NBA

Θάντερ - Τζαζ 109-110: Νίκη-θρίλερ με λέι-απ του Μίτσελ, άποντος ο Ποκουσέβσκι

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ των Τζαζ σε αγώνα με τους Θάντερ την σεζόν 2020/21
Ο Ντόνοβαν Μίτσελ των Τζαζ σε αγώνα με τους Θάντερ AP PHOTO/SUE OGROCKI

Ωραίο παιχνίδι έγινε στην Οκλαχόμα Σίτι, με τους Τζαζ να παίρνουν την νίκη στο τέλος με 110-1-0 χάρη σε λέι-απ του Μίτσελ. Μοιραίος στο τέλος ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ, άποντος πάλι ο Ποκουσέβσκι.

Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι πήρε σημαντικό χρόνο συμμετοχής και στον δεύτερο αγώνα των Θάντερ, αλλά πάλι δεν κατάφερε να σκοράρει, στην ήττα της ομάδας του με 109-110.

Ο Σέρβος φόργουορντ αγωνίστηκε 14 λεπτά και είχε 0/2 σουτ (0/1 τρίποντο), 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, δείχνοντας ότι ακόμα έχει δρόμο μπροστά του.

Όσο για το παιχνίδι, αυτό ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, με τους Τζαζ να είναι αυτοί που πήραν την νίκη στο φινάλε χάρη σε λεί-απ του Ντόνοβαν Μίτσελ με 7 δευτερόλεπτα για το τέλος.

Ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ είχε στην συνέχεια την ευκαιρία να δώσει την νίκη στους Θάντερ, αλλά το σουτ που επιχείρησε με την λήξη του αγώνα δεν βρήκε στόχο.

Ήταν το ιδανικό τέλος σε ένα θρίλερ, όπου οι δύο ομάδες απλώς δεν άφηναν η μία την άλλη να ξεφύγει στο σκορ. Και ήταν μία επιβράβευση για τους Τζαζ, που επέστρεψαν από το 100-93 με το οποίο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7.5 λεπτά να μένουν για το φινάλε, πριν καταφέρουν με αντεπίθεση διαρκείας να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, φτάνοντας τελικά στην νίκη.

Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τους Μίτσελ και Μάικ Κόνλεϊ να έχουν από 20 πόντους. Για τους Θάντερ, ο Λούκβεντζ Ντορτ είχε 26 πόντους και ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 23 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 52-49, 87-84, 109-110

ΘΑΝΤΕΡ: Μπάζλεϊ 9 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Χόρφορντ 11 (3), Χιλ 14, Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 23 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Ντορτ 26 (5), Μουσκάλα 9 (3), Ποκουσέβσκι, Μαλεντόν 6 (1), Γουίλιαμς 4, Ντιαλό 7

ΤΖΑΖ: Μπογκντάνοβιτς 23 (5), Ο'Νιλ 9 (2), Γκομπέρ 12 (10 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 20 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μίτσελ 20 (2/10 τριποντα), Ίνγκλις 4, Νιάνγκ, Φέιβορς 6, Κλάρκσον 16 (2), Ονι