NBA

Σίξερς - Μπακς 116-118: Αντετοκούνμπο και Μιλγουόκι ούρλιαξαν πως είναι τα αφεντικά της Ανατολής

2022 AP PHOTO/MATT SLOCUM

Μεγαλειώδης Γιάννης Αντετοκούνμπο στη Φιλαντέλφια, ποδοπάτησε τους Σίξερς σε ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι στην τελική ευθεία της κανονικής περιόδου. Οι Μπακς νίκησαν με 118-116 και φουλάρουν για την πρώτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας, με τον Greek Freak να "φωνάζει" ότι θέλει το MVP.

Ο 75ος αγώνας της σεζόν, δεν ήταν ένας ακόμη αγώνας για Σίξερς και Μπακς. Οι δύο ομάδες είχαν παίξει δύο φορές στη φετινή περίοδο, είχαν μοιραστεί τις νίκες, είχαν ίδιο ρεκόρ, οπότε η νίκη ήταν σημαντική καθώς μπορεί να αποδειχθεί κρίσιμη σε πιθανή μεταξύ τους ισοβαθμία στο φινάλε της regular season. Την πήραν οι πρωταθλητές (118-116), σε ένα καταπληκτικό ντέρμπι, σε μία μεγάλη μάχη, σε ένα υπέροχο παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες από φάσεις μεγάλων αθλητών, κυρίως όμως από ακόμη ένα θρυλικό μπλοκ του κορυφαίου παίκτη στο NBA.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν μεγαλειώδης, ήταν ηγέτης, ήταν διαστημικός, γέμισε την στατιστική του με 40 πόντους από 15/21 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 7/10 βολές, μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε έξι ασίστ, έκλεψε μία μπάλα, έκοψε τρία σουτ, έκανε το νικητήριο μπλοκ και όλα αυτά σε 37 λεπτά συμμετοχής. Επιτέθηκε με κάθε τρόπο, έδειξε στους Σίξερς πως δεν τους υπολογίζει, δεν τους φοβάται και δεν έχει πρόβλημα να τους συναντήσει στα playoffs, την ώρα που ο Τζρου Χόλιντεϊ άγγιζε το triple-double (18 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ για μόλις ένα κλέψιμο) και ήταν συγκλονιστικός στην άμυνα, ενώ ο Κρις Μίντλετον φλέρταρε και εκείνος με το triple-double (22 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ) σε μία εντυπωσιακή παράσταση από την κορυφαία Big-Three στο NBA. Στο 47-28 οι Μπακς (26-12 εντός και 22-17 εκτός έδρας), που καταδιώκουν τους Χιτ για την πρώτη θέση της Ανατολής.

Στο 46-29 οι Σίξερς που έχασαν το matchup (1-2), σε μία βραδιά που είχαν τις ευκαιρίες τους για να πάρουν την νίκη, αλλά στο τέλος έδειξαν ότι δεν έχουν όσα χρειάζονται για να λυγίσουν τους πρωταθλητές. Ο Τζέιμς Χάρντεν (32 πόντοι, 5/7 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 10/12 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ για δύο λάθη σε 37 λεπτά) ήταν εξαιρετικός, ο Τζοέλ Εμπίντ ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα και βοήθησε σε όλους τους τομείς (29 πόντοι, 8/16 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/6 βολές, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ), στο τέλος όμως δέχθηκε το stop του Γιάννη, με τον οποίο παλεύει για το MVP και για τον τίτλο του πρώτου σκόρερ στην κανονική περίοδο. Η ομάδα της Φιλαντέλφια πέτυχε εννέα πόντους λιγότερους από τους Μπακς στον αιφνιδιασμό και στο τέλος δεν είχε το καθαρό μυαλό για να πάρει το ματς.

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς, τα ξημερώματα της Παρασκευής (02:30) στο Μπρούκλιν με αντίπαλο τους Νετς του Ίρβινγκ και του Ντουράντ.

Με τον Χάρντεν να ηγείται και να σκοράρει επτά πόντους από 3/3 προσπάθειες, οι Σίξερς επιτέθηκαν στη ρακέτα, αλλά δεν τρόμαξαν τους Μπακς. Ο Μίντλετον απαντούσε, ο Γιάννης άφηνε το παιχνίδι να του δώσει ρυθμό, το 11-18 στο όγδοο λεπτό άρχισε να προβληματίζει τους γηπεδούχους που δέχθηκαν σερί 0-14, είδαν τον Αντετοκούνμπο να τους σφυροκοπάει με κάθε πιθανό τρόπο, αλλά ροκάνισαν τη διαφορά προς το φινάλε της περιόδου και μείωσαν με καλάθι του Χάρντεν στο 24-27 της περιόδου, στην οποία ο Μούσιας είχε 12, ο Γιάννης 10, ο Μίντλετον επτά και ο Χόλιντεϊ επτά ασίστ για ένα λάθος.

