Βαλένθια - Παναθηναϊκός 95-83: Αμυντικά απών και ηττημένος

Ο Νέντοβιτς είναι έτοιμος να πασάρει σε εκτός έδρας αγώνα του Παναθηναϊκού στην EuroLeague
Ο Νέντοβιτς δημιουργεί για τους συμπαίκτες του στον εκτός έδρας αγώνα με τη Βαλένθια EUROKINISSI

Η άμυνα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ εκτέθηκε ανεπανόρθωτα στη Fonteta, με την ήττα από τη Βαλένθια (95-83) να μοιάζει απολύτως φυσιολογική. Τρίτη σερί ήττα και πέμπτη σε επτά αγώνες για το τριφύλλι.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ηττήθηκε εκτός έδρας από τη Βαλένθια (95-83) κι έφτασε τα τρία σερί αρνητικά αποτελέσματα, στην έναρξη της δεύτερης διαβολοβδομάδας της EuroLeague.

Από νωρίς ήταν εμφανές το αμυντικό πρόβλημα των πράσινων, που είχαν καλά διαστήματα στο παιχνίδι, προδόθηκαν όμως από το γεγονός πως οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο (κατά βάση οι ψηλοί) δεν βοήθησαν ιδιαίτερα. Ο Κλέμεν Πρέπελιτς βρήκε γρήγορα ρυθμό, ο Φερνάντο Σαν Εμετέριο έκανε σπουδαία δουλειά στο πρώτο μέρος και κάπως έτσι το τριφύλλι δεν τα κατάφερε στη Fonteta, για να φτάσει τις πέντε ήττες σε επτά αγώνες στην EuroLeague.

Ο MVP

Ο Κλέμεν Πρέπελιτς δεν ξεκίνησε καλά τη σεζόν, στα τελευταία παιχνίδια όμως αποδεικνύει γιατί η Βαλένθια τού εμπιστεύτηκε μια θέση στο ρόστερ. Απέναντι στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ χρειάστηκε να περάσουν δυόμιση περίοδοι έως ότου αστοχήσει, αφού ξεκίνησε με 5/5 σουτ, πριν αστοχήσει σε προσπάθεια από την περιφέρεια. Εν τέλει, τελείωσε με 18 πόντους με 2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 2/2 βολές, ενώ προσέθεσε 1 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη στην στατιστική του για τα 27'45'' που χρησιμοποιήθηκε από τον Χάουμε Πονσαρνάου.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Για ακόμη ένα παιχνίδι, ο Γιώργος Βόβορας δεν πήρε τίποτα από τον Μπεν Μπεντίλ και τον Ζακ Όγκαστ. Από την αρχή της σεζόν, αμφότεροι δεν έχουν καταφέρει να βοηθήσουν, ο μικρός ρόλος που έχουν στο rotation δικαιολογείται απόλυτα από την εικόνα τους κάθε φορά που μπαίνουν στο παρκέ και επιβεβαιώθηκε απόψε, ξανά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Πριν από αυτό το παιχνίδι, η Βαλένθια είχε 33.5% στα τρίποντα στην EuroLeague, με τους παίκτες της να ευστοχούν σε 8.7 προσπάθειες ανά αγώνα. Απέναντι στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ τελείωσαν με 54.2% από την περιφέρεια, έχοντας 13 εύστοχες προσπάθειες. Όχι γιατί... έτυχε, όσο επειδή η άμυνα του τριφυλλιού έδωσε πολλά ελεύθερα σουτ -και το πλήρωσε. Σε αυτό προσθέστε επίσης τα 18 λάθη των παικτών του Γιώργου Βόβορα, κι έχετε τη μεγάλη εικόνα για το τι έφταιξε για την ήττα των πρασίνων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου και ο Άαρον Γουάιτ ξεκίνησαν σχεδόν υποδειγματικά το παιχνίδι, έβαλαν συνεχόμενα σουτ, η άμυνα αποτελούσε όμως άλυτο πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ. Γι αυτό κιόλας, δεν έφερε κάποιο κέρδος η επιθετική αποτελεσματικότητα των πρώτων λεπτών. Η επικοινωνία στην άμυνα μακριά από την μπάλα ήταν κακή, ο Κλέμεν Πρέπελιτς βρήκε γρήγορα ρυθμό και αποτέλεσε τη βασική πηγή κινδύνων για το τριφύλλι.

