ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Αρμάνι Μιλάνο 101-95: "Δώρο" της ομάδας του Ιτούδη στους "αιώνιους"

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÖÁÉÍÁË 4 / ÇÌÉÔÅËÉÊÏÓ / ÔÓÓÊÁ ÌÏÓ×ÁÓ - ÑÅÁË ÌÁÄÑÉÔÇÓ / EUROLEAGUE / FINAL 4 / SEMIFINAL / CSKA MOSCOW - REAL MADRID (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε την Αρμάνι Μιλάνο 101-95 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της EuroLeague, σ' ένα ευνοϊκό αποτέλεσμα για τις δύο ελληνικές ομάδες.

Το καθήκον της έκανε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο και τη νίκησε 101-95 σε αγώνα για την 25η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague. Θετικό αποτέλεσμα για τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό που παλεύουν με τους Ιταλούς για την είσοδο στα playoffs.

Το παιχνίδι ήταν πολύ θεαματικό, με τις δύο ομάδες να έχουν το νου τους κυρίως στο πως θα σκοράρουν και όχι στις άμυνές τους, κάτι που φαίνεται και από το υψηλό σκορ της αναμέτρησης. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας έχοντας ρεκόρ 20-5 και πλησίασε την πρωτοπόρο Φενέρμπαχτσε (20-6). Στον αντίποδα, οι Λομβαρδοί έπεσαν στο 13-12 και περιμένουν τα αποτελέσματα των υπόλοιπων αγώνων για να δουν σε ποια θέση θα βρίσκονται στο τέλος της βραδιάς.

O MVP

Τέσσερις παίκτες διεκδίκησαν τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης. Ο "καυτός" Νάντο Ντε Κολό μετά τους 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο σημείωσε μόλις 2 στην υπόλοιπη αναμέτρηση. Ο Γουίλ Κλάιμπερν έπιασε τα γνωστά του στάνταρ με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Κόρι Χίγκινς τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους και 4 ασίστ. Κορυφαίος όλων όμως ήταν ο Οθέλο Χάντερ. Ο Αμερικανός σέντερ πραγματοποίησε πληθωρική εμφάνιση και τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους, επτά ριμπάουντ και 4 ασίστ, σε 25 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η κυριαρχία της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στα ριμπάουντ έκανε τη διαφορά. Οι γηπεδούχοι μάζεψαν 36 "σκουπίδια", ενώ οι αντίπαλοί τους μόλις 21. Παράλληλα, εξαιρετικό ήταν το ποσοστό της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στα τρίποντα, στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Αρμάνι Μιλάνο. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη είχαν 7/8 τρίποντα, ενώ στο δεύτερο μόλις 2/9 και τελείωσαν με 9/17 συνολικά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους να κατορθώνουν να μείνουν κοντά στο σκορ, παρά το γεγονός ότι ο Ντε Κολό και ο Χάντερ σημείωσαν 12 και 10 πόντους αντίστοιχα. Στο 10' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 27-24. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έδειξαν διάθεση να σφίξουν την άμυνά τους και μ' ένα φοβερό κάρφωμα του Μπολομπόι πήραν για πρώτη φορά διαφορά 10 πόντων (41-31). Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε μπροστά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 51-43.

Οι Ρώσοι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και στην τρίτη περίοδο, χωρίς πάντως να κατορθώσουν να τελειώσουν οριστικά το παιχνίδι και στο 30' είχαν προβάδισμα δέκα πόντων (76-66). Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με 19 πόντους (82-67) έπειτα από καλάθι του Οθέλο Χάντερ κι έβαλε τέλος σε όποια ελπίδα είχαν οι φιλοξενούμενοι για να "κλέψουν" τη νίκη. Οι Λομβαρδοί δεν τα παράτησαν και μείωσαν με τρίποντο του Νέντοβιτς σε 94-87 στο 37', αλλά η αντεπίθεση σταμάτησε κάπου εκεί και η κόρνα της λήξης βρήκε νικήτρια την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη με 101-95, χωρίς να κινδυνεύσει.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα της EuroLeague, στις εξέδρες της "Megasport Arena" βρέθηκαν 6.142 φίλοι της ΤΣΣΚΑ Μόσχας για να βοηθήσουν το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Πέρεθ, Τραβίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-24, 51-43, 76-66, 101-95

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 14 (2), Μπολομπόι 9 (1), Πίτερς, Ροντρίγκεθ 6 (2), Κλάιμπερν 16, Χίγκινς 18 (2), Χάκετ 4 (1), Κουρμπάνοφ 7 (1), Χάινς 8, Χάντερ 19.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζιάνι): Τζέιμς 13 (2), Μίτσοβ 16, Ταρτζέφσκι 7, Νέντοβιτς 16 (4), Κουζμίνσκας 8 (1), Νάναλι 13, Μπερνς 2, Μπρουκς 14 (1), Τζέρελς 3 (1), Όμιτς 3

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 27/51 δίποντα, 9/17 τρίποντα, 20/24 βολές, 36 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 17 επιθετικά), 22 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 26/41 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 16/22 βολές, 21 ριμπάουντ (13 αμυντικά - 8 επιθετικά), 22 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 7 λάθη

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα παίξει για δεύτερη διαδοχική εβδομάδα εντός έδρας, με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό (15/3), στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής, ενώ η Αρμάνι Μιλάνο θα υποδεχτεί τον Ολυμπιακό (14/3).