NBA

Τζαζ - Μπακς 116-144: Μιλγουόκι-όνειρο, λίγες ώρες πριν από την τιτανομαχία του Αντετοκούνμπο με τον Γιόκιτς

2023 AP PHOTO/MORRY GASH

Σε απίθανη κατάσταση οι Μπακς, διέλυσαν με 144-116 τους Τζαζ στο Σολτ Λέικ Σίτι και ταξιδεύουν στο Ντένβερ για το μεγάλο ματς με τους Νάγκετς του Νίκολα Γιόκιτς. Μόλις 25 λεπτά έπαιξε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (24/6/11), προφυλάχθηκε ο Κρις Μίντλετον.

Με δύο εκτός έδρας αγώνες σε διάστημα 24 ωρών, οι Μπακς ήθελαν τα ξημερώματα του Σαββάτου (25/3) να πάρουν μια άνετη νίκη στο Σολτ Λέικ Σίτι και να κάνουν και διαχείριση δυνάμεων πριν από την τιτανομαχία με τους Νάγκετς στο Ντένβερ. Και πέτυχαν και τους δύο στόχους τους, καθώς επικράτησαν με 144-116 των Τζαζ, για να συνεχίσουν δυναμικά για το καλύτερο ρεκόρ στο NBA που θα τους δώσει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Στο 53-20 ανέβηκαν τα Ελάφια (30-7 εντός και 23-13 εκτός έδρας), με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει καταπληκτική δουλειά στο κομμάτι της δημιουργίας και να κρατάει δυνάμεις για το συναπάντημα με τον Νίκολα Γιόκιτς. Ο Γκρέισον Άλεν κι ο Μπρουκ Λόπεζ έκαναν απίθανα πράγματα στο ξεκίνημα, Χόλιντεϊ και Κάρτερ σκόραραν με αποτελεσματικότητα, ο Ινγκλς γύρισε στη Γιούτα και αποθεώθηκε, ο Κόνατον βρήκε το χέρι του στο μακρινό σουτ, ο Μίντλετον ξεκουράστηκε κι ο Μάικ Μπουντενχόλζερ αισθανόταν ευτυχία για το πώς κύλυσε ο αγώνας.

Στο 35-38 έπεσαν οι Τζαζ (22-15 εντός και 13-23 εκτός έδρας), που δεν είχαν τον Κόλιν Σέξτον, τον Τζόρνταν Κλάρκσον, τον Ρούντι Γκέι και τον Λάουρι Μάρκανεν. Η πραγματικότητα είναι ότι οι Μορμόνοι ήθελαν να χάσουν, δεν θέλουν να μπλέξουν σε Play-In Tournament, δεν τους ενδιαφέρουν τα playoffs, αλλά να φτάσουν όσο πιο ψηλά μπορούν στο NBA Draft 2023 για να συνεχίσουν το χτίσιμο της ομάδας του μέλλοντος. Σιμόνε Φοντέκιο και Κέλι Ολίνικ ήταν οι μόνοι που προβλημάτισαν.

Ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο

Δεν ασχολήθηκε με το σκοράρισμα στην πρώτη περίοδο, είχε τρία ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και ένα κλέψιμο σε 8:45. Όσο οι γύρω του έχουν ρυθμό, τόσο ο Γιάννης τους βοηθάει να τον διατηρήσουν, γι' αυτό και δεν πήρε σουτ στη δεύτερη περίοδο μέχρι το τελευταίο τις δίλεπτο όταν έβαλε και το πρώτο του τρίποντο. Στο ημίχρονο είχε 11 πόντους από έξι σουτ, πέντε ριμπάουντ και επτά ασίστ σε 16:47.

Στο δεύτερο μέρος πάτησε πολύ περισσότερο το γκάζι στην επίθεση, όχι για να γεμίσει τη στατιστική του, αλλά για να διατηρήσει έναν καλό ρυθμό εν όψει του αγώνα με τους Νάγκετς. Συνέχισε να κάνει απίθανη δουλειά στο κομμάτι της δημιουργίας και πήγε νωρίς στον πάγκο για να δει από εκεί την τέταρτη περίοδο και το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

σε 24:51

48-58 οι πόντοι στη ρακέτα, 13-22 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 48-38 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 16-17 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 24-12 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες. Ρεκόρ σεζόν για τους Μπακς οι 42 ασίστ.

