Ζάλγκιρις Κάουνας - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 78-87: "Μίλησε" ξανά ο Μάικ Τζέιμς

Ο Μάικ Τζέιμς πανηγυρίζει το τρίποντο που πέτυχε
CSKA MOSCOW BC / TWITTER

Με τον Μάικ Τζέιμς να επιστρέφει στη σύνθεση της ΤΣΣΚΑ Μόσχας μετά από το πειθαρχικό του παράπτωμα και να βάζει το σουτ της νίκης, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πέρασε από το Κάουνας (87-78.) για την 9η αγωνιστική της EuroLeague.

Μια κακή στιγμή στην προπόνηση, ανάγκασε τον Δημήτρη Ιτούδη να αφήσει τον Μάικ Τζέιμς εκτός αποστολής την περασμένη εβδομάδα. Ο Αμερικανός δεν αγωνίστηκε στο ματς με τη Μπασκόνια, γύρισε για την δεύτερη διαβολοβδομάδα της σεζόν και με μια μεγάλη εμφάνιση στο δεύτερο μέρος του εκτός έδρας αγώνα με τη Ζάλγκιρις, έδωσε στην ομάδα του τη νίκη (87-78.), την έκτη σε εννέα αγώνες στη EuroLeague.

Ο Τζέιμς τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους από 3/5 δίποντα, 5/6 τρίποντα και 6/6 βολές, είχε πέντε ασίστ, ένα ριμπάουντ και έξι κερδισμένα φάουλ, όλα αυτά για 32 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 26 λεπτά συμμετοχής. Δεν ήταν στην αρχική πεντάδα του προπονητή του, ήταν όμως εκείνος που "μίλησε" τελευταίος και με μια σπουδαία παράσταση "φώναξε" πως παραμένει ένας από τους κορυφαίους γκαρντ των ευρωπαϊκών γηπέδων.

Κορυφαίος της Ζάλγκιρις ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις (19 πόντοι σε 22:44 από 5/6 δίποντα και 4/4 βολές), ο οποίος πήρε πριν από το τζάμπολ το βραβείο του κορυφαίου παίκτη της EuroLeague τον Οκτώβριο. Ο Τόμας Γουόκαπ πάλεψε (10 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), από εκεί και πέρα όμως ο Μάρτιν Σίλερ δεν είχε άλλον να τραβάει στο σκοράρισμα και στο τέλος υποκλίθηκε και εκείνος στην κλάση του Μάικ Τζέιμς.

Με τον Χίλιαρντ ζεστό, να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στο προηγούμενο ματς, η ΤΣΣΚΑ πήρε από νωρίς το προβάδισμα (7-14 στο 5'), χάρη στους δέκα πόντους του Αμερικανού που είχε 1/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα και 2/2 βολές. Οι Μοσχοβίτες έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (17-26), πήγαν και στο +15 (22-37) στα μέσα της δεύτερης περιόδου, έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με επτά και συνέχισαν σε αυτό το τέμπο και στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η Ζάλγκιρις ήταν πολύ μαχητική και ο αμφίβολος μέχρι και λίγες ώρες πριν από το τζάμπολ Γκριγκόνις έκανε μεγάλη ζημιά στην ΤΣΣΚΑ με τα περιφερειακά του σουτ, όμως ο Τζέιμς ήταν ανίκητος και αυτός μαζί με τον Χίλιαρντ έγραψαν το 67-75 στο 34'. Ο Γουόκαπ κράτησε τους Λιθουανούς κοντά, ο Τζέιμς έκανε λάθος στο 37' όταν έχασε τη μπάλα και όλα έδειχναν ότι θα δούμε ένα φινάλε-θρίλερ, με τον Αμερικανό να κάνει νέα λάθος πάσα με τη διαφορά στους τέσσερις (72-76) και να τα ακούει από τον Ιτούδη.

Ο Γιοκουμπάιτις με σουτ από μέση απόσταση πήγε τον αγώνα στο καλάθι (74-76), πριν απαντήσει ο Κλάιμπερν με τρίποντο από την κορυφή για το 74-79. Γιοκουμπάιτις με βολές και Γιανκούνας με άλλες δύο μείωσαν εκ νέου στον πόντο (78-79 στο 39', για να απαντήσει ο Τζέιμς με μεγάλο, πολύ μεγάλο σουτ για το 78-82 στα 42" και να βάλει και τις βολές που έκριναν την αναμέτρηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Κόρτες, Φούφης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-26, 38-45, 58-66, 78-87

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Γουόκαπ 10 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Λεκαβίτσιους 4, Χέιζ 6 (2), Γιανκούνας 2, Μιλάκνις 5 (1), Γκέμπεν 5, Ρούμπιτ 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές), Γιοκουμπάιτις 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ, 4 λάθη), Βαστούρια 2, Γκριγκόνις 19 (5/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Λοβέρν 8 (4/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Μπολομπόι 6 (5 ριμπάουντ), Τζέιμς 27 (3/5 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ασίστ), Χίλιαρντ 12 (2), Ούχοφ 3 (1/6 τρίποντα), Χάκετ 4, Αντόνοφ 5 (1), Κλάιμπερν 13 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σενγκέλια 7 (2/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4 ασίστ), Μιλουτίνοβ 8 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ασίστ), Κουρμπάνοφ 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 15/30 δίποντα, 10/19 τρίποντα, 18/20 βολές, 28 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 6 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ: 19/34 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 13/17 βολές, 28 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ζάλγκιρις θα ταξιδέψει στο Μιλάνο για να παίξει με την Αρμάνι (20/11 στις 21:45), ενώ η ΤΣΣΚΑ θα πάει στο Μόναχο για να αντιμετωπίσει τη Μπάγερν (19/11 στις 21:30).