NBA

Ρόκετς - Λέικερς 100-117: Σβηστή νίκη με ΛεΜπρόν κόντρα στο ασύνδετο Χιούστον

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς των Λέικερς
Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς των Λέικερς Ⓒ 2021 TROY TAORMINA/ASSOCIATED PRESS

Οι Λέικερς έκαναν πλάκα κόντρα τους απαράδεκτους Ρόκετς, ξέφυγαν με διαφορά 20 πόντων από την πρώτη περίοδο και τελικά πήραν την νίκη με 117-100 μέσα στο Χιούστον.

Οι Λέικερς διέλυσαν για δεύτερη φορά μέσα σε μερικές ημέρες τους Ρόκετς μέσα στο Χιούστον, αυτή τη φορά με 100-117, κάνοντας σαφή δύο πράγματα: Αυτοί είναι σοβαροί, οι δε Ρόκετς... όχι και τόσο με όλο το δράμα που περιβάλλει τον Τζέιμς Χάρντεν, που μετά τον αγώνα δήλωσε ότι η κατάσταση στο Χιούστον δεν διορθώνεται.

Σε ένα παιχνίδι που η διαφορά νοοτροπίας των δύο ομάδων απείχε όσο η μέρα με τη νύχτα, οι Λέικερς ξέφυγαν με 14-35 στην πρώτη περίοδο και έκτοτε είχαν σταθερά ένα προβάδισμα 20 πόντων, με το Χιούστον να μην καταφέρνει ποτέ να φανεί απειλητικό μέχρι το τέλος.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με 26 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Άντονι Ντέιβις να προσθέτει 18 πόντους και 10 ριμπάουντ και τους Ντένις Σρούντερ, Μοντρέζλ Χάρελ και Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ από 14 πόντους.

Για τους Ρόκετς, ο Κρίστιαν Γουντ είχε 18 πόντους, ενώ ο εκτός φόρμας και χωρίς κίνητρο Χάρντεν έμεινε στους 16 πόντους με 5/16 σουτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-35, 48-70, 71-96, 100-117

ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ, Γουντ 18 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γουόλ 10 (5 ασίστ), Χάρντεν 16 (5/16 σουτ, 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Νουάμπα, Καμπόκλο 3, Τέιτ 9, Μάρτιν, Κάζινς 13 (2 τριποντα, 10 ριμπάουντ), Γκόρντον 13 (3), Μπράουν 2 (1/7 σουτ), Τζόουνς 5 (1), ΜάΚλεμορ 11 (3)

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 19 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Τζάιμς 26 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκασόλ 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Σρούντερ 14 (2), Κάλντγουελ-Πόουπ 14 (4), Μόρις 7 (1), ΜακΚίνι, Κούζμα 11 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Χάρελ 14, Κουκ 3, Καρούσο, Χόρτον-Τάκερ 4 (1/8 σουτ)