίκη στη β' φάση κι έτσι τελείωσε το TOP-16 με τον πλέον αρνητικό απολογισμό (0-14).

Ο αγώνας:

Στα του αγώνα, η Ζαλγκίρις Κάουνας προηγήθηκε με 18-12 στο 6ο λεπτό του αγώνα, ωστόσο με επιμέρους 11-4 από γερμανικής πλευράς, πέρασε μπροστά στο σκορ με 23-22. Πάντως, η Ζαλγκίρις με όπλο την άμυνα της κατάφερε να προηγηθεί με 43-36 και να φύγει για τα αποδυτήρια με σκορ 50-45.

Στην επανάληψη, οι Λιθουανοί εξακολούθησαν να έχουν το πάνω χέρι στο σκορ (54-47) έχοντας τους Κσ. Λαβρίνοβιτς και Κουζμίνσκας σε πολύ καλή βραδιά. Πάντως, με τους Γκαβέλ και Ότζιλβι, η Μπάμπεργκ ισοφάρισε σε 63-63 για να ολοκληρωθεί το γ' δεκάλεπτο με το σκορ στο 66-63. Η συνέχεια βρήκε τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με 70-63 και ουσιαστικά να "καθαρίζουν" το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 26-25, 50-45, 66-63,

Ζαλγκίρις Κάουνας (Πλάθα): ΜακΓκραθ 2, Πόποβιτς 12(1), Ν. Λαβρίνοβιτς 7, Γιασκεβίτσιους 9(1), Λιπκεβίτσιους 9(1), Γιαφτόκας 4, Ντέλας 2,Κουζμίνσκας 13(2), Καουκένας 12(1), Φουτ, Κ. Λαβρίνοβιτς 20(1).

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Νάχμπαρ 14, Τάντα 2, Σμιντ, Νιούμαν 8, Φορντ 10, Γιάκομπσεν 14(4), Γκαβέλ 20(3), Ογκίλβι 13.