ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Μπασκόνια 89-86: Ραψωδία Χίλιαρντ στην τιμωρία του Τζέιμς

Ο Νταρούν Χίλιαρντ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας
Ο Νταρούν Χίλιαρντ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας EUROKINISSI

Με τον Νταρούν Χίλιαρντ να κάνει ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα και τον Μάικ Τζέιμς να μένει εκτός δωδεκάδας εξαιτίας πειθαρχικού παραπτώματος, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε τη Μπασκόνια (89-86) στον 500ο αγώνα της στη EuroLeague.

Στην 500η συμμετοχή της στη EuroLeague, η ΤΣΣΚΑ δεν είχε στη δωδεκάδα τον Μάικ Τζέιμς. Ο Δημήτρης Ιτούδης τον τιμώρησε για πειθαρχικό παράπτωμα, όμως ο Νταρούν Χίλιαρντ βγήκε μπροστά και με μια πραγματική ραψωδία οδήγησε την ομάδα της Μόσχας στη νίκη με 89-86 επί της Μπασκόνια για την 8η αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Ο Χίλιαρντ έκανε ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα (31 πόντοι από 4/7 δίποντα και 7/10 τρίποντα), ο Ντάνιελ Χάκετ έβαλε από νωρίς τις βάσεις της νίκης, ο Τόκο Σενγκέλια είχε καλές στιγμές απέναντι στην πρώην ομάδα του και οι Μοσχοβίτες έφτασαν στο 5-3, την ώρα που οι Βάσκοι έπεφταν στο 2-4 με τον Τόνιε Τζεκίρι να είναι άφαντος και τους Ρόκας Γκεντράιτις - Ακίλε Πολονάρα επίσης πολύ μακριά από τον καλό τους εαυτό. Η Μπασκόνια έκανε υπερβολικά πολλά λάθη, πάρα πολλά εύκολα και πλην των Πιέρια Χένρι (στα τελευταία λεπτά) - Γιουσούφα Φαλ - Άλεκ Πίτερς - Λούκα Βιλδόσα δεν είχε άλλον διακριθέντα.

Εντυπωσιακή στο ξεκίνημα, η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με εννέα (11-2) πριν συμπληρωθούν τέσσερα λεπτά, με τη μπάλα να μοιράζεται και τέσσερις παίκτες να σκοράρουν. Ο Ιβάνοβιτς κάλεσε νωρίς το πρώτο του timeout (15-5 στα 5:35 για το τέλος της περιόδου), η ομάδα του πήρε το πρώτο ριμπάουντ μετά από επτά λεπτά (!) με το σκορ στο 21-10, είχε όμως τον Γιουσούφα Φαλ σε εξαιρετική κατάσταση και χάρη σε αυτόν έμεινε κοντά (23-16) στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Με τον Χάκετ να ξεκουράζεται και να γυρίζει γεμάτος ενέργεια, η ΤΣΣΚΑ έχτισε ξανά διψήφιο προβάδισμα (39-26 στο 17'), ο Χίλιαρντ έβαλε το τρίτο του τρίποντο (και έκτο σουτ σε επτά προσπάθειες) για να γράψει το 42-29 και να φτάσει τους 15 πόντους, έβαλε κι άλλο σουτ για το 45-35, ήταν σε απίθανη κατάσταση και έκοβε συνεχώς τα πόδια των αντιπάλων του μέχρι το 47-35 του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι είχαν 7/13 τρίποντα (ο Χίλιαρντ 4/5), οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν επτά ασίστ για 14 λάθη!

Με τον Χίλιαρντ να μην έχει αντίπαλο, να σπάει το ατομικό ρεκόρ του στο σκοράρισμα και με τον Κλάιμπερν να σταματά το ξέσπασμα του Πίτερς, η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να έχει μια καλή διαφορά από τη Μπασκόνια που δεν έπαιρνε τίποτα από τους Χένρι - Τζεκίρι και χρειάστηκε υπεπροσπάθεια στο φινάλε για να μειώσει ο πρώτος με τρίποντο στους δύο (82-80) και να βάλει και βολές για την ισοφάριση στα 48". Ακολούθησε δίποντο του Κλάιμπερν για το 86-84, τρίποντο του Χίλιαρντ για το 87-84 στα 23", Βιλδόσα και Σεντεκέρσκις έχασαν τις ευκαιρίες τους κι ο Μιλουτίνοβ κλείδωσε τη νίκη για τους Μοσχοβίτες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Ζαμόισκι, Ουντιάνσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 47-35, 66-58, 89-86

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολόμποι, Χομένκο 7 (1), Χίλιαρντ 31 (5/6 δίποντα, 7/10 τρίποντα), Χάκετ 16 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντόνοφ, Φόγκτμαν 2, Κλάιμπερν 12 (1), Σενγκέλια 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μιλουτίνοβ 7 (2/5 δίποντα, 2 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 2

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Βιλδόσα 13 (1), Τζεκίρι, Χένρι 17 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη), Σεντεκέρσκις, Ντιοπ, Φαλ 19 (7/9 δίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πίτερς 13 (2), Ντράγκιτς 3 (1), Γκεντράιτις 10 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Πολονάρα 8 (1), Κούρουτς 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ: 20/30 δίποντα, 12/24 τρίποντα, 13/24 βολές, 18 ριμπάουντ (14 αμυντικά - 4 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 20/37 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 19/22 βολές, 33 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 23 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την διαβολοβδομάδα που έρχεται, η ΤΣΣΚΑ θα παίξει στο Κάουνας με τη Ζάλγκιρις (17/11 στις 20:00) και στο Μόναχο με τη Μπάγερν (19/11 στις 21:30), ενώ η Μπασκόνια θα υποδεχθεί τη Φενέρμπαχτσε (17/11 στις 21:30) και στη συνέχεια τον Παναθηναϊκό (19/11 στις 21:30).