ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

Τζαζ - Μπακς 111-117: Έσπασαν την... κατάρα της Γιούτα με 30αρα του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο © 2021 MATT SLOCUM/AP IMAGES

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει 30 πόντους και 15 ριμπάουντ και τον Τζρου Χόλιντεϊ 29 πόντους οι Μπακς επιβλήθηκαν με 117-111 εκτός έδρας των Τζαζ, στην πρώτη νίκη τους στην Σολτ Λέικ Σίτι έπειτα από 21 χρόνια.

Η... κατάρα της Γιούτα δεν υπάρχει πλέον για τους Μπακς. Παίζοντας όμορφο μπάσκετ, οι πρωταθλητές επιβλήθηκαν με 111-117 των Τζαζ στην Σολτ Λέικ Σίτι, νικώντας εκτός έδρας τους "Μορμόνους" για πρώτη φορά έπειτα από 21 χρόνια και το μακρινό 2001.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 30 πόντους (12/22 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/7 βολές) και 15 ριμπάουντ έδειξε τον δρόμο στους Μπακς, με τον Τζρου Χόλιντεϊ να προσθέτει 29 πόντους και τον Κρις Μίντλετον 23 πόντους, σε μία βραδιά που η μεγάλη είδηση για το Μιλγουόκι ήταν η επιστροφή του Μπρουκ Λόπεζ στα παρκέ έπειτα από σχεδόν 5 μήνες. Ο έμπειρος ψηλός είχε 6 πόντους σε 15 λεπτά συμμετοχής.

Για τους Τζαζ, που παρατάχθηκαν χωρίς τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς και έχασαν νωρίς στο παιχνίδι τον Ντάνουελ Χάουζ με τραυματισμό στο γόνατο, ο Ντόνοβαν Μίτσελ και ο Μάικ Κόνλεί είχαν από 29 πόντους και ο Ρούντι Γκομπέρ 18 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Στο 43-26 το ρεκόρ των Μπακς, που ανέβηκαν ξανά στην 2η θέση της Αναντολής, στο 42-26 των Τζαζ, που πλέον ισοβαθμούν με τους Μάβερικς στην 4η θέση της Δύσης.

Οι Τζαζ ξεκίνησαν τον αγώνα "καυτοί" από τα 7.25 μέτρα. Οι γηπεδούχοι ευστοχούσαν στο ένα τρίποντο μετά το άλλο, έχοντας συνολικά 10/18 τρίποντα στο πρώτο δωδεκάλεπτο. Παρά ωστόσο την τρομερή ευστοχία τους, το μόνο που κατάφεραν ήταν να ξεφύγουν κάποια στιγμή με 37-30, με τους Μπακς να μειώνουν τελικά σε 39-37 στο τέλος της πρώτης περιόδου, παρά το γεγονός ότι ο Γιάννης είχε μόλις 6 πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο οι Μπακς εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ που είχαν χτίσει από το τέλος της πρώτης περιόδου και με τον Γιάννη να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα ξέφυγαν με 43-51 χάρη σε ένα συνολικό επιμέρους σκορ 21-6. Συνέχισαν μάλιστα στο ίδιο τέμπο και στην συνέχεια, φτάνοντας ακόμα και στο +12 (53-65), πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 59-68, με τον Γιάννη να έχει 17 πόντους.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους Τζαζ να μπαίνουν με φόρα στο παρκέ και να τρέχουν ένα σερί 13-0 να περνούν μπροστά με 72-68. Οι Μπακς κάπου εκεί αντέδρασαν και έφεραν το ματς στα μέτρα τους, περνώντας μπροστά με 77-79. Τότε όμως ήρθε ένα νέο ξέσπασμα των γηπεδούχων, που απάντησαν με ένα επιμέρους σκορ 14-1 ξέφυγαν με 91-82, εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι ο Γιάννης πέρασε στον πάγκο με 4 φάουλ, κλείνοντας τελικά την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 93-89.

Οι Μπακς ξεκίνησαν καλύτερα στην τέταρτη περίοδο και χάρη σε ένα σερί 7-0 πέρασαν μπροστά με 95-96, κάνοντας ξανά ντέρμπι το ματς. Με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο-πόντο, οι Μπακς τελικά κατάφεραν χάρη σε ένα σερί 7-0 να ξεφύγουν με 100-107. Οι Τζαζ όμως δεν τα παράτησαν και χάρη σε ένα επιμέρους 9-4 μείωσαν σε 109-111.

Με ένα λεπτό να μένει για το τέλος του παιχνιδιού όμως, ο Γιάννης έπαιξε την άμυνα του αγώνα στον Μίτσελ, κόβοντας το λέι-απ του σταρ των Τζαζ, με τον Μίντλετον να κερδίζει φάουλ στην εξέλιξη της φάσης και με 2/2 βολές να κάνει το σκορ 109-113. Στην επόμενη φάση ο Χόλιντεϊ έκλεψε την μπάλα από τον Μίτσελ, αλλά οι Τζαζ αστόχησαν στην επίθεσή τους, με τους Τζαζ να μένουν "ζωντανοί" στο παιχνίδι και να μειώνουν σε 111-113 χάρη σε δίποντο του Γκομπέρ. Ακολούθως ο Τζεβόν Κάρτερ ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των βολών και με 2/2 έκανε το σκορ 111-115, ο Μίτσελ αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο και ο Γιάννης διαμόρφωσε το τελικό σκορ με 2/2 βολές.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 39-37, 59-68, 93-89, 111-117

ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ (Κουίν Σνάιντερ): Ο'Νιλ 12 (4/13 σουτ, 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χάουζ 3 (1), Γκομπέρ 18 (14 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 29 (6 τρίποντα, 7 ασίστ), Μίτσελ 29 (10/32 σουτ, 5/17 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Πασκάλ 4, Γκέι 5 (5 ριμπάουντ), Γουάιτσαϊντ 3 (5 ριμπάουντ), Κλάρκσον 8 (3/14 σουτ, 2/9 τρίποντα), Αλεξάντερ-Γουόκερ, Μπάτλερ

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 30 (15 ριμπάουντ), Μίντλετον 23 (7/16 σουτ, 2 τρίποντα), Πόρτις 7 (3/9 σουτ, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 29 (2 τρίποντα, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα), Άλεν 9 (3), Ιμπάκα 2,Λόπεζ 6 (1), Χιλ, Κάρτερ 5 (1), Μάθιους 6 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά των Τζαζ: 20/45 δίποντα, 17/48 τρίποντα, 20/24 βολές, 45 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 28/55 δίποντα, 12/31 τρίποντα, 25/29 βολές, 42 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 12 λάθη