Παρόλ' αυτά, με τον Ντίνο Μήτογλου να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει πολύτιμες λύσεις σε σκορ και ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατάφερε να πάρει μικρό προβάδισμα (19-21) λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Βαλένθια έβλεπε τους ψηλούς να μην απειλούν (ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβις έβαλε το πρώτο του καλάθι λίγο πριν από την ανάπαυλα), οι κοντοί όμως έκαναν σπουδαία δουλειά. Ο Φερνάντο Σαν Εμετέριο θυμήθηκε τα νιάτα του, εξέθεσε σε συνεχόμενες κατοχές τον Μάρκους Φόστερ και μαζί με τον Ντέρικ Γουίλιαμς των τριών κλεψιμάτων στο πρώτο μέρος έχτισαν το +3 (33-30) του 16ου λεπτού. Ο Γιώργος Βόβορας συνέχισε να ανακατεύει την τράπουλα, όσο όμως ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν άστοχος (0/3 σουτ στο ημίχρονο), δεν ήταν εύκολο να βγάλει άσους από το μανίκι. Όπως και να έχει όμως, το σχημα με τους τρεις κοντούς και Άαρον Γουάιτ με Ντίνο Μήτογλου στη ρακέτα απέδωσε, κι έφερε το τριφύλλι ξανά μπροστά (40-41) στα 44'' για το ημίχρονο. Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους όμως, οι γηπεδούχοι πρόλαβαν να βάλουν πέντε αναπάντητους πόντους και να πάνε στα αποδυτήρια, έχοντας το +4 (45-41) ως παρακαταθήκη για την επανάληψη.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τα αμυντικά... θέματα να παραμένουν για το τριφύλλι, τον Γιώργο Παπαγιάννη να κάνει όμως ένα βήμα μπροστά. Ο 23χρονος σέντερ πέτυχε τρία σερί καλάθια και συνετέλεσε στην ανατροπή σκηνικού (49-50 στο 23'), πριν αναλάβει πάλι δράση ο Κλέμεν Πρέπελιτς. Ο γκαρντ των γηπεδούχων έβαλε ακόμη ένα τρίποντο (έφτασε τα 4/4 τρίποντα) και αποτέλεσε την αιτία του +6 (60-54) στο 27ο λεπτό, με τη Βαλένθια να μετάει δέκα πόντους σε ένα δίλεπτο. Η ψαλίδα δεν άνοιξε περισσότερο μέχρι το φινάλε της περιόδου πάντως, κι αυτό χάρη στο επιθετικό ταλέντο των Σέλβιν Μακ και Νεμάνια Νέντοβιτς (70-66 στο 30').

Στην τελευταία περίοδο, η αντίσταση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ έλαβε τέλος πολύ γρήγορα. Οι κακές επιλογές στην επίθεση έφεραν εκνευρισμό στην άμυνα, η Βαλένθια έβρισκε συνέχεια ελεύθερα σουτ και κάπως έτσι άνοιξε τη διαφορά μέχρι το +15 (95-80) με περίπου δύο λεπτά για το τέλος. Οι πράσινοι δεν είχαν πλέον τις δυνάμεις και τις αντοχές για να παλέψουν περισσότερο, με αποτέλεσμα να φτάσουν τις τρεις σερί ήττες (95-83) και τις πέντε σε επτά αγώνες.

Διαιτητές: Ρότσα - Χόρντοφ - Βικλίτσκι.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-41, 70-66, 95-83.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 18 (2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Πραντίγια, Πουέρτο 2, Λαμπεϊρί 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμπεϊ 11 (2/2 τρίποντα), Κάλινιτς 4 (5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Ντούμπλιεβιτς 9 (1/5 τρίποντ, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βίβες 5 (1), Σαν Εμετέριο 11 (2), Γουίλιαμς 14 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Χέρμανσον 13 (1/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χιμένεθ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μακ 15 (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1), Όγκαστ, Παπαπέτρου 11 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Κασελάκης, Φόστερ 6, Νέντοβιτς 5 (1/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 0/1 βολή, 3 ασίστ), Γουάιτ 9 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπεντίλ 4 (1), Σαντ Ρος 11 (1).

Ομαδικά στατιστικά - Βαλένθια: 20/38 δίποντα, 13/24 τρίποντα, 16/19 βολές, 24 ριμπάουντ (19+5), 28 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 21/36 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 8/14 βολές, 33 ριμπάουντ (24+9), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 18 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε δύο βράδια, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δοκιμάζεται ξανά επί ισπανικού εδάφους, αυτή τη φορά στο γήπεδο της Μπασκόνια (19/11, 21:30), ενώ η Βαλένθια παίζει την Παρασκευή (20/11, 22:00) στη Fonteta, κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Photo Credits: Eurokinissi