A2 ΜΠΑΣΚΕΤ

Το πρόγραμμα σε playoffs και playouts

Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΧΟΛΑΡΓΟΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI)
Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΧΟΛΑΡΓΟΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Την Τετάρτη 16 Μαΐου ξεκινούν τα playoffs και τα playouts στην Α2, με οκτώ ομάδες να παλεύουν για την άνοδο και την αποφυγή του υποβιβασμού. Τηλεοπτικό το ντέρμπι του Ηρακλή με τον Απόλλωνα Πάτρας.

Η ΕΟΚ ανακοίνωσε το πλήρες πρόγραμμα σε playoffs και playouts στην Α2, με τις οκτώ ομάδες που συμμετέχουν στους αγώνες κατάταξης να ρίχνονται στη μάχη από την Τετάρτη 16 Μαΐου. Με τις σειρές να κρίνονται στις τρεις νίκες και τις ομάδες να "κουβαλάνε" τα μεταξύ τους αποτελέσματα από τη regular season, όλα τα δεδομένα είναι πιθανά, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς πως οι 3/4 σειρές είναι στο "Χ" (1-1).

Όπως έγινε γνωστό μάλιστα, η πρώτη μονομαχία ανάμεσα σε Ηρακλή και Απόλλωνα Πάτρας θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από την ΕΡΤ.

Βάσει του προγράμματος που ανακοίνωσε η Ομοσπονδία, η παραμονή στην κατηγορία θα έχει κριθεί μέχρι τις 23 Μαΐου, ενώ μόλις προκύψει το ζευγάρι των τελικών για την άνοδο θα βγει νέο πρόγραμμα για την επόμενη φάση της post season.

Τα ζευγάρια των playoffs:

Χολαργός - Εθνικός Πειραιά (1-1)

Ηρακλής - Απόλλωνας Πάτρας (0-2)

Τα ζευγάρια των playouts:

Ψυχικό - Αρκαδικός (1-1)

Μαρούσι - Παπάγος (1-1)

* Οι σειρές κρίνονται στις τρεις νίκες.

* Οι νικήτριες των ζευγαριών των playoffs προκρίνονται στη σειρά των τελικών που θα κρίνει ποια ομάδα θα ακολουθήσει το Περιστέρι στην Stoiximan.gr Basket League.

*** Οι ηττημένες ομάδες των playouts υποβιβάζονται στην Β' Εθνική.

PLAYOFFS

1ος αγώνας: Τετάρτη 16 Μαΐου

Αντ. Τρίτσης (19:00) Χολαργός - Εθνικός Πειραιά

Ιβανώφειο (19:00) Ηρακλής - Απόλλωνας Πάτρας (ΕΡΤ)

2ος αγώνας: Σάββατο 19 Μαΐου

Π. Σαλπέας (17:00) Εθνικός Πειραιά - Χολαργός

Περιβόλας (17:00) Απόλλων Πάτρας - Ηρακλής (αν χρειαστεί)

3ος αγώνας: Τετάρτη 23 Μαΐου

Ιβανώφειο (17:00) Ηρακλής - Απόλλωνας Πάτρας (αν χρειαστεί)

Αντ. Τρίτσης (19:00) Χολαργός - Εθνικός Πειραιά (αν χρειαστεί)

PLAYOUTS

1ος αγώνας: Τετάρτη 16 Μαΐου

Ψυχικού (17:00) Ψυχικό - Αρκαδικός

Αγ. Θωμά (19:00) Μαρούσι - Παπάγος

2ος αγώνας: Σάββατο 19 Μαΐου

Τρίπολης (17:00) Αρκαδικός - Ψυχικό

Παπάγου (17:00) Παπάγος - Μαρούσι

3ος αγώνας: Τετάρτη 23 Μαΐου

Ψυχικού (17:00) Ψυχικό - Αρκαδικός (αν χρειαστεί)

Αγ. Θωμά (19:00) Μαρούσι - Παπάγος (αν χρειαστεί)

TAGS A2 ΜΠΑΣΚΕΤ
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