Με τον Greek Freak στον πάγκο, οι Σίξερς άρπαξαν την ευκαιρία. Πέρασαν μπροστά με 39-37 στα μέσα της δεύτερης περιόδου χάρη στα σουτ του Μάξι και του Χάρις, "έκρυψαν" το κακό βράδυ του Εμπίντ που είχε 1/7 σουτ, με την Φιλαντέλφια να πηγαίνει και στο +8 (49-41) εκμεταλλευόμενη τα πειράματα του Μιλγουόκι που έπαιξε με τρεις ψηλούς (Αντετοκούνμπο, Πόρτις, Λόπεζ) προς τα τέλη του πρώτου μέρους. Ο Γιάννης εκτέλεσε τις πρώτες του βολές στον αγώνα στο 21', ο Εμπίντ έβαλε τρίποντο για το 54-44, ο Χάρντεν άλλο ένα για το 57-46 και κάπως έτσι το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους να κυνηγούν και να αναρωτιούνται τι έκαναν λάθος για να δεχθούν 37 πόντους στο δεύτερο δωδεκάλεπτο.

Ο Λόπεζ μπήκε στο β' μέρος με 11 πόντους σε δύο λεπτά (γκολ-φάουλ, δύο τρίποντα και κάρφωμα) για να κρατήσει τους Μπακς κοντά, όμως οι Σίξερς ήταν σε καλύτερη κατάσταση από εκείνη στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο Χάρντεν ισορρόπησε σε δημιουργία και σκοράρισμα, ο Ντάνι Γκριν έβαλε τρίποντο για το 85-72 στο 34', με τον Αντετοκούνμπο να απαντάει με επτά σερί πόντους για το -6, πριν πάρει την ομάδα του στις πλάτες του για το 91-87 στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Έπαιζε εναντίον όλων, το είχε πάρει προσωπικά, ήταν ασταμάτητος, σκόραρε κατά ριπάς, ήταν ο γνωστός, ανίκητος Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Ένα μεγάλο καλάθι του Χόλιντεϊ έγραψε το 102-105 έξι λεπτά πριν από το τέλος, όταν ο Εμπίντ έβαλε φωτιά στο γήπεδο, για να ακολουθήσει φάουλ του Χάρις σε τρίποντο του Μίντλετον που έβαλε 2/3 για το +5. Το ντέρμπι "μύριζε" playoffs και σίγουρα όχι αγώνα πρώτου γύρου, με τους Χόλιντεϊ - Αντετοκούνμπο να συνεργάζονται για ακόμη ένα alley-hoop (108-112), τον Νιάνγκ να βάζει τρίποντο (111-112) και τον απίστευτο Χόλιντεϊ να απαντάει με τον ίδιο τρόπο για το 113-117. Ο Εμπίντ σκόραρε μεγάλο τρίποντο για να μειώσει ξανά στον πόντο, ο Λόπεζ έκανε λάθος, ο Εμπίντ σπατάλησε την ευκαιρία, ο Γιάννης είχε 1/2 για το 116-118 στα 13.2" και στη συνέχεια έκοψε την προσπάθεια του Εμπίντ στο καλάθι (ο σέντερ των Σίξερς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ από άστοχο τρίποντο του Χάρντεν, οι διαιτητές μέτρησαν το καλάθι για να έχουν το δικαίωμα να δουν την φάση στο replay και τελικά ακύρωσαν το δίποντο), για να κρίνει το ματς και να πλησιάσει ακόμη περισσότερο το MVP και το DPOY.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-27, 61-51, 89-81, 116-118

ΦΙΛΑΝΤΕΛΦΙΑ ΣΕΒΕΝΤΙ ΣΙΞΕΡΣ (Ντοκ Ρίβερς): Τάιμπουλ 2, Χάρις 22 (8/11 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Εμπίντ 29 (8/16 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/6 βολές, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάξι 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Χάρντεν 32 (5/7 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 10/12 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Νιάνγκ 9 (3/8 τρίποντα), Γκριν 9 (3/5 τρίποντα), Μίλσαπ, Μίλτον 6

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 22 (5/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Αντετοκούνμπο 40 (15/21 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/10 βολές, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 μπλοκ), Λόπεζ 17 (2/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα), Μάθιους 5 (1), Χόλιντεϊ 18 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Πόρτις 3 (1), Άλεν 10 (2), Κόνατον 2, Χιλ 1, Ιμπάκα

Τα ομαδικά στατιστικά των Σίξερς: 27/49 δίποντα, 16/41 τρίποντα, 14/18 βολές, 48 ριμπάουντ, 28 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 8 λάθη, 19 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 30/50 δίποντα, 14/38 τρίποντα, 16/23 βολές, 53 ριμπάουντ, 26 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 10 λάθη, 17 φάουλ

TAGS NBA ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ ΣΙΞΕΡΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΤΖΕΙΜΣ ΧΑΡΝΤΕΝ ΗΠΑ