ΤΟΥΡΚΙΑ

Τουρκία: Η Αναντολού Εφές πήρε δύσκολη νίκη με 77-68 επί της Γαλατάσαραϊ του Πιστιόλη

4  " " /   /    -   (  / EUROKINISSI)
4 " " / / - ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η Αναντολού Εφές τα χρειάστηκε κόντρα στην μαχητική Γαλατάσαραϊ του Ανδρέα Πιστιόλη στην πρεμιέρα της στο τουρκικό πρωτάθλημα, αλλά τελικά πήρε την νίκη με 77-68 χάρη σε ένα σερί 11-0 στο φινάλε.

Η Γαλατάσαραϊ του Ανδρέα Πιστιόλη έβαλε δύσκολα στην Αναντολού Εφές μέσα στην έδρα της δεύτερης στην πρεμιέρα του τουρκικού πρωταθλήματος. Τα έκανε σχεδόν όλα τέλεια για 38 λεπτά. Στο τέλος όμως δεν άντεξε, με την κάτοχο της EuroLeague να παίρνει την νίκη με 77-68 χάρη σε ένα σερί 11-0 στο τέλος, ξεκινώντας με το δεξί της υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα.

Το σκορ ήταν 66-68 με λιγότερο από δύο λεπτά να μένουν για το τέλος του αγώνα. Ένα τρίποντο του Ελάιτζα Μπράιαντ όμως και ένα καλάθι και φάουλ του Βασίλιε Μίτσιτς στην επόμενη φάση έβαλαν μπροστά την ομάδα του Εργκίν Αταμάν με 72-68 με λιγότερο από ένα λεπτό να μένει για το φινάλε. Έκτοτε η Γαλατάσαραϊ συνέχισε να προσπαθεί να ανατρέψει τα δεδομένα, αλλά δεν τα κατάφερε, με την Εφές να κλείνει τελικά το ματς με ένα εντυπωσιακό 11-0 για να φτάσει στην νίκη.

Ο Ροντρίκ Μπομπουά με 21 πόντους και ο Μίτσιτς με 16 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, με τον Μπράιαντ να προσθέτει 12 πόντους. Για την Γαλατάσαραϊ, ο Σαντίκ Καμπατσά είχε 17 πόντους, ο Γιουνούς Ερμές Σονσίρμα 14 πόντους και ο Μπράσιαντ Ανγκόλα 13 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-9, 38-33, 51-52, 77-68

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 21 (5), Μπαλμπάι, Μπράιαντ 12 (2), Γκάζι, Γκιουβέν 8 (1), Αρνά, Τουντσέρ, Μίτσιτς 16 (1/6 τρίποντα), Εμπαγιέ 10 (13 ριμπάουντ), Ζίζιτς 10 (9 ριμπάουντ)

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Πιστιόλης): Σανγκλάμ, Μποστ 5 (1/6 τρίποντα), Μόργκαν 2 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ), Καμπατσά 17 (3), Αγκβά, Σονσίρμα 14 (2), Ανγκόλα 13 (3/8 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Καλογιάρο 2 (1/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), ΜάκΙνταϊρ 9 (3/11 σουτ), Μουσταφά, Κοκσάλ 6 (2)