Βιλερμπάν - Μπαρτσελόνα 76-72: Οι Γάλλοι λύγισαν τους Ισπανούς και πανηγύρισαν μία νίκη γοήτρου απέναντι στην αντίπαλο του Ολυμπιακού στα playoffs

Βιλερμπάν  - Μπαρτσελόνα 76-72: Οι Γάλλοι λύγισαν τους Ισπανούς και πανηγύρισαν μία νίκη γοήτρου απέναντι στην αντίπαλο του Ολυμπιακού στα playoffs
GEORGIA PANAGOPOULOU / TOURETTE PHOTOGRAPHY

Η Βιλερμπάν πήρε το "θρίλερ" με τη Μπαρτσελόνα και πανηγύρισε μία νίκη γοήτρου στο φινάλε της κανονικής περιόδου της EuroLeague με 76-72. Οι μπλαουγκράνα θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό στα playoffs της διοργάνωσης.

Η Βιλερμπάν λύγισε τη Μπαρτσελόνα με 76-72 και έκλεισε νικηφόρα τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις την τελευταία στροφή της κανονικής περιόδου της EuroLeague.

Το παιχνίδι ήταν βαθμολογικά αδιάφορο, καθώς η Μπαρτσελόνα ήξερε πως θα τερματίσει 4η, όπως και η Βιλερμπάν ότι θα ολοκληρώσει στην 17η θέση.

Αντίπαλος της Μπαρτσελόνα στα playoffs θα είναι ο Ολυμπιακός.

Η Βιλερμπάν μπήκε δυναμικά στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, έχοντας το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Γιουσούφα Φαλ είχε πληθωρική παρουσία κάτω από το καλάθι και οι Γάλλοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +6 (24-18). Η Μπαρτσελόνα ανέβασε στροφές στη δεύτερη περίοδο και πέρασε μπροστά στο σκορ. Οι Ισπανοί έτρεξαν επιμέρους 24-14 και πήγαν στην ανάπαυλα στο +4 (38-42).

Η Βιλερμπάν έδειξε διάθεση να διεκδικήσει μέχρι το τέλος τη νίκη στο τελευταίο παιχνίδι της στη φετινή EuroLeague απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο. Λοβέρν και Φαλ αποτέλεσαν τα σημεία αναφοράς της Βιλερμπάν στην επίθεση, ενώ η Μπαρτσελόνα στηρίχθηκε στον επιθετικό πλουραλισμό.

Καμία εκ των δύο ομάδων δεν μπορούσε να ξεφύγει και το παιχνίδι κρίθηκε στο φινάλε. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν συνεχείς. Ο Λοβέρν έβαλε τη Βιλερμπάν σε θέση οδηγού 59" πριν το φινάλε (73-72), ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Πάρις Λι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (76-72).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιττς, Πάνθερ, Τσίτσι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 38-42, 57-57, 76-72

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πουπέ): Σκοτ, Τόμας 4, Λι 10 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Καχούντι, Λοβέρν 20 (5 ριμπάουντ), Λουαού-Καμπαρό 4, Τζάκσον 6, Ντε Κολό 9 (2/6 τρίποντα), Φαλ 15 (8 ριμπάουντ), Λάιτι 6, Εντιαγέ 2, Γιάακοβ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα, Πάουλι 9, Βέσελι 9, Μπριθουέλα 7, Ρούμπιο 5 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κάλινιτς 3, Σατοράνσκι, Αμπρίνες 6 (3 ριμπάουντ), Πάρκερ 7 (4 ριμπάουντ), Νάτζι 9 (9 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 12 (2 ριμπάουντ), Πάρα 5

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 23/43 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 9/12 βολές, 32 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 19/35 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 13/25 βολές, 44 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 15 λάθη