Σούπερ Μπουρούσης στο Palau για τη Λαμποράλ Κούτσα!

Η Λαμποράλ Κούτσα επικράτησε της Μπαρτσελόνα στο Palau Blaugrana με σκορ 78-81 στην παράταση (70-70 κ.α.), κάνοντας... άνω-κάτω τον ΣΤ' όμιλο του Top-16 όπου συμμετέχει ο Ολυμπιακός. Άγγιξε το double-double ο Μπουρούσης.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, η Λαμποράλ Κούτσα επικράτησε της Μπαρτσελόνα με σκορ 78-81 (70-70 κ.α.) και ανέβηκε στο 3-2 στον ΣΤ' όμιλο του Top-16, ρίχνοντας τους Καταλανούς στο 2-3.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του ματς

Ο Γιάννης Μπουρούσης τελείωσε το ματς με 24 πόντους (5/6 βολές, 8/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα), 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κόψιμο, 4 κερδισμένα φάουλ και 28 ranking σε 31'08" για τους Βάσκους, που πήραν σημαντικές λύσεις στην επίθεση στα τελευταία λεπτά από τον Ντάριους Άνταμς. Στα αξιοσημείωτα, η επιστροφή του Νταβίς Μπερτάνς στην αγωνιστική δράση έπειτα από 309 μέρες και τη ρήξη χιαστού που υπέστη στον αγώνα με την Αρμάνι Μιλάνο.

Για τους Καταλανούς, ο Άλεξ Αμπρίνες ήταν πρώτος σκόρερ με 21 πόντους, ο Στράτος Περπέρογλου είχε 10 πόντους και 3 ριμπάουντ σε 23'04" ενώ ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ πρόσθεσε 6 πόντους και 4 ριμπάουντ. Μάλιστα ο πρώην ηγέτης του Άρη προσπάθησε να τελειώσει το ματς στην κανονική διάρκεια όμως αστόχησε από τα 8 μέτρα κι έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί ο Αμπρίνες μείωσε σε 75-76 στα 1'40" για το τέλος όμως ο Ντάριους Άνταμς "κλείδωσε" την εκτός έδρας νίκη της Λαμποράλ Κούτσα.

Μπαρτσελόνα - Λαμποράλ Κούτσα 78-81 στην παρ.