Βίρτους - Ολυμπιακός 69-67: Έβγαλε ξανά τα μάτια του και έχασε δικό του παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο για 35 λεπτά, στο τέλος όμως δεν βρήκε τρόπο να φρενάρει τη Βίρτους Μπολόνια και με μοιραίο τον Τόμας Γουόκαπ, έφυγε ηττημένος (69-67) από την Ιταλία. Σε αρνητικό ρεκόρ (7-8) οι Πειραιώτες.

Για τα περσινά του στάνταρ, το διπλό στη Μπολόνια θα ήταν ένα καλό αποτέλεσμα. Για τα φετινά του στάνταρ, η εκτός έδρας νίκη επί της Βίρτους θα συνιστούσε σπουδαίο αποτέλεσμα.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο για 35 λεπτά, στο τέλος όμως η ιστορική ιταλική ομάδα τον φρέναρε και με τον Ντάνιελ Χάκετ να βάζει το μεγαλύτερο καλάθι της βραδιάς και να παίρνει επιθετικό φάουλ από τον Τόμας Γουόκαπ, επικράτησε με 69-67 σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική της EuroLeague. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης αστόχησε σε τρίποντο νίκης στο φινάλε, μετά από μπλοκ του Φαλ στον Σενγκέλια.

Στο 7-8 έπεσαν οι Πειραιώτες (5-4 εντός και 2-4 εκτός έδρας), που είχαν αβίαστα λάθη, πολλά χαμένα λέι-απ για ακόμα μία βραδιά και δεν εκμεταλλεύθηκαν το +12 του ημιχρόνου. Ο Τόμας Γουόκαπ έκανε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις του με τη φανέλα του Ολυμπιακού (3 πόντοι, 1/6 σουτ, 1 ασίστ, 2 λάθη σε 25 λεπτά), οι Κάναν - Πίτερς είχαν μαζί 2/10 τρίποντα και αν δεν υπήρχαν ο Φαλ στο πρώτο, ο Λαρεντζάκης στο δεύτερο μέρος κι ο Μιλουτίνοβ, η Βίρτους πιθανότατα θα είχε καθαρίσει νωρίτερα το ματς. Ένα ματς που ο Γιώργος Μπαρτζώκας περίμενε ότι η ομάδα του θα πάρει με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο.

Στο 11-4 ανέβηκε η Βίρτους (8-1 εντός και 3-3 εκτός έδρας), που έμεινε μόνη στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μετά από την ήττα της Μπαρτσελόνα στο Βερολίνο. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έχει ηττηθεί μόνο από τη Ζάλγκιρις στη Μπολόνια και το εντυπωσιακό είναι ότι τον Ολυμπιακό τον έριξε στο καναβάτσο με τους Μπελινέλι - Σενγκέλια να έχουν μαζί 18 πόντους από 5/17 σουτ. Ο Ντάνιελ Χάκετ ήταν ο κορυφαίος γιατί έβαλε και το νικητήριο σουτ και πήρε αμέσως μετά το επιθετικό φάουλ του Γουόκαπ, ο Αϊζέια Κορντινιέ ήταν σπουδαίος στην πρώτη περίοδο.

Ο MVP

Ο Ντάνιελ Χάκετ και ήταν και παραμένει ένας σπουδαίος παίκτης. Απέναντι στην πρώην ομάδα του έπαιξε 25 λεπτά, έβαλε οκτώ πόντους (2/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές), έβαλε το νικητήριο καλάθι από μέση απόσταση, πήρε το επιθετικό φάουλ του Τόμας Γουόκαπ, μάζεψε τέσσερα ριμπάουντ, μοίρασε έξι ασίστ, έκλεψε μία μπάλα και δεν έκανε λάθος. Οικονομικός, αποτελεσματικός, μετρημένος.

Ο αδύναμος κρίκος

Ο Τόμας Γουόκαπ έζησε ένα εφιαλτικό βράδυ στη Μπολόνια. Είχε τρεις πόντους από 1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα και μία βολή, είχε μία ασίστ για δύο λάθη, είχε άστοχα λέι-απ, είχε κακές πάσες, έκανε και το επιθετικό φάουλ με το σκορ στο 69-67. Δεν του βγήκε τίποτα, η απογοήτευσή του ήταν εμφανής από τη στιγμή που σπατάλησε λέι-απ στο φινάλε του πρώτου μέρους.