ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Το πικ εν ρολ έφερε την άνοιξη

Σπανούλης ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Παρότι δυσκολεύθηκε για 35 λεπτά ο Παναθηναϊκός νίκησε με 80-76 τον Πανιώνιο και έκανε το 2-0

Έχοντας τον Λόνι Μπάξτερ σε καταπληκτική μέρα οι γηπεδούχοι άντεξαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και πήραν διαφορές μέχρι και 13 πόντων, χωρίς ωστόσο να ολοκληρωθεί το έργο τους. Θετική ήταν η εμφάνιση και του Νιούλεϊ, ο οποίος όμως στα τελευταία κρίσιμα λεπτά έμεινε άσφαιρος. Όσο για τον Παναθηναϊκό ευτύχησε να βρει λύσεις από τους ψηλούς στην τελευταία περίοδο, όταν οι Ζίζιτς αρχικά και Μπατίστ στη συνέχεια πήραν την κατάσταση στα χέρια τους. Θετική ήταν και η απόδοση του Διαμαντίδη που τους τροφοδότησε όπως έπρεπε.

Χωρίς ρυθμό στην άμυνα και νεύρο στην επίθεση ο Παναθηναϊκός είχε πολύ άσχημη εικόνα στο πρώτο δεκάλεπτο γεγονός που δεν συγχώρεσε ο Πανιώνιος. Οι "κυανέρυθροι" ξεκίνησαν να χτίζουν μία διαφορά που έφτασε τους 9 πόντους (24-15) ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Οι τρεις βολές του Καλαμπόκη στην εκπνοή διαμόρφωσαν το 29-18 με το οποίο ολοκληρώθηκε η περίοδος.

Ένα γκολ φάουλ του Γεωργαλή τρία λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 13 (33-20). Το ίδιο κι ένα καλάθι του Ζορόσκι ένα λεπτό αργότερα. Παρόλα αυτά το σχήμα που εμπιστεύθηκε ο Μάρκοβιτς στη συνέχεια, με τους δίδυμους πύργους μάλλον περισσότερο κακό έκανε στην ομάδα του η οποία έγινε αργή στην επίθεση.

Αυτό επέτρεψε στους "πράσινους" να βελτιώσουν την άμυνά τους (δεν δέχθηκαν πόντο για 4 λεπτά), όχι όμως και να το εκμεταλλευθούν επιθετικά. Παρότι μείωσαν στους 7 (35-28) με τους Διαμαντίδη-Μπατίστ η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού απάντησε με τρίποντο ο Νιούλεϊ για το 40-29 πριν ο Τσαρτσαρής "γράψει" το 40-31 του ημιχρόνου.

Για ακόμα μία φορά ξεκίνησε καλύτερα ο Πανιώνιος που με ηγέτη τον Σάκοτα ο οποίος προς στιγμήν τα έκανε όλα στο παρκέ ανέβασε το προβάδισμά του στους 11 (47-36) με τον Μπάξτερ να σκοράρει. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Παναθηναϊκός άρχισε να "ροκανίζει" τη διαφορά που αργά αλλά σταθερά έπεσε ως τους 5 (52-47 και 55-50).

Ο Ομπράντοβιτς δοκίμασε πολλά σχήματα αλλά λύση δεν βρήκε αφού τον τιμώρησε ο Μπάξτερ, ο οποίος φτάνοντας στους 19 οδήγησε στο σερί 6-0 (61-52) τους "κυανέρυθρους" που και πάλι έγιναν απόλυτο αφεντικό του ματς. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ (63-54) και ο Πανιώνιος επανήλθε στο ρόλο του κυρίαρχου.

Το πικ εν ρολ και η ανατροπή
Την τελευταία προσπάθεια να νικήσουν -που τελικά στέφθηκε με επιτυχία- έκαναν οι Πρωταθλητές στο τελευταίο δεκάλεπτο και ο Ζίζιτς πήρε την κατάσταση στα χέρια του, αφού με 8 σερί πόντους ισοφάρισε (65-65). Η συνέχεια ήταν ανάλογη για το "τριφύλλι" που κατάφερε να προσπεράσει για πρώτη φορά στο ματς όταν ο Μπατίστ έκανε το 67-69 4 λεπτά πριν τη λήξη εκμεταλλευόμενος το πικ εν ρολ για πολλοστή φορά στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +4 δύο φορές (67-71 και 69-73) αλλά ο Πανιώνιος πλησίασε στον πόντο (71-72) δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ο Ουίνστον όμως με δύο εύστοχες βολές και ένα ακόμα καλάθι από τον Μπατίστ έκαναν το 72-77 που σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές των γηπεδούχων στα τελευταίο λεπτά οδήγησαν στο τελικό 76-80 που σήμανε το 2-0 για τους Πρωταθλητές.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 40-31, 63-54, 76-80

