ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ

Σπουδαίο διπλό για τη Ζάλγκιρις, ντεμπούτο με λίγα λεπτά για τον Έντμοντ Σάμνερ

ZALGIRIS KAUNAS

Με εντυπωσιακή εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο, η Ζάλγκιρις Κάουνας πέρασε από την έδρα της Λιετκαμπέλις (80-68). Για 5:32 χρησιμοποιήθηκε ο Έντμοντ Σάμνερ.

Το σοκ από τους τραυματισμούς των Μάνεκ - Μπουτκεβίτσιους είναι μεγάλο στη Ζάλγκιρις, όμως η ομάδα του Κάουνας νίκησε την Κυριακή εκτός έδρας τη Λιετκαμπέλις (80-68), με εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο (29-15) πριν από τη διαβολοβδομάδα της EuroLeague και τους αγώνες με την Άλμπα Βερολίνου (εκτός, 5/12 στις 21:00) και τη Μονακό (εντός, 8/12 στις 20:00).

Ο Κίναν Έβανς (17 πόντοι σε 19:49) κι ο Λούκας Λεκάβιτσους (13 πόντοι σε 18:30) ξεχώρισαν, με τον Κάζις Μακσβίτις να δίνει τα πρώτα λεπτά στον Έντμοντ Σάμνερ που πάντως έμεινε για μόλις 5:32 στο παρκέ. Ο Αμερικανός πρώην παίκτης των Μπρούκλιν Νετς είχε ένα άστοχο τρίποντο, ένα λάθος και τρία φάουλ, δείχνοντας ότι χρειάζεται χρόνο για να προσαρμοστεί στην Ευρώπη.