NBA

Θάντερ - Σπερς 102-112: Στο ρελαντί οι Σπερς, στα ρηχά ο Ποκουσέβσκι

Ο Λόνι Γουόκερ ανάμεσα στους Αλεξέι Ποκουσέβσκι και Μάικ Μουσκάλα
Ο Λόνι Γουόκερ ανάμεσα στους Αλεξέι Ποκουσέβσκι και Μάικ Μουσκάλα Ⓒ 2021 SUE OGROCKI/ASSOCIATED PRESS

Ανώτεροι οι Σπερς, υποχρέωσαν σε ακόμα μία εντός έδρας ήττα τους Θάντερ με κορυφαίο τον Λόνι Γουόκερ. Λίγα πράγματα από τον Ποκουσέβσκι.

Οι Σπερς ολοκλήρωσαν το εκτός έδρας τουρ τους με την 4η νίκη τους σε 5 εκτός έδρας παιχνίδια, επικρατώντας με 102-112 των Θάντερ στην Οκλαχόμα Σίτι, σε ένα παιχνίδι που κύλησε πιο ήσυχα από ότι θα περίμενε κανείς.

Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι αγωνίστηκε για 16 λεπτά και δεν μπόρεσε να κάνει αισθητή την παρουσία του, μένοντας στους 4 πόντους με 2/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κοψίματα και 2 λάθη, σε μία βραδιά που οι Θάντερ γνώρισαν την 4η εντός έδρας ήττα τους σε ισάριθμα παιχνίδια. Μακριά από την Οκλαχόμα Σίτι ωστόσο έχουν ρεκόρ 5-1!

Με τον Λόνι Γουόκερ (24 πόντοι) να δείχνει τον δρόμο και τους Κέλντον Τζόνσον (18 πόντοι) και Πάτι Μιλς (17 πόντοι) να ακολουθούν, το Σαν Αντόνιο ξέφυγε με 43-51 στην δεύτερη περίοδο. Οι Θάντερ ισοφάρισαν σε 54-54 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αλλά οι Σπερς αντέδρασαν άμεσα και έχτισαν μία διαφορά 7 πόντων (55-62) και έκτοτε δεν κοίταξαν ξανά πίσω, αφού η Οκλαχόμα Σίτι δεν πλησίασε ποτέ πιο κοντά από τους 4 πόντους.

Ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ με 20 πόντους και Χαμιντού Ντιαλό με 16 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Θάντερ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-26, 43-51, 73-80, 102-112

ΘΑΝΤΕΡ: Μπάζλεϊ 12 (4/14 σουτ, 2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντορτ 12 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χόρφορντ 10 (5/13 σουτ, 7 ριμπάουντ), Χιλ 12 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 20 (9 ριμπάουντ), Ρόμπι 4 (6 ριμπάουντ), Ποκουσέβσκι 4 (5 ριμπάουντ), Μίλερ, Τζάκσον 5 (1), Μουσκάλα 3 (1), Μαλεντόν 4, Γουίλιαμς, Ντιαλό 16

ΣΠΕΡΣ: Λάιλς 6 (1), Τζόνσον 18 (7 ριμπάουντ), Όλντριτζ 13 (6/16 σουτ, 1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρεϊ 16 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουόκερ 24 (3), Γκέι 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πετλ 4, Μιλς 17 (3/10 τρίποντα, 5 ασίστ), Βασέλ 2 (0/5 σουτ, 7 ριμπάουντ)