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Πανιώνιος (Μάρκοβιτς): Ξανθόπουλος 2, Τσάπιν 3 (1), Ζορόσκι 14 (1), Γεωργαλής 5, Σάκοτα 3(1), Καλαμπόκης 12 (2), Νιούλεϊ 12 (2), Καβαλιάουσκας 2, Κένταλ, Μπάξτερ 23

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης, Περπέρογλου 5, Σπανούλης 11, Μπατίστ 16, Ζίζιτς 8, Χατζηβρέττας, Ντικούδης, Τσαρτσαρής 10 (1), Διαμαντίδης 12 (1), Ουίνστον 4, Τομάσεβιτς 2, Γιασικεβίτσιους 12 (2)

Ομπράντοβιτς: " Αναμένεται δύσκολο τρίτο ματς"
Την πεποίθησή του ότι ο τρίτος αγώνας στο ΟΑΚΑ θα είναι πολύ δύσκολος, εξέφρασε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς που έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες του και έπλεξε το εγκώμιο του Πανιωνίου.

" Είχα πει και μετά το πρώτο ματς ότι στο Ελληνικό περιμένω ένα διαφορετικό παιχνίδι. Ο Πανιώνιος είναι μία ομάδα ποιοτική κι έχει περηφάνια. Έπαιξαν πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, είχαν ξεκάθαρες ιδέες και προσπάθησαν να βάλουν τη μπάλα κοντά στο καλάθι. Το θετικό για μας είναι ότι αντιδράσαμε στο τέλος της δεύτερης περιόδου και στην αρχή της επανάληψης".

"Παίξαμε καλή άμυνα κι επιθετικά είχαμε καλή οργάνωση. Βγάλαμε σουτ που δημιουργήθηκαν μετά από καλές επιθετικές επιλογές, αλλά δεν ευστοχήσαμε. Παίξαμε εκπληκτικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, το οποίο ανήκε σε μας και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Στην επίθεση είχαμε αποστάσεις κι αυτό μας βοήθησε. Συγχαρητήρια στον Πανιώνιο και περιμένουμε ότι το επόμενο θα είναι πολύ δύσκολο παιχνίδι. Συγχαρητήρια και στους παίκτες μου, εκτός όμως του πρώτου δεκαλέπτου, όπου δεν ήμασταν καθόλου καλοί

".

Από πλευράς παικτών μίλησε ο Κώστας Τσαρτσαρής: " Ξεκινήσαμε νωθρά και μάλλον επαναπαυθήκαμε στη νίκη που κάναμε στο ΟΑΚΑ. Ο Πανιώνιος ήταν πολύ καλά προετοιμασμένος. Έδειξε αυτό που δείχνει όλη τη χρονιά. Εμείς αυτό που κάναμε ήταν να εκμεταλλευτούμε τα λάθη του αντιπάλου στην τελευταία περίοδο, να τρέξουμε λίγο περισσότερο και να πετύχουμε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Απομένει ένα παιχνίδι και πρέπει να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι. Παρόλα αυτά το ματς ήταν ένα καλό μάθημα για εμάς".

Από την πλευρά του, ο Νέναντ Μάρκοβιτς, τόνισε: " Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου που πάλεψαν σκληρά για 40 λεπτά. Προετοιμάσαμε το παιχνίδι λέγοντας στα παιδιά ότι σε αυτά τα ματς δεν αρκεί να είμαστε συγκεντρωμένοι για 35, αλλά και για 40 λεπτά. Πρέπει να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά. Θέλαμε τη νίκη ως ανταμοιβή για την πορεία που έχουμε κάνει μέχρι τώρα. Θέλαμε να κερδίσουμε τον Πρωταθλητή, κάτι που είναι πολύ σημαντικό για μας. Από υπερβολικό ενθουσιασμό όμως, κάναμε κάποιες βιαστικές επιλογές στα τελευταία λεπτά. Όλοι ξέρουν ποιος είναι ο Παναθηναϊκός και το μόνο που έχω να κάνω είναι να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες".

Τέλος ο κορυφαίος από πλευράς Πανιωνίου, Λόνι Μπάξτερ, είπε: " Περίμενα ένα πολύ δύσκολο ματς, αλλά είμαι περήφανος για ομάδα μου. Παλέψαμε σε όλη τη διάρκεια αλλά παίζαμε κόντρα σε μία ομάδα, όπως ο Παναθηναϊκός που ξέρει να αντιμετωπίζει δύσκολες καταστάσεις, να παίζει έξυπνα όταν το παιχνίδι είναι στην κόψη του ξυραφιού και να φτάνει στη νίκη όταν ο αντίπαλος παίζει καλά".

