NBA

Σακραμέντο Κινγκς - Ατλάντα Χοκς 122-107: Θετικός, αλλά τραυματίας ο Βεζένκοβ στην νίκη του Σακραμέντο

Ο Σάσα Βεζένκοβ
Ο Σάσα Βεζένκοβ 2023 JED JACOBSOHN/AP IMAGES

Ο Σάσα Βεζένκοβ είχε καλή παρουσία και φαινόταν να οδεύει προς μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του με την φανέλα των Κινγκς στην νίκη με 122-107 επί των Χοκς, ωστόσο τραυματίστηκε και αποχώρησε από το παιχνίδι, χωρίς πάντως να έχει κάτι σοβαρό.

Ο Σάσα Βεζένκοβ έδειχνε σε καλή κατάσταση κόντρα στους Χοκς και φαινόταν έτοιμος να προσθέσει μία ακόμα διψήφια εμφάνιση στο ενεργητικό του. Ο τραυματισμός του όμως στην 3η περίοδο διέκοψε την φόρα του, αφού γύρισε τον δεξιό του αστράγαλο και - ενώ δεν είχε κάτι σοβαρό - αποφασίστηκε να μην επιστρέψει ξανά στο παρκέ για να προστατευθεί στην νίκη των Κινγκς με 122-107 επί των Χοκς.

Ο Βεζένκοβ είχε 8 πόντους και 2 ριμπάουντ σε μόλις 6 λεπτά συμμετοχής και πλέον ελπίζει ότι θα επιβεβαιωθούν τα καλά νέα και θα είναι διαθέσιμος για το επόμενο παιχνίδι των Κινγκς.

Ο Χάρισον Μπαρνς με 32 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ντομάντας Σαμπόνις να προσθέτει 14 πόντους και 21 ριμπάουντ και τους Κίγκαν Μάρεϊ και Μαλίκ Μονκ από 13 πόντους.

Για τους Χοκς - που παρατάχθηκαν χωρίς τον Τρέι Γιανγκ - ο Ντεζούντε Μάρεϊ είχε 35 πόντους και ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς 18 πόντους.

Ο απολογισμός του Σάσα Βεζένκοβ

Ο Σάσα Βεζένκοβ πέρασε στο παρκέ με 10 λεπτά να μένουν για το φινάλε της 2ης περιόδου. Αστόχησε αρχικά σε ένα τρίποντο στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, αλλά μερικά δευτερόλεπτα δεν λάθεψε ξανά, κάνοντας το σκορ 42-29 για το Σακραμέντο πριν περάσει στον πάγκο μετά από κάτι παραπάνω από 3 λεπτά συμμετοχής.

Ο Βεζένκοβ πέρασε ξανά στο παρκέ με περίπου 4.5 λεπτά να μένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου και έκανε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο του Ντεζούντε Μάρεϊ, δίνοντας ένα τετράποντο στους Χοκς. Απάντησε όμως άμεσα και στην επόμενη επίθεση του Σακραμέντο ευστόχησε σε τρίποντο για το 64-77, για να ακολουθήσουν ένα αμυντικό ριμπάουντ και ένα φόλοου με το οποίο έκανε το σκορ 64-79.

Οι Χοκς όμως τότε προσπάθησαν να τρέξουν άμεσα για να απαντήσουν, με τον Βεζένκοβ να επιστρέφει γρήγορα στην άμυνα και στην προσπάθειά του να κόψει τον Μπέι τραυματίστηκε και αποχώρησε.