ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ρεάλ Μαδρίτης 74-73: Ο νόμος του Μάικ Τζέιμς

Ο Μάικ Τζέιμς επιτίθεται απέναντι στον Γουόλτερ Ταβάρες
Ο Μάικ Τζέιμς επιτίθεται απέναντι στον Γουόλτερ Ταβάρες CSKA BASKET

Με τον Μάικ Τζέιμς να βάζει τετράποντο στα 2.5", η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε την ανατροπή και νίκησε με 74-73 τη Ρεάλ Μαδρίτης σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπι για την 11η αγωνιστική της EuroLeague.

Την όγδοη νίκη της σε 11 αγώνες της EuroLeague 2020/21 πανηγύρισε η ΤΣΣΚΑ το βράδυ της Πέμπτης (26/11), καθώς επικράτησε με 74-73 της Ρεάλ Μαδρίτης στη MEGASPORT Arena της Μόσχας χάρη στον μεγάλο της αστέρα, τον Μάικ Τζέιμς. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έφτασε έτσι τα έξι σερί θετικά αποτελέσματα, την ώρα που οι Ισπανοί έπεφταν στο 6-5 μετά από την πρώτη τους παράσταση χωρίς τον Φακούντο Καμπάσο που θα συνεχίσει την καριέρα του στους Ντένβερ Νάγγετς.

Ο κακός στο πρώτο μέρος Μάικ Τζέιμς "πήρε φωτιά" στο δεύτερο και έβαλε το μεγάλο τετράποντο στα 2.5", ο Τόκο Σενγκέλια έκανε σημαντική δουλειά αν και η παρουσία του Ταβάρες στην καρδιά της ρακέτας τον δυσκόλεψε πολύ και ο Γουίλ Κλάιμπερν ακολούθησε. Κορυφαίος των Μαδριλένων ο βασικός τους σέντερ που έκανε απίθανη δουλειά στην άμυνα, με τους Σέρχιο Γιουλ - Νικολάς Λαπροβίτολα - Κάρλος Αλοθέν να μην καλύπτουν το κενό του Φακούντο Καμπάσο αλλά την ομάδα τους να κάνει μια πραγματικά συγκλονιστική προσπάθεια.

Η Ρεάλ έχασε έχοντας κάνει έξι λάθη, η ΤΣΣΚΑ κέρδισε έχοντας δώσει μόλις τέσσερις ασίστ!

Με τον Λαπροβίτολα πενταδάτο στον άσο, η Ρεάλ δεν μπήκε καλά στο ματς. Είδε την ΤΣΣΚΑ να προηγείται με 6-0 στο τρίτο λεπτό, στη συνέχεια όμως έκανε την αντεπίθεσή της. Απάντησε με επί μέρους 2-10 για να περάσει μπροστά στα μέσα της περιόδου και την έκλεισε στο +3 (17-20) χάρη στο ένα λάθος της την ώρα που η ΤΣΣΚΑ είχε μόλις μία ασίστ για τέσσερα λάθη.

Με τους Ράντολφ - Γιουλ να εκτελούν από την περιφέρεια, οι Μαδριλένοι έχτισαν και ένα προβάδισμα 11 πόντων (25-36) στο 15'. Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν σοκαρισμένοι, ωστόσο η απάντησή τους ήταν καταπληκτική. Ένα σερί 10-0 τους βοήθησε να κλείσουν το ματς στον πόντο (35-36) πριν από το 35-38 του ημιχρόνου. Η ΤΣΣΚΑ είχε τρεις ασίστ, ο Τζέιμς 4/9 σουτ, η Ρεάλ είχε τρία λάθη και οι Λαπροβίτολα - Γιουλ από ένα δεκάλεπτο με τον Αλοθέν να παίρνει επτά λεπτά συμμετοχής.

Το ματς ήταν αρκετά πιο σκληρό στα πρώτα λεπτά του β' μέρους. Σενγκέλια από τη μία, Τόμπκινς από την άλλη δέχθηκαν χτυπήματα, όμως τα ωραία ήρθαν στην τέταρτη περίοδο με τον Μάικ Τζέιμς να σκοράρει κατά ριπάς, να απαντά στα καλάθια των Μαδριλένων που άντεχαν και έμεναν κοντά, να γράφει το 70-66 στο 37' αλλά να βλέπει τον Χάκετ να κάνει αντιαθλητικό στον Ντεκ στο 38'. Ο Αργεντινός έβαλε τις βολές για το 70-68, ο Γιουλ είχε όμως 0/2 στην επόμενη φάση και οι συμπαίκτες του σπατάλησαν τις ευκαιρίες τους, με τον Ράντολφ να χρεώνεται με παράβαση και την ΤΣΣΚΑ να κάνει λάθος με 5" στην επαναφορά.

Ο Τόμπκινς έβαλε απίθανο τρίποντο για το προσπέρασμα (70-71) στα 24" και η ΤΣΣΚΑ είχε ακόμα μία ευκαιρία. Η μπάλα πήγε στον Τζέιμς, εκείνος αστόχησε στο πρώτο σουτ, όμως η μπάλα έφτασε ξανά σε εκείνον μετά από επιθετικό ριμπάουντ. Ο Αμερικανός βρέθηκε στη γωνία με δύο παίκτες κρεμασμένους πάνω του, έβαλε τρίποντο και φάουλ (!) για το 74-71 στα 2.5" και έκρινε την αναμέτρηση με την τεράστια κλάση και το κρύο αίμα του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Πέτεκ, Βίλιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 35-38, 58-55, 74-73

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολομπόι, Τζέιμς 28 (6/9 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 1/1 τρίποντο), Χίλιαρντ 5 (1/5 δίποντα, 3/3 βολές), Ούχοφ, Χάκετ 2, Φόγκτμαν 5 (1), Κλάιμπερν 11 (1/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σενγκέλια 15 (5/8 δίποντα ,1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 8 (4/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ράντολφ 13 (1/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/3 βολές), Αμπάλντε 5 (1), Λαπροβίτολα, Αλοθέν 2, Ντεκ 14 (5/7 δίποντα, 4/4 βολές), Γκαρούμπα, Κάρολ 3, Ταβάρες 8 (4/5 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 μπλοκ), Γιουλ 13 (1/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τόμπκινς 15 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τέιλορ

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 19/40 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 9/10 βολές, 39 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 12 επιθετικά), 4 ασίστ, κανένα κλέψιμο, 1 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 17/37 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 9/12 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 6 ασίστ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την 12η αγωνιστική η Ρεάλ Μαδρίτης θα υποδεχθεί τη Βιλερμπάν (4/12 στις 22:00), ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα περιμένει τον Ολυμπιακό στο γήπεδό της (3/12 στις 19:00).

Photo credits: CSKA Basket