Αλλαγή ώρας στον αγώνα της Πέμπτης
Σε αλλαγή της ώρας έναρξης του τρίτου ημιτελικού, Παναθηναϊκός-Πανιώνιος στα πλέι οφ της Α1 ανδρών στο μπάσκετ προχώρησε ο ΕΣΑΚΕ. Η αναμέτρηση θα ξεκινήσει στις 17:00 την Πέμπτη, 15 Μαΐου αντί στις 19:00, όπως αρχικά είχε προγραμματιστεί και θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από την ΕΤ-1.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
9' Δίποντο Παναθηναϊκός Toμάσεβιτς (23-15)
10' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (24-18)
10' Δίποντο Πανιώνιος Ξανθόπουλος (26-18)
10' Τάιμ-άουτ Πανιώνιος Μάρκοβιτς
Πολύ καλύτερη η εμφάνιση του Πανιωνίου μέχρι στιγμής
10' 3 Βολές Πανιώνιος Καλαμπόκης (29-18)
10' Λήξη 1ης περιόδου 29-18
Μία χαρά τα πάει ο Πανιώνιος στο πρώτο δεκάλεπτο και με βάση την εικόνα του αγώνα υπερτερεί σε όλους τους τομείς και πάνω απ' όλα στο πάθος
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' 3 δευτερόλεπτα Παναθηναϊκός Ζίζιτς
12' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (30-20)
13' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Γεωργαλής (33-20)
Για πρώτη φορά στους 13 η διαφορά
14' Δύο βολές Παναθηναϊκός Μπατίστ (33-22)
14' Δίποντο Πανιώνιος Ζορόσκι (35-22)
15' Δύο βολές Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (35-24)
15' Τάιμ-άουτ Πανιώνιος Μάρκοβιτς
17' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (35-26)
18' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (35-28)
19' Τρίποντο Πανιώνιος Νιούλεϊ (40-29)
20' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (40-31)
20' Λήξη ημιχρόνου 40-31
Ο ρυθμός έπεσε στη δεύτερη περίοδο και παρά το γεγονός ότι η "πράσινη" άμυνα βελτιώθηκε, η επίθεση δεν έδειξε καλά στοιχεία με αποτέλεσμα να μην πέσει η διαφορά κάτω από τους 9
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (40-33)
21' Τρίποντο Πανιώνιος Σάκοτα (43-33)
22' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Σπανούλης (43-36)
23' Αντιαθλητικό φάουλ Παναθηναϊκός Μπατίστ
23' Δύο βολές Πανιώνιος Μπάξτερ (45-36)
23' Δίποντο Πανιώνιος Μπάξτερ (47-36)
23' Τρίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (47-39)
24' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (47-41)
24' Δίποντο Πανιώνιος Μπάξτερ (49-41)
25' Δύο βολές Πανιώνιος Νιούλεϊ (51-43)
26' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (51-45)
26' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
28' Δύο βολές Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (52-47)
28' Τρίποντο Πανιώνιος Τσάπιν (55-47)
29' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (55-50)
29' Δίποντο Πανιώνιος Μπάξτερ (57-50)
29' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σπανούλης (57-52)
29' Δίποντο Πανιώνιος Μπάξτερ (59-52)
29' Δίποντο Πανιώνιος Νιούλεϊ (61-52)
30' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σπανούλης (61-54)
30' Δίποντο Πανιώνιος Γεωργαλής (63-54)
30' Λήξη 3ης περιόδου 63-54
Πάνθηρας ο Πανιώνιος που δεν επιτρέπει στον Παναθηναϊκό να μειώσει και πηγαίνει εκ νέου στο +9
31' Έναρξη 4ης περιόδου
32' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Περπέρογλου (63-57)
32' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Μπάξτερ (65-57)
33' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (65-59)
33' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (65-61)
33' Τάιμ-άουτ Πανιώνιος Μάρκοβιτς
Το 4-0 του Παναθηναϊκού από τον Ζίζιτς αναγκάζει τον Βόσνιο να καλέσει τους παίκτες κοντά του αφού για πρώτη φορά οι "πράσινοι" πλησιάζουν στους "4"
34' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (65-63)
Ακόμα ένα πικ εν ρολ από Διαμαντίδη-Ζίζιτς
34' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (65-65)
34' Δίποντο Πανιώνιος Μπάξτερ (67-65)
36' Αντιαθλητικό φάουλ Πανιώνιος Ζορόσκι
36' Δύο βολές Παναθηναϊκός Περπέρογλου (67-67)
36' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (67-69)
Για πρώτη φορά μπροστά οι "πράσινοι"
37' Δίποντο Παναθηναϊκός Ουίνστον (67-71)
38' Δίποντο Πανιώνιος Ζορόσκι (69-71)
38' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Μπατίστ (69-73)
39' Τάιμ-άουτ Πανιώνιος Μάρκοβιτς
39' Δύο βολές Παναθηναϊκός Ουίνστον (72-75)
40' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (72-77)
40' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (73-80)
40' Τρίποντο Πανιώνιος Ζορόσκι (76-80)
40' Λήξη αγώνα 76-80
Έκανε το καθήκον του ο Παναθηναϊκός που παρότι έχανε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αντεπιτέθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο για να φτάσει στο 2-0