VTB LEAGUE

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Αστανά 84-65: Γκριγκόνις, Μιλουτίνοβ, Σβεντ καθάρισαν με συνοπτικές διαδικασίες

Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ με την φανέλα της ΤΣΣΚΑ
Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ με την φανέλα της ΤΣΣΚΑ INTIME

Άνετο μεσημέρι για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που επικράτησε με 84-65 της Αστανά για την VTB League. Μια ομάδα μόνος του ο πρώην "Έλληνας" Άντονι Χίκι για την ομάδα του Καζακστάν.

Με τους Γουίλ Κλάιμπερν - Ίφι Λούντμπεργκ εκτός αγώνα, η ΤΣΣΚΑ ήταν σοβαρή, συγκεντρωμένη και δεν αντιμετώπισε προβλήματα το μεσημέρι της Κυριακής (13/2) για να επικρατήσει με 84-65 της Αστανά, σε αγώνα για την VTB League.

Οι Μοσχοβίτες στηρίχθηκαν στο περιφερειακό σουτ (28 εκτελεσμένα δίποντα, 36 εκτελεσμένα τρίποντα), είδαν τον Μάριους Γκριγκόνις να σκοράρει 21 πόντους από 12 σουτ σε 21 λεπτά συμμετοχής και τους Μιλουτίνοβ - Σβεντ να ακολουθούν, την ώρα που ο πρώην παίκτης του Ρεθύμνου και της Λάρισας, Άντονι Χίκι, έκανε θραύση (26 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 κερδισμένα φάουλ σε 40 λεπτά) για την ομάδα του Καζακστάν που έκανε 15 λάθη και εκτέλεσε μόλις τέσσερις βολές.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 44-30, 62-49, 84-65

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολόμποι, Χομένκο 4, Ούχοφ 13 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ίβλεφ, Χάκετ 3 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Αντόνοφ 11 (3), Φόγκτμαν 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Λοπάτιν, Μιλουτίνοβ 14 (6/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 21 (4/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ασίστ), Κουρμπάνοφ, Σβεντ 13 (2 τρίποντα, 6 ασίστ).