Ρόμα-Παναθηναϊκός: 85-67

Ομπράντοβιτς

Ένας... άλλος ΠΑΟ έχασε -για πρώτη φορά φέτος μετά από 15 ματς- από τη Ρόμα με 85-67

Η βαθμολογική ζημιά είναι ελάχιστη, από τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός ήταν αήττητος μέχρι τώρα και είχε πάρει ό,τι βαθμό είχε βρεθεί στο διάβα του στην Ευρωλίγκα. Ακόμη και το γόητρό του δεν στιγματίστηκε ιδιαίτερα, αν και η διαφορά των 18 πόντων δεν είναι και μικρή.
Απλά, οι πρωταθλητές Ευρώπης έδειξαν το "θνητό" και κακό τους πρόσωπο, το οποίο απέφερε και την πρώτη ήττα στη διοργάνωση από τη Ρόμα. Φυσικά, ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς μόνο ικανοποιημένος δεν μπορεί είναι από την εικόνα που παρουσίασαν οι παίκτες του, οι οποίοι μάλιστα δέχθηκαν 48 πόντους στο πρώτο μέρος, αρνητικό ρεκόρ για τη φετινή περίοδο.

Δεν μπήκε... στο κλίμα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και χάρη στις εύστοχες προσπάθειες των Δήμου Ντικούδη και Μάικ Μπατίστ είχε απο νωρίς προβάδισμα απέναντι στην ιταλική ομάδα. Οι Ιταλοί, ωστόσο, αποδείχτηκαν πολύ σκληροί για να τα παρατήσουν...

Παρά το γεγονός ότι οι Πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν στο 8' με επτά πόντους διαφορά (18-11) έπειτα από καλάθι του Κένεντι Ουίνστον στη συνέχεια έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να επανέλθουν. Oι παίκτες του Γιασμίν Ρέπεσα ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι και εκματαλλεύτηκαν τη... χαλαρή άμυνα του Παναθηναϊκού.

Στο 15' η Ρόμα πέρασε μπροστά με 6 πόντους (37-31) μετά από το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Στέφανσον από τον Τσαρτσαρή. Ο Ισλανδός γκαρντ ευστόχησε στις δύο βολές και στη συνέχεια σημείωσε τρίποντο.

Οι "πράσινοι" επέστρεψαν γρήγορα και με ένα σερί 8-0 πέρασαν και πάλι μπροστά, ωστόσο, δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν στο σκορ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (48-48). Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός για πρώτη φορά στη φετινή Ευρωλίγκα δέχτηκε 48 πόντους στο ημίχρονο (η προηγούμενη ήταν απέναντι στην Ρεάλ που δέχτηκε 47).

Κακό ξεκίνημα...

Σα να μην έφτανε η κακή άμυνα που έπαιζαν οι "πράσινοι" στο πρώτο μέρος, στην τρίτη περίοδο κόλλησαν και επιθετικά για πέντε λεπτα. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η ιταλική ομάδα με αποτέλεσμα να κάνει ένα σερί 17-2 και να προηγηθεί με 65-50 με καλάθι του Ντέιβιτ Χόκινς που δημιουργούσε αρκετά προβλήματα όπως και ο Γκρεγκόρ Φούτσκα.

O Παναθηναϊκός πέρα από κάποια επιθετικά ξεσπάσματα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν είχε καλή απόδοση με συνέπεια να σημειώσει μόλις 9 πόντους και να δεχτεί 20 στο τρίτο δεκάλεπτο. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου καθώς η Ρόμα κρατούσε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων με τους πρωταθλητές να μην αντιδρούν σωστά καθώς πήγαιναν σε λάθος επιλογές.

Σε αντίθεση με τους προηγούμενους αγώνες οι παίκτες του Ομπράντοβιτς δεν κατάφεραν να αντεπιτεθούν και δεν απέφυγαν την πρώτη τους ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 48-48, 68-57, 85-67

Ρόμα (Ρέπεσα): Tζιακέτι 8(2), Φούτσκα 11(1), Στέφανσον 7(1), Λόρμπεκ 10, Ρέι 18(4), Ούκιτς 13(1), Γκαμπίνι 9(1), Μπανιόλι, Χόκινς 9.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Σπανούλης 9(1), Μπετσίροβιτς 9(2), Μπατίστ 10, Ζίζιτς 7, Χατζηβρέττας 2, Ντικούδης 9(1), Τσαρτσαρής 3(1), Διαμαντίδης 3(1), Ουίνστον 2, Γιασικεβίτσιους 13(3)

Oμπράντοβιτς: "Eίχαμε 40 λεπτά χωρίς συγκέντρωση"

Mετά το τέλος του αγώνα ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς σχολίασε: " Ήταν ένα πολύ κακό παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο δεχθήκαμε εύκολα καλάθια και μάλιστα 20 πόντοι ήρθαν από αιφνιδιασμό των αντιπάλων μας. Έκαναν εύκολα coast to coast και και σημείωναν με άνεση καλάθι. Το λέγαμε πριν από τον αγώνα ότι θα παίξουν σκληρά και πολλές φορές βρώμικα.

