NBA

Τζαζ - Μπακς 124-120: Λύγισαν στην Γιούτα οι πρωταθλητές, "σβηστή" 20αρα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με την φανέλα των Μπακς
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με την φανέλα των Μπακς Ⓒ 2021 AARON GASH/ ASSOCIATED PRESS

Ανώτεροι οι Τζαζ από τους Μπακς, πήραν την νίκη με 124-120 στην Γιούτα σε ένα όμορφο παιχνίδι. Στους 21 πόντους σταμάτησε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, άποντοι έμειναν οι Θανάσης Αντετοκούνμπο και Γιώργος Καλαϊτζάκης.

Την τρίτη ήττα τους στα τέσσερα φετινά τους φιλικά υπέστησαν οι Μπακς, οι οποίοι δεν άντεξαν στην Γιούτα, με τους Τζαζ να είναι ανώτεροι και να παίρνουν την νίκη με 124-120.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε κανονικά και ήταν εξαιρετικός στο διάστημα που βρέθηκε στο παρκέ, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 21 πόντους με 9/12 σουτ (2/3 τρίποντα), 1/1 βολη, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 21 λεπτά συμμετοχής, ενώ πρώτος σκόρερ των Μπακς ήταν ο Κρις Μίντλετον με 25 πόντους, με τους Θανάση Αντετοκούνμπο και Γιώργο Καλαϊτζάκη να μένουν άποντοι, με τον Θανάση να αγωνίζεται 10 λεπτά και τον Καλαϊτζάκη 5 λεπτά.

Τίποτα από αυτά όμως δεν είχε σημασία για τους Τζαζ. Οι γηπεδούχοι χρησιμοποίησαν κυρίως αναπληρωματικούς - κανένας βασικός δεν αγωνίστηκε περισσότερα από 17 λεπτά, με τους παγκίτες τους να αποδεικνύονται πιο έτοιμοι από τους αντίστοιχους των πρωταθλητών.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τζόρνταν Κλάρκσον μ 18 πόντους, με τον Τζάρεντ Μπάτλερ να προσθέτει 16 πόντους και τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς 14 πόντους.

Οι άμυνες είχαν ξεκάθαρα... δεύτερο ρόλο στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να δείχνουν τις προθέσεις τους από την αρχή, αφού το σκορ ξέφυγε νωρίς. Το παιχνίδι πάντως ήταν ανταγωνιστικό, αφού καμία ομάδα δεν ξέφυγε με διαφορά μεγαλύτερη των 7 πόντων στο πρώτο ημίχρονο (16-23 οι Μπακς στην πρώτη περίοδο και 41-34 οι Τζαζ στην δεύτερη), με τους Τζαζ να κλείνουν την δεύτερη περίοδο προηγούμενοι με 63-61.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ντέρμπι συνεχίστηκε σε όλη την διάρκειά του. Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου - με τις ομάδες να έχουν πλέον παγκίτες στο παρκέ - οι Μπακς έδειχναν πάντως να ελέγχουν το ματς, ξεφεύγοντας με 106-114 και 111-116. Οι Τζαζ απάντησαν όμως με ένα σερί 11-0 για να περάσουν μπροστά με 122-116 με 100 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε, φτάνοντας τελικά στην νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-30, 63-61, 95-93, 124-120
ΤΖΑΖ (Σνάιντερ):Γκομπέρ 7 (5 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 14 (2), Ο'Νιλ 2, Κόνλεϊ 13 (4), Μίτσελ 12 (1), Πασκάλ 6 (2), Φιτς 3 (1) Χιουζ 12 (3), Τιγκ 4, Γουάιτσαϊντ 7 ( ριμπάουντ), Αζουμπουίκε 4 (7 ριμπάουντ), Κλάρκσον 18 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Όνι 4 (1), Μπάτλερ 16 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Άλστον 2
ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Γ. Αντετοκούνμπο 21 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μίντλετον 25 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λόπεζ 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 13 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Άλεν 6 (2), Μαμουκελασβίλι 2 (7 ριμπάουντ), Θ. Αντετοκούνμπο, Νουόρα 13 (3), Καλαϊτζάκης, Γουότερς 2, Κόνατον 9 (3), Χουντ, Μπράιαντ 6, Χιλ 8, Ρόμπινσον 4
Τα ομαδικά στατιστικά των Τζαζ: 23/42 δίποντα, 20/46 τρίποντα, 18/23 τρίποντα, 48 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 κοψίματα, 19 λάθη
Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 32/64 δίποντα, 16/39 τρίποντα, 8/10 βολές, 43 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 12 λάθη