• Ράπτορς εκτός

Με τον Άλεν να βάζει τους 11 πρώτους πόντους και τον Λόπεζ να έχει τρία μπλοκ, οι Μπακς έχτισαν απίθανο προβάδισμα (0-11) στο δίλεπτο της αναμέτρησης. Το διατήρησαν με άνεση στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου, πήγαν στο +17 (21-38) με τον Ινγκλς να κάνει σπουδαία δουλειά σε δημιουργία και εκτέλεση και στο φινάλε του δωδεκαλέπτου είχαν βάλει 40 πόντους, είχαν βάλει οκτώ τρίποντα και είχαν δέκα ασίστ και έξι μπλοκ για μόλις δύο λάθη.

Με τον Κόνατον να παίρνει... φωτιά στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, το Μιλγουόκι είχε την ευκαιρία να ξεφύγει ακόμη περισσότερο. Απλώς δεν είχε υπολογίσει στο κίνητρο του Σιμόνε Φοντέκιο που κράτησε μόνος του τη Γιούτα στο ματς. Ακόμη κι έτσι, ακόμη κι αν ο Ολίνικ προκαλούσε ως συνήθως προβλήματα, οι Μπακς δεν τρόμαξαν. Κι όταν ο Γιάννης πάτησε το γκάζι, κράτησαν το προβάδισμα σε διψήφιο νούμερο, με το 58-72 του ημιχρόνου να μοιάζει αρκετό για το αποτέλεσμα.

Στο ξεκίνημα του β' μέρους οι Μπακς έτρεξαν ένα επί μέρους 12-23 σε πέντε λεπτά, πήγαν στο +25 (70-95) και δεν άφησαν τους γηπεδούχους να πιστέψουν στο θαύμα. Έκαναν απλώς αυτό που έπρεπε, με τους Τζαζ να έχουν απαράδεκτη τρανζίσιον άμυνα. Και κάπως έτσι ο αγώνα κρίθηκε νωρίς. Το 85-115 της τρίτης περιόδου έδωσε ακόμη και στους διαιτητές την ευκαιρία να κάνουν την πλάκα τους, με τον Τζέιμς Γουίλιαμς να παίρνει μία γουρούνα και να κόβει βόλτες στο παρκέ. Έτσι, γιατί στο NBA είναι αλλιώς.

Το τέταρτο δωδεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, ο Κόνατον βρήκε άλλο ένα εξωπραγματικό διάστημα για να βάλει ξανά τρία τρίποντα, ο Θανάσης πήρε χρόνο και χάρισε κι ένα απίθανο κάρφωμα και στο τέλος της βραδιάς όλοι στο Σολτ Λέικ ήταν χαρούμενοι, χαμογελαστοί και ευτυχισμένοι. Και οι γηπεδούχοι και οι φιλοξενούμενοι.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-40, 58-72, 85-115, 116-144

ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ (Γουίλ Χάρντι): Φοντέκιο 26 (5/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/4 βολές σε 25:22), Ολίνικ 16 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 21:47), Κέσλερ 7 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Αγκμπάτζι 6 (1/8 σουτ), Χόρτον-Τάκερ 13 (5/17 σουτ, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Νταν 2 (1/8 σουτ), Γιούζανγκ 10 (2/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αζαμπούκι 9 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ),Τοσκάνο-Άντερσον 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές), Τζόουνς 5 (6 ριμπάουντ), Μπράντλεϊ 7 (1), Πότερ 7 (1)

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Κόνατον 22 (6/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 24 (9/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λόπεζ 17 (7/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 7 μπλοκ σε 26:27), Άλεν 25 (5), Χόλιντεϊ 18 (4/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ινγκλς 6 (2), Πόρτις 5 (2/9 σουτ, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάθιους 2, Κάρτερ 13 (3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 15:32), Θανάσης Αντετοκούνμπο 4 (2/3 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 11:52), Μπότσαμπ 4, Γουίγκιντον 4

Τα ομαδικά στατιστικά των Γιούτα Τζαζ: 29/64 δίποντα, 11/40 τρίποντα, 25/34 βολές, 61 ριμπάουντ, 28 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 11 λάθη, 15 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 33/49 δίποντα, 22/50 τρίποντα, 12/16 βολές, 60 ριμπάουντ, 42 ασίστ, 6 κλεψίματα, 11 μπλοκ, 12 λάθη, 20 φάουλ

TAGS NBA ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