Είχαν κάθε δικαίωμα να το κάνουν από τη στιγμή που τους το επέτρεπαν οι διαιτητές. Εμείς παίξαμε 40 λεπτά χωρίς συγκέντρωση. Κάποιες καταστάσεις στην άμυνά μας ήταν καταστροφικές. Θα κάνουμε την ανάλυσή μας προκειμένου να δούμε τι συμβαίνει

".

Στην αντίπερα όχθη ο γενικός διευθυντή της Ρόμα Ντέγιαν Μποντιρόγκα ανέφερε: " Είναι περίεργο το συναίσθημα όταν νικάς τον Παναθηναϊκό. Δεν θεωρώ πως η δική μου ομάδα κέρδισε τον Παναθηναϊκό που είναι πάντα μέσα στην καρδιά μου. Ηταν μία πολύ σημαντική νίκη".

Βράβευση για τον Διαμαντίδη

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης πριν από την έναρξη του αγώνα παρέλαβε από τον Γκρεγκόρ Φούτσκα το βραβείο του καλύτερου Ευρωπαίου παίκτη του 2007 όπως ανακηρύχθηκε από το ιταλικό περιοδικό "Superbasket".

To live του αγώνα
1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Παναθηναϊκός Nτικούδης (0-2)
3' Δίποντο Ρόμα Άλαν (5-5)
3' Δίποντο Ρόμα Άλαν (7-5)
4' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (7-7)
5' Αντιαθλητικό φάουλ Ρόμα Τζιακέτι
5' Δύο βολές Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (7-11)
6' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (7-14)
6' Δύο βολές Ρόμα Χόκινς (9-14)
7' Δίποντο Ρόμα Ούκιτς (11-14)
7' Δίποντο Παναθηναϊκός Ουίνστον (11-18)
8' Δίποντο Ρόμα Χόκινς (16-18)
10' Δίποντο Ρόμα Ούκιτς (18-20)
10' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Ντικούδης (18-23)
10' Δίποντο Ρόμα Λόρμπεκ (20-23)
10' Λήξη 1ης περιόδου 20-23
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Τρίποντο Ρόμα Ρέι (23-23)
12' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (23-25)
12' Δύο βολές Ζίζιτς (25-26)
Αστόχησε στη μία βολή.
13' Τρίποντο Ρόμα Ρέι (28-26)
13' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (28-29)
14' Δίποντο Ρόμα Γκαμπίνι (30-29)
14' Δύο βολές Παναθηναϊκός Ζίζιτς (30-30)
Αστόχησε στη μία.
15' Αντιαθλητικό φάουλ Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής
15' Δύο βολές Ρόμα Στέφανσον (34-31)
15' Τρίποντο Ρόμα Στέφανσον (37-31)
16' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (37-36)
16' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Σπανούλης (37-38)
Αστόχησε στη βολή.
17' Δύο βολές Ρόμα Χόκινς (38-38)
17' Τρίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (38-41)
18' Δίποντο Ρόμα Λόρμπεκ (40-41)
18' Δύο βολές Ρόμα Φούτσκα (42-41)
19' Δύο βολές Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (42-43)
19' Τρίποντο Ρόμα Τζιακέτι (45-43)
20' Τρίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (45-46)
20' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (48-48)
20' Λήξη ημιχρόνου 48-48
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Δύο βολές Ρόμα Λόρμπεκ (50-50)
23' Δίποντο Ρόμα Τζιακέτι (54-50)
23' Δίποντο Ρόμα Φούτσκα (56-50)
24' Δίποντο Ρόμα Φούτσκα (58-50)
25' Τρίποντο Ρόμα Τζιακέτι (63-50)
25' Δίποντο Ρόμα Χόκινς (65-50)
26' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (65-53)
28' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (66-56)
30' Λήξη 3ης περιόδου 68-57
31' Έναρξη 4ης περιόδου
32' Τρίποντο Ρόμα Ρέι (73-57)
33' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (75-59)
36' Δίποντο Ρόμα Ούκιτς (79-65)
39' Δύο βολές Παναθηναϊκός Ντικούδης (82-67)
Αστόχησε και στις δύο βολές.
40' Τρίποντο Ρόμα Ούκιτς (85-67)
40' Λήξη αγώνα 85-67