Βαλένθια - Φενέρμπαχτσε 77-74: Οι Ισπανοί λύγισαν την ομάδα του Ιτούδη και έκαναν το 2/2

MIGUEL ANGEL POLO / VALENCIA BASKET

Η Βαλένθια έκανε το 2/2 στην EuroLeague, με την ομάδα του Άλεξ Μουμπρού να λυγίζει και την Φενέρμπαχτσε, με τον Μπράντον Ντέιβις να είναι πρώτος σκόρερ και τον Κρις Τζόουνς να πετυχαίνει κρίσιμους πόντους. Τελικό σκορ το 77-74.

Η Βαλένθια με τρομερό Μπράντον Ντέιβις και καθοριστικό Κρις Τζόουνς έκαμψε την αντίσταση της Φενέρμπαχτσε και έκανε το 2/2 στην φετινή EuroLeague με 77-74.

Δεύτερη νίκη για τους Ισπανούς σε ισάριθμα παιχνίδια στην έδρα τους, ενώ αυτή ήταν η πρώτη απώλεια για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στην φετινή διοργάνωση, έχοντας πραγματοποιήσει ωστόσο πολύ καλό ματς με 14 πόντους και 3/6 τρίποντα.

Μοιραίος ο Σκότι Γουίλμπεκιν που αστόχησε στην 2η βολή που θα έδινε την ευκαιρία στην ομάδα του να ισοφαρίσει 5.3" πριν το φινάλε, έχοντας πραγματοποιήσει ωστόσο πολύ καλό ματς με 14 πόντους και 3/6 τρίποντα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μπράντον Ντέιβις ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Κρις Τζόουνς σκόραρε σημαντικούς πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα, σταματώντας στους 11.

Στην τρίτη αγωνιστική της EuroLeague η Βαλένθια υποδέχεται την Μακάμπι (18/10, 21:30), ενώ η Φενέρμπαχτσε φιλοξενεί τον Παναθηναϊκό (17/10, 20:15).

Από ένα δεκάλεπτο μοιράστηκαν οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος, με την Βαλένθια να κυριαρχεί στην πρώτη περίοδο και την Φενέρμπαχτσε να έχει τον έλεγχο στην δεύτερη. Οι Ισπανοί έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στα πρώτα δέκα λεπτά, κρατώντας την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στους εννέα πόντους. Στην δεύτερη περίοδο η Φενέρ ανέβασε στροφές, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν ο μοναδικός διψήφιος του παιχνιδιού μέχρι εκείνο το σημείο με 11 πόντους, ωστόσο η Βαλένθια διατήρησε προβάδισμα έξι πόντων στην ανάπαυλα (39-33).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με την Βαλένθια να δείχνει να αντέχει και να διατηρεί το προβάδισμά της. Ο Μπράντον Ντέιβις βγήκε μπροστά στο σκοράρισμα και έδωσε πολύτιμες λύσεις. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και όλα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο. Ο Σκότι Γουίλμπεκιν ενεργοποιήθηκε και βρήκε τη σύνδεσή του με το καλάθι με σουτ πίσω από την γραμμή των 6μ75.

Ο Κρις Τζόουνς σκόραρε ένα κρίσιμο καλάθι που μετέτρεψε το 72-71 σε 74-71, 18 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ο Γουίλμπεκιν σκόραρε για δύο στην επόμενη επίθεση (74-73) και τελικά η νίκη κατέληξε σε ισπανικά χέρια. Ο Γουίλμπεκιν αστόχησε στην 2η βολή που θα ισοφάριζε για την Φενέρ 5.3" πριν το φινάλε και τελικό σκορ ήταν το 77-74.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μιλιβόγιε Γιόβτσιτς, Γιακούμπ Ζαμόισκι, Αν Πάνθερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-9, 39-33, 58-53, 77-74.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Κλαβέρ 4, Πουέρτο 1, Ρίβερς 5, Πραντίγια 2, Τζόουνς 11 (7 ασίστ), Φεράντο 2, Ίνγκλις 10 (5 ριμπάουντ, 4/7 δίποντα), Γιόβιτς 5, Τουρέ 5, Ρόμπερτσον 6 (4 ριμπάουντ), Ντέιβις 18 (7/13 δίποντα) Οτζελέγε 8 (7 ριμπάουντ).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλεϊ 1, Γουίλμπεκιν 14 (3/6 τρίποντα), Σανλί 5, Παπαγιάννης 8 (3 ριμπάουντ), Μαχμούτογλο, Ντέιβις 11 (6 ριμπάουντ), Πιέρ, Γκούντουριτς 6, Ντόρσεϊ 17 (4/7 τρίποντα), Καλάθης Μαντάρ 10, Σεστίνα 2.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 24/49 δίποντα (49%), 4/13 τρίποντα (30%), 17/24 βολές (70%), 42 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 15/28 δίποντα (53%), 11/37 τρίποντα (29%), 11/19 βολές (57%), 32 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Βαλένθια υποδέχεται την Μακάμπι (18/10, 21:30), ενώ η Φενέρμπαχτσε τον Παναθηναϊκό (17/10, 